Pražské jaro: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 74 bajtů ,  před 11 měsíci
→‎Liberalizace a reformy: politici, kteří poté nastolili tzv. normalizaci čili sovětskou okupační správu země trvající až do konce roku 1989.
(→‎top: drobná upřesnění, např. [označení pražské jaro] ... a také odkazuje na tradiční hudební festival Pražské jaro)
(→‎Liberalizace a reformy: politici, kteří poté nastolili tzv. normalizaci čili sovětskou okupační správu země trvající až do konce roku 1989.)
| vydavatel = Library of Congress
| jazyk = anglicky
}}</ref> V&nbsp;květnu oznámil, že 14.&nbsp;sjezd strany se bude konat 9.&nbsp;září. Sjezd měl začlenit Akční program KSČ mezido stanovystanov strany, měl navrhnout federalizační zákon a zvolit nový ústřední výbor strany.<ref>
{{Citace monografie
| příjmení = Williams
}}</ref>
 
Okupací Československa v&nbsp;podstatě skončil proces, kterému se začalo říkat '''pražské jaro'''. Následovalo období, ve kterém se postupně dostali k&nbsp;moci politici, kteří poté zahájilinastolili tzv. [[normalizace|normalizaci]] čili sovětskou okupační správu země trvající až do konce roku 1989. Tím byly jakékoli pokusy o&nbsp;změnu politického systému v&nbsp;republice na dlouhých 21 let potlačeny. (Po okupaci mezi lidmi koloval kromě mnoha jiných výrok: „Přátelství se Sovětským svazem je nesmysl právě tak, jako nemůže existovat přátelství otroka a otrokáře.“)
 
== Příprava intervence ==
Na podnět z Moskvy, ve snaze zbrzdit reformní vývoj, zorganizoval Hlavní štáb lidových milicí dne 9. června 1968 setkání [[Lidové milice|Lidových milicí]] v hangáru ruzyňského letiště. Tato demonstrace síly skončila bez hmatatelného výsledku a proto byl sovětskému vedení prostřednictvím velvyslance [[Stěpan Vasiljevič Červoněnko|Červoněnka]] předán dne 20. června "Pozdravný dopis celostátního aktivu Lidových milicí sovětskému lidu", který následně zveřejnil hlavní sovětský deník Pravda. Zároveň byla rozpoutána mediální kampaň a deník následující dva týdny otiskoval dopisy a rezoluce sovětských dělníků se vzkazy, že jsou připraveni poskytnout československým soudruhům pomoc při společné obraně socialismu.<ref>Jindřich Beránek (ed), Souboj slova a obrazu s mocnými. Novináři a média v Pražském jaru ´68. Syndikát novinářů, Praha 2013, s. 172</ref>

Navigační menu