Saša Rašilov starší

V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Saša Rašilov starší
Narození6. září 1891
Praha
Úmrtí3. května 1955 (ve věku 63 let)
Praha
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
DětiSaša Rašilov
PříbuzníSaša Rašilov mladší (vnuk)[1]
Václav Rašilov (vnuk)[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
syn Saša Rašilov
vnuk Saša Rašilov mladší
vnuk Václav Rašilov

Saša Rašilov, vlastním jménem Václav Jan Rasch (6. září 1891 Praha[2]3. května 1955 Praha[3]) byl český hereckomik, klaunkabaretiér, otec kameramana Alexandra Rašilova (1936–2000), dědeček herce Saši Rašilova mladšího a jeho bratra Václava Rašilova, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Sám Saša Rašilov o sobě celý život tvrdil, že pochází ze zchudlé šlechtické rodiny a jeho celé jméno zní Wenzel Rasch rytíř von Hessen[4], šlo ale zřejmě o jednu z jeho četných mystifikací. Otec Anton Rasch (1845–1901) byl správcem šlechtického kasina v Celetné ulici,[p 1] zemřel náhle v roce 1901, když bylo Sašovi deset let. V tu dobu již žili jen tři sourozenci ze dvanácti dětí, které rodina měla[5]. Nejstarší ze synů byl violoncellistou v orchestru německého divadlaBrně, proto se Saša s matkou na krátko odstěhovali do Brna. Brzy se však vrátili do Prahy a žili na Žižkově. Matka v roce 1909 zemřela a v témže roce se Saša vyučil typografem a v letech 19091914 pracoval v pražských typografických závodech firmy Theodora Venta[6],[7].

první světové války se vrátil v roce 1916 poté, co dokázal nasimulovat závažnou nervovou nemoc a byl superarbitrován (podle svědectví jeho hereckého kolegy Františka Smolíka, který s ním za války sloužil u stejného útvaru)[8]. Po svém návratu do Prahy doby začal vystupovat v pražských kabaretech (Varieté v Karlíně, Rokoko, Longenův kabaret Bum, Revoluční scénaČervená sedma). V Rokoku jej v roce 1920 viděl v titulní roli Molièrovy hry, upravené Eduardem Bassem jako revue a režírované Jiřím Drémanem, s názvem Pán z Prasátkova K. H. Hilar[9], tehdy ještě umělecký šéf Divadla na Vinohradech. Z Rokoka přestoupil Rašilov ještě krátce do kabaretu Bum, kde působili další významní komici (Vlasta Burian, Ferenc Futurista, Eman Fiala, Josef RovenskýKarel Noll) a kabaret však po půl roce zanikl kvůli sporům v souboru. V roce 1921 z popudu tehdejšího nového šéfa činohry Karla Hugo Hilara přišel Rašilov na zkoušky a od 1. září 1921 se stal řádným členem činohry souboru Národního divadla v Praze, kde působil až do své smrti v roce 1955.

Z vystupování v kabaretu nabyl mnoho praktických hereckých zkušeností, zejména schopnosti improvizovat a navázat kontakt s diváky. Měl pozoruhodnou schopnost osobitě přetvářet klasické divadelní role podle svého naturelu, což ho posléze udělalo velice populárním.

Ještě v době po přijetí do Národního divadla bezplatně vypomáhal ve starožitnictví Emila Bernera v Praze a později se sám stal sběratelem starožitností, především hodin, porcelánu a nábytku, který i sám opravoval[10]. Po návratu z války bydlel na Starém Městě v Domě U železných dveří v Michalské ulici, později si koupil hausbót, na kterém několik let bydlel a který nechával kotvit v Podolí nebo u Žofína naproti Národnímu divadlu[11]. Při plavbách po Vltavě si oblíbil Zbraslav a v roce 1931 si zde pořídil dům. Aby získal peníze, začal se aktivněji zabývat filmem. V české kinematografii však začal působit už před první světovou válkou v roce 1913 ještě v průkopnických dobách českého němého filmu. Nicméně film jako takový příliš rád neměl, neboť mu zde především scházeli diváci a divadelní publikum.

Byl nejen v divadle, ale i v životě jedním z nejproslulejších bohémských mystifikátorů[12], srovnávaných v tomto směru např. s Jaroslavem Haškem[13].

Citát[editovat | editovat zdroj]

Na každém představení „Sokyně“ jsem se musel znovu obdivovat Rašilovově komice, jeho tryskající nápaditosti, kterou obměňoval svou postavu. Na scénu s ním jsem se vždycky těšil po celý den. Ten veliký, ne dost doceněný herec byl svou tvůrčí intuicí podoben Marii Hübnerové. Tak jako ona, i on dovedl hereckým citem bezpečně vyhmátnout postavu a nemusel o ní přemýšlet. O takových se říká, že jsou to herci „z boží milosti“.
— Ladislav Boháč [14]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Divadelní osobnosti o Sašovi Rašilovovi[editovat | editovat zdroj]

Vlasta Fabianová

 • Saša Rašilov! Na toho nesmím zapomenout. Nepoznala jsem živelnějšího herce, živelnějšího člověka. Podle mne jeden z největších herců naší generace. Nej, nej, nej...Prostě Rašilov byl Rašilov. Měl tak výraznou tvář, že žádná maska, žádná paruka nemohla změnit jeho vizáž. A přece byl v každé roli úplně jiný. Proměňoval se – ne fyzicky, ale někde uvnitř – jako fakír.[15]
 • Komik z boží milosti. Zase celou svou bytostí. Jak ten se dovedl od srdce, od plic a vím já od čeho jiného smát! Patřil mezi ty, kteří se dokonce zasmáli povedenému žertíku jiných na svou adresu. Těch lumpárniček, co se mu navyváděli dobráci kolegové – a nejen oni, i technický personál![15]

Jan Pivec

 • Sašu Rašilova jsem měl velice rád na jevišti i mimo jeviště. Miloval jsem jeho neodolatelně svérázný humor i osobitý způsob života. O obojím koluje nepřeberné množství pěkných anekdotických historek. Ale já jsem obdivoval především jeho vzácnou schopnost tvořit na scéně postavy, ve kterých rozhraní mezi komikou a tragikou, mezi radostí a smutkem, úsměvem a slzami je tak jemné, že je takřka neznatelné.[16]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Policejní přihláška a matrika narozených uvádějí jako povolání výrobce karet, případně sluha (Diener) [1] [2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Dostupné online.
 2. Matriční záznam o narození a křtu v matrice farnosti sv. Jiljí, Praha-Staré Město
 3. Zasloužilý umělec Saša Rašilov zemřel. Rudé právo [online]. 5. 5. 1955 [cit. 2020-05-18]. Dostupné online. 
 4. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 12, 21, 45
 5. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 15
 6. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 406
 7. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 21, 22
 8. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 21, 22
 9. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 29
 10. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 43–4, 48–50
 11. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 69, 70
 12. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 24
 13. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 406
 14. Ladislav Boháč: Tisíc a jeden život, Odeon, Praha, 1981, str. 158
 15. a b Vlasta Fabianová: Jsem to já?, Odeon, Praha, 1993, str. 236, ISBN 80-207-0419-1
 16. B. Bezouška, V. Pivcová, J. Švehla: Thespidova kára Jana Pivce, Odeon, Praha, 1985, str. 121

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]