V tomto článku je použita zastaralá šablona "Příbuzenstvo".

Saša Rašilov starší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Saša Rašilov starší
Saša Rašilov - starší.jpg
Narození 6. září 1891
Praha
Úmrtí 4. května 1955 (ve věku 63 let)
Praha
Místo pohřbení Olšanské hřbitovy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
syn Saša Rašilov
vnuk Saša Rašilov mladší
vnuk Václav Rašilov

Saša Rašilov, vlastním jménem Václav Jan Rasch (6. září 1891 Praha[1]3. května 1955 Praha) byl český hereckomik, klaunkabaretiér, otec kameramana Alexandra Rašilova (1936–2000), dědeček herce Saši Rašilova mladšího a jeho bratra Václava Rašilova, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Sám Saša Rašilov o sobě celý život tvrdil, že pochází ze zchudlé šlechtické rodiny a jeho celé jméno zní Wenzel Rasch rytíř von Hessen[2], šlo ale zřejmě o jednu z jeho četných mystifikací. Otec byl správcem šlechtického kasina v Celetné ulici, zemřel náhle v roce 1901, když bylo Sašovi deset let. V tu dobu již žili jen tři sourozenci ze dvanácti dětí, které rodina měla [3]. Nejstarší ze synů byl cellistou v orchestru německého divadla v Brně, takže se Saša s matkou odstěhovali do Brna. Brzy se však vrátili do Prahy a žili na pražském Žižkově. Matka však v roce 1909 zemřela. V roce 1909 se Saša vyučil typografem a v letech 19091914 pracoval v pražských typografických závodech firmy Theodora Venta [4], [5].

první světové války se vrátil v roce 1916 poté, co dokázal nasimulovat závažnou nervovou nemoc a byl superarbitrován (podle svědectví jeho hereckého kolegy Františka Smolíka, který s ním za války sloužil u stejného útvaru) [6]. Po svém návratu do Prahy doby začal vystupovat v různých pražských kabaretech (Varieté v Karlíně, Rokoko, Longenův kabaret Bum, Revoluční scénaČervená sedma). V Rokoku jej v roce 1920 viděl v titulní roli Molièrovy hry, upravené Eduardem Bassem jako revue a režírované Jiřím Drémanem, s názvem Pán z Prasátkova K. H. Hilar [7], tehdy ještě umělecký šéf Divadla na Vinohradech. Z Rokoka přestoupil Rašilov ještě krátce do kabaretu Bum, kde však bylo již několik dalších významných komiků (Vlasta Burian, Ferenc Futurista, Eman Fiala, Josef RovenskýKarel Noll) a kabaret po půl roce fungování zanikl kvůli sporům v souboru. V roce 1921 z popudu tehdejšího nového šéfa činohry Karla Hugo Hilara přišel Rašilov na zkoušky a od 1. září 1921 se stal řádným členem činohry souboru Národního divadla v Praze, kde působil prakticky až do své smrti v roce 1955.

Z vystupování v kabaretu nabyl mnoho praktických hereckých zkušeností, zejména schopnosti improvizovat a navázat kontakt s diváky. Měl pozoruhodnou schopnost osobitě přetvářet klasické divadelní role podle svého naturelu, což ho posléze udělalo velice populárním.

Ještě v době po přijetí do Národního divadla bezplatně vypomáhal ve starožitnictví Emila Bernera v Praze a později se sám stal sběratelem starožitností, především hodin, porcelánu a nábytku, který i sám opravoval [8]. Po návratu z války bydlel na Starém Městě v Domě U železných dveří v Michalské ulici, později si koupil hausbót, na kterém několik let bydlel a který nechával kotvit v Podolí nebo u Žofína naproti Národnímu divadlu [9]. Při plavbách po Vltavě si oblíbil Zbraslav a v roce 1931 si zde pořídil dům. Aby získal peníze, začal se aktivněji zabývat filmem. V české kinematografii však začal působit už před první světovou válkou v roce 1913 ještě v průkopnických dobách českého němého filmu. Nicméně film jako takový příliš rád neměl, neboť mu zde především scházeli diváci a divadelní publikum.

Byl nejen v divadle, ale i v životě jedním z nejproslulejších bohémských mystifikátorů [10], srovnávaných v tomto směru např. s Jaroslavem Haškem [11].

Citát[editovat | editovat zdroj]

Na každém představení „Sokyně“ jsem se musel znovu obdivovat Rašilovově komice, jeho tryskající nápaditosti, kterou obměňoval svou postavu. Na scénu s ním jsem se vždycky těšil po celý den. Ten veliký, ne dost doceněný herec byl svou tvůrčí intuicí podoben Marii Hübnerové. Tak jako ona, i on dovedl hereckým citem bezpečně vyhmátnout postavu a nemusel o ní přemýšlet. O takových se říká, že jsou to herci „z boží milosti“.
— Ladislav Boháč [12]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Divadelní osobnosti o Sašovi Rašilovovi[editovat | editovat zdroj]

Vlasta Fabianová

 • Saša Rašilov! Na toho nesmím zapomenout. Nepoznala jsem živelnějšího herce, živelnějšího člověka. Podle mne jeden z největších herců naší generace. Nej, nej, nej...Prostě Rašilov byl Rašilov. Měl tak výraznou tvář, že žádná maska, žádná paruka nemohla změnit jeho vizáž. A přece byl v každé roli úplně jiný. Proměňoval se – ne fyzicky, ale někde uvnitř – jako fakír.[13]
 • Komik z boží milosti. Zase celou svou bytostí. Jak ten se dovedl od srdce, od plic a vím já od čeho jiného smát! Patřil mezi ty, kteří se dokonce zasmáli povedenému žertíku jiných na svou adresu. Těch lumpárniček, co se mu navyváděli dobráci kolegové – a nejen oni, i technický personál![14]

Jan Pivec

 • Sašu Rašilova jsem měl velice rád na jevišti i mimo jeviště. Miloval jsem jeho neodolatelně svérázný humor i osobitý způsob života. O obojím koluje nepřeberné množství pěkných anekdotických historek. Ale já jsem obdivoval především jeho vzácnou schopnost tvořit na scéně postavy, ve kterých rozhraní mezi komikou a tragikou, mezi radostí a smutkem, úsměvem a slzami je tak jemné, že je takřka neznatelné. [15]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Matriční záznam o narození a křtu v matrice farnosti sv. Jiljí, Praha-Staré Město
 2. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 12, 21, 45
 3. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 15
 4. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 406
 5. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 21, 22
 6. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 21, 22
 7. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 29
 8. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str.  43–4, 48–50
 9. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 69, 70
 10. Antonín Dvořák: Saša Rašilov, Orbis, Praha, 1965, str. 24
 11. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 406
 12. Ladislav Boháč: Tisíc a jeden život, Odeon, Praha, 1981, str. 158
 13. Vlasta Fabianová: Jsem to já?, Odeon, Praha, 1993, str. 236, ISBN 80-207-0419-1
 14. Vlasta Fabianová: Jsem to já?, Odeon, Praha, 1993, str. 236, ISBN 80-207-0419-1
 15. B. Bezouška, V. Pivcová, J. Švehla: Thespidova kára Jana Pivce, Odeon, Praha, 1985, str. 121

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]