’68 Publishers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
logo exilového nakladatelství ‘68 Publishers

'68 Publishers, často také nepřesně 68 Publishers, Sixty-Eight Publishers, Sixtyeight Publishers anebo také Nakladatelství 68, bylo české exilové nakladatelství založené Zdenou Salivarovou-Škvoreckou a jejím manželem Josefem Škvoreckým v roce 1971 v kanadském Torontu.

Začalo vydávat jak české originály, tak anglické překlady děl Škvoreckého (Prima sezóna, Zbabělci, Konec nylonového věku, Tankový prapor – první vydaná kniha tohoto nakladatelství v roce 1971). Poté i knihy českých a slovenských autorů, tehdy v Československu zakázaných. Díky tomu vznikla možnost, aby se knihy zde vydané dostaly do komunistické vlasti. V roce 1985 vyšla u '68 Publishers Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí.

Do roku 1977 bylo nakladatelství majetkem obou manželů, poté bylo přeměněno na neziskovou organizaci pod veřejnou kontrolou, podporovanou i nově vzniklou firmou Škvoreckých Prague Typesetting, která se specializovala především na přípravu neanglických textů, později i tisk. Do roku 1993, kdy nakladatelství ukončilo svou činnost, vydalo 227 knižních titulů převážně exilových a samizdatových autorů.[1]

Zásady vydávání knih:

  1. vydávat zatím pouze nevydané knihy českých a slovenských autorů tvořících v samizdatu nebo exilu
  2. reedice vydávat pouze tehdy, slibují-li zisk
  3. překlady nečeskoslovenských autorů vydávat pouze tehdy, když pojednávají o Československu.

Poslední publikací nakladatelství byl sborník Zdeny Salivarové-Škvorecké Osočení. Dopisy lidí ze seznamu. vydaný v lednu 1993 (druhé vydání v roce 2000 v nakladatelství Host).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Společnost Josefa Škvoreckého: Soupis vydaných knih

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]