V tomto článku je použita zastaralá šablona "Football kit". Náhradou za ni má být šablona "Fotbalový dres2", tou by se měla nahradit.

Evropská liga UEFA 2013/14

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Evropská liga UEFA 2013/14

Juventus Stadium, Turín
Podrobnosti turnaje
Datum konání 2. července 2013 - 14. května 2014
Počet týmů 48+8 (základní skupiny)
161+33 (předkolo)
Konečné pořadí
Vítěz Španělsko Sevilla FC (3. titul)
Finalista Portugalsko Benfica Lisabon
Turnajové statistiky
Počet zápasů 205
Počet gólů 475 (2.32 na zápas)
Návštěvnost 3 411 408  (16 641 na zápas)
Nejlepší střelec Španělsko Jonathan Soriano (8 gólů)
Sesterské soutěže asociace
Liga mistrů UEFA
2012/13 2014/15

Evropská liga UEFA 2013/14 byla 5. ročníkem klubové soutěže hrané pod názvem Evropská liga UEFA a celkově 43. ročníkem soutěže dříve zvané Pohár UEFA. Finále tohoto ročníku se odehrálo 14. května 2014 na stadionu Juventus Stadium v Itálii. Obhájcem titulu byl anglický klub Chelsea FC, který ve finále předchozího ročníku porazil Benfiku Lisabon 2:1. Vítěz soutěže se kvalifikoval do Superpoháru UEFA 2014.

Vítězem se stal španělský klub Sevilla FC, pro nějž to byl třetí titul v této soutěži (včetně dvou titulů z Poháru UEFA). Ve finále porazil v penaltovém rozstřelu portugalský celek Benfica Lisabon, pro nějž to byla naopak druhá finálová porážka v řadě.

Účastnická místa[editovat | editovat zdroj]

Tohoto ročníku se účastní celkem 194 týmů z 53 členských zemí UEFA (Gibraltar se bude účastnit až od sezony 2014/15). Každá země má přidělený počet míst podle koeficientů UEFA.

Platný žebříček UEFA (2007 - 2012)[editovat | editovat zdroj]

Poř. Země Koef. Týmy
1 Anglie Anglie 84,410 3
2 Španělsko Španělsko 84,186
3 Německo Německo 75,186
4 Itálie Itálie 59,981
5 Portugalsko Portugalsko 55,346
6 Francie Francie 54,178
7 Rusko Rusko 47,832 4
8 Nizozemsko Nizozemsko 45,515
9 Ukrajina Ukrajina 45,133
10 Řecko Řecko 37,100 3
11 Turecko Turecko 34,050
12 Belgie Belgie 32,400
13 Dánsko Dánsko 27,525
14 Švýcarsko Švýcarsko 26,800
15 Rakousko Rakousko 26,325
16 Kypr Kypr 25,499
17 Izrael Izrael 22,000
18 Skotsko Skotsko 21,141
Poř. Země Koef. Týmy Pozn.
19 Česko Česko 20,350 3
20 Polsko Polsko 19,916
21 Chorvatsko Chorvatsko 18,874
22 Rumunsko Rumunsko 18,824
23 Bělorusko Bělorusko 18,208
24 Švédsko Švédsko 15,900 +1 (FP)
25 Slovensko Slovensko 14,874
26 Norsko Norsko 14,675 +1 (FP)
27 Srbsko Srbsko 14,250
28 Bulharsko Bulharsko 14,250
29 Maďarsko Maďarsko 9,750
30 Finsko Finsko 9,133 +1 (FP)
31 Gruzie Gruzie 8,666
32 Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 8,416
33 Irsko Irsko 7,375
34 Slovinsko Slovinsko 7,124
35 Litva Litva 6,875
36 Moldavsko Moldavsko 6,749
Poř. Země Koef. Týmy
37 Ázerbájdžán Ázerbájdžán 6,207 3
38 Lotyšsko Lotyšsko 5,874
39 Makedonie Makedonie 5,666
40 Kazachstán Kazachstán 5,333
41 Island Island 5,332
42 Černá Hora Černá Hora 4,375
43 Lichtenštejnsko Lichtenštejnsko 4,000 1
44 Albánie Albánie 3,916 3
45 Malta Malta 3,083
46 Wales Wales 2,749
47 Estonsko Estonsko 2,666
48 Severní Irsko Severní Irsko 2,583
49 Lucembursko Lucembursko 2,333
50 Arménie Arménie 2,208
51 Faerské ostrovy Faerské ostrovy 1,416
52 Andorra Andorra 1,000 2
53 San Marino San Marino 0,916
54 Gibraltar Gibraltar 0,000 0
Poznámky
  • (FP): Tři nejslušnější země ročníku 2011/12 (žebříček UEFA Respect Fair Play) získaly jedno účastnické místo navíc (Švédsko, Norsko, Finsko)[1]

Rozdělení týmů[editovat | editovat zdroj]

Vítěz Evropské ligy má zajištěno účastnické místo ve skupinové fázi následujícího ročníku. Protože vítěz Evropské ligy ze sezóny 2012/13 Chelsea FC se kvalifikoval do Ligy mistrů 2013/14, rezervované místo se uvolnilo a byly provedeny tyto změny:

  • Vítěz národního poháru země 7 (Rusko) byl přesunut ze 4. předkola do základní skupiny.
  • Vítěz národního poháru země 16 (Kypr) byl přesunut ze 3. do 4. předkola.
  • Vítěz národního poháru země 19 (Česko) byl přesunut ze 2. do 3. předkola.
  • Vítěz národního poháru zemí 33, 34 (Irsko, Slovinsko), byl přesunut z 1. do 2. předkola.
Týmy soutěžící v této fázi Týmy které postoupily z předchozí fáze Týmy poražené v Lize mistrů
1. předkolo
(76 týmů)
  • 19 vítězů domácích pohárů zemí 35–53
  • 25 týmů z druhého místa v lize zemí 28–53 (krom Lichtenštejnska)
  • 29 týmů ze třetího místa v lize zemí 22–51 (krom Lichtenštejnska)
  • 3 týmy na základě UEFA Fair Play
2. předkolo
(80 týmů)
  • 15 vítězů domácího poháru zemí 20–34
  • 12 týmů z druhého místa v lize zemí 16–27
  • 6 týmů z třetího místa v lize zemí 16–21
  • 6 týmů z čtvrtého místa v lize zemí 10–15
  • 3 týmy z pátého místa v lize zemí 7–9
  • 38 vítězů z 1. předkola
3. předkolo
(58 týmů)
  • 3 vítězové domácího poháru zemí 17–19
  • 6 týmů z třetího místa v lize zemí 10–15
  • 3 týmy z čtvrtého místa v lize zemí 7–9
  • 3 týmy z pátého místa v lize zemí 4–6
    (z Francie – vítěz Coupe de la Ligue)
  • 3 týmy z týmy z šestého místa v lize zemí 1–3
    (z Anglie – vítěz Carling Cupu)
  • 40 vítězů 2. předkola
4. předkolo
(62 týmy)
  • 9 vítězů domácího poháru zemí 8–16
  • 3 týmy z třetího místa v lize zemí 7–9
  • 3 týmy z čtvrtého místa v lize zemí 4–6
  • 3 týmy z pátého místa v lize zemí 1–3
  • 29 vítězů z 3. předkola
Skupinová fáze
(48 týmů)
  • 7 vítězů domácího poháru zemí 1–7
  • 31 vítězů 4. předkola
Vyřazovací fáze
(32 týmů)
  • 12 vítězů skupin
  • 12 týmů z druhého místa skupin

Týmy[editovat | editovat zdroj]

Šestnáctifinále
neznámá vlajka (LM SK) neznámá vlajka (LM SK) neznámá vlajka (LM SK) neznámá vlajka (LM SK)
neznámá vlajka (LM SK) neznámá vlajka (LM SK) neznámá vlajka (LM SK) neznámá vlajka (LM SK)
Skupinová fáze
Anglie Wigan Athletic Francie Bordeaux Kazachstán Šachter Karagandy Kypr APOEL FC [pozn. 1][2]
Španělsko Valencia Rusko Anži Machačkala Chorvatsko Dinamo Zagreb Polsko Legia Warszawa
Německo SC Freiburg Bulharsko Ludogorec Razgrad Řecko PAOK FC
Itálie Lazio Portugalsko (Paços de Ferreira) Francie Olympique Lyon
Portugalsko Vitória de Guimarães Slovinsko (NK Maribor) Nizozemsko PSV Eindhoven
4. předkolo
Anglie Tottenham Hotspur Ukrajina Dynamo Kyjev neznámá vlajka LM 3P neznámá vlajka LM 3P
Španělsko Betis Sevilla Ukrajina Dněpr Dněpropetrovsk neznámá vlajka (LM 3P) neznámá vlajka (LM 3P)
Německo Eintracht Frankfurt Řecko Atromitos neznámá vlajka (LM 3P) neznámá vlajka (LM 3P)
Itálie Fiorentina Turecko Beşiktaş neznámá vlajka (LM 3P) neznámá vlajka (LM 3P)
Portugalsko Braga Belgie Genk neznámá vlajka (LM 3P) neznámá vlajka (LM 3P)
Francie Nice Dánsko Esbjerg fB neznámá vlajka (LM 3P) neznámá vlajka (LM 3P)
Rusko Spartak Moskva Švýcarsko St. Gallen neznámá vlajka (LM 3P)
Nizozemsko AZ Alkmaar Rakousko Pasching neznámá vlajka (LM 3P)
Nizozemsko Feyenoord Kypr Apollon Limassol neznámá vlajka (LM 3P)
3. předkolo
Anglie Swansea City [pozn. 2] Francie Saint-Étienne Turecko Bursaspor Izrael Hapoel Ramat Gan
Španělsko Sevilla FC Rusko Kubáň Krasnodar Belgie Club Brugge Skotsko Motherwell FC
Německo VfB Stuttgart Nizozemsko Vitesse Dánsko Randers FC Česko Jablonec
Itálie Udinese Calcio Ukrajina Metalurh Doněck Švýcarsko FC Zürich
Portugalsko Estoril Řecko Asteras Tripolis FC Rakousko Rapid Vídeň
2. předkolo
Rusko Rubin Kazaň Izrael Maccabi Haifa Chorvatsko HNK Rijeka Srbsko FK Jagodina
Nizozemsko FC Utrecht Izrael Hapoel Tel Aviv Rumunsko Petrolul Ploiești Srbsko Crvena zvezda
Ukrajina FK Černomorec Oděsa Skotsko St. Johnstone Rumunsko Pandurii Târgu Jiu Bulharsko Stara Zagora
Řecko Škoda Xanthi [pozn. 3][3][4] Skotsko Hibernian Bělorusko Minsk Maďarsko Debrecen
Turecko Trabzonspor Česko Sparta Praha Bělorusko Šachtěr Salihorsk Finsko FC Honka
Belgie Standart Lutych Česko Slovan Liberec Švédsko IFK Göteborg Gruzie Dila Gori
Dánsko Aalborg BK Polsko Lech Poznań Švédsko BK Häcken Bosna a Hercegovina NK Široki Brijeg
Švýcarsko FC Thun Polsko Śląsk Wrocław Slovensko FK Senica Irsko Derry City [pozn. 4]
Rakousko Sturm Graz Polsko Piast Gliwice Slovensko AS Trenčín Slovinsko Olimpija Ljubljana
Kypr Anorthosis Chorvatsko Hajduk Split Norsko Hødd
Kypr AC Omonia Chorvatsko NK Lokomotiva Norsko Strømsgodset IF
1. předkolo
Rumunsko Astra Giurgiu Slovinsko NK Celje Island KR Severní Irsko Glentoran FC
Bělorusko Dinamo Minsk Litva Žalgiris Vilnius Island Breiðablik Severní Irsko Crusaders FC
Švédsko Malmö FF Litva Sūduva Marijampolė Island ÍBV Severní Irsko Linfield FC
Slovensko Žilina Litva Kruoja Pakruojis Černá Hora Čelik Nikšić Lucembursko Jeunesse Esch
Norsko Rosenborg BK Moldavsko Sheriff Tiraspol Černá Hora Rudar Pljevlja Lucembursko F91 Dudelange
Srbsko Vojvodina Novi Sad Moldavsko Dacia Chişinău Černá Hora Mladost Podgorica Lucembursko Differdange 03
Bulharsko Levski Sofia Moldavsko Milsami Orhei Lichtenštejnsko FC Vaduz Arménie FC Pjunik
Bulharsko Botev Plovdiv Ázerbájdžán Qarabağ FK Albánie KF Laçi Arménie FC Mika
Maďarsko Videoton Ázerbájdžán Inter Baku Albánie FK Kukësi Arménie Gandzasar
Maďarsko Honvéd Budapešť Ázerbájdžán Khazar Lankaran Albánie KS Teuta Durrës Faerské ostrovy Víkingur
Finsko Inter Turku Lotyšsko FK Ventspils Malta Hibernians Faerské ostrovy ÍF
Finsko TPS Lotyšsko Skonto Riga Malta Valletta FC Faerské ostrovy HB
Gruzie Torpedo Kutaisi Lotyšsko Liepājas Metalurgs Malta Sliema Wanderers Andorra UE Santa Coloma
Gruzie FC Čichura Sačchere Makedonie FK Teteks Wales Prestatyn Town Andorra FC Santa Coloma
Bosna a Hercegovina FK Sarajevo Makedonie Metalurg Skopje Wales Airbus UK Broughton San Marino La Fiorita
Bosna a Hercegovina Zrinjski Mostar Makedonie FK Turnovo Wales Bala Town San Marino AC Libertas
Irsko Drogheda United Kazachstán Astana Estonsko Flora Tallinn Švédsko Gefle IF
Irsko St Patrick's Athletic Kazachstán Irtyš Pavlodar Estonsko Levadia Tallinn Norsko Tromsø IL
Slovinsko Domžale Kazachstán FK Aktobe Estonsko Narva Trans Finsko Mariehamn

Termíny hracích dnů a data losování[editovat | editovat zdroj]

Všechna losování se uskuteční v Nyonu (Švýcarsko), pokud není uvedeno jinak.

Fáze Kolo Termín losu První zápas Odveta
Předkola 1. předkolo 24. června 2013 4. července 2013 11. července 2013
2. předkolo 18. července 2013 25. července 2013
3. předkolo 19. července 2013 1. srpna 2013 8. srpna 2013
Play-off 4. předkolo 9. srpna 2013 22. srpna 2013 29. srpna 2013
Skupinová fáze Den 1 30. srpna 2013
(Monako)
19. září 2013
Den 2 3. října 2013
Den 3 24. října 2013
Den 4 7. listopadu 2013
Den 5 28. listopadu 2013
Den 6 12. prosince 2013
Vyřazovací fáze Šestnáctifinále 16. prosince 2013 20. února 2014 27. února 2014
Osmifinále 13. března 2014 20. března 2014
Čtvrtfinále 21. března 2014 3. dubna 2014 10. dubna 2014
Semifinále 11. dubna 2014 24. dubna 2014 1. května 2014
Finále 14. května 2014, Juventus Stadium, Turín

Předkola[editovat | editovat zdroj]

1. předkolo[editovat | editovat zdroj]

Los prvního a druhého předkola se uskutečnil 24. června 2013. Úvodní zápasy se odehrály 2., 3. a 4. července. Odvety 9., 10. a 11. července 2013.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Víkingur Faerské ostrovy 2:1 Finsko Inter Turku 1:1 1:0
Žalgiris Vilnius Litva 4:3 Irsko St Patrick's Athletic 2:2 2:1
Airbus UK Broughton Wales 1:1 (v) Lotyšsko FK Ventspils 1:1 0:0
Narva Trans Estonsko 1:8 Švédsko Gefle IF 0:3 1:5
KR Island 3:0 Severní Irsko Glentoran 0:0 3:0
FC Čichura Sačchere Gruzie 1:1 (v) Lichtenštejnsko FC Vaduz 0:0 1:1
Milsami Orhei Moldavsko 1:0 Lucembursko F91 Dudelange 1:0 0:0
Metalurg Skopje Makedonie 0:2 Ázerbájdžán Qarabağ FK 0:1 0:1
Videoton Maďarsko 2:2 (v) Černá Hora Mladost Podgorica 2:1 0:1
Flora Tallinn Estonsko 1:1 (v) Albánie FK Kukësi 1:1 0:0
Teteks Makedonie 1:2 Arménie FC Pjunik 1:1 0:1
KS Teuta Durrës Albánie 3:3 (v) Moldavsko Dacia Chişinău 3:1 0:2
FK Sarajevo Bosna a Hercegovina 3:1 San Marino Libertas 1:0 2:1
Sliema Wanderers Malta 1:2 Ázerbájdžán Khazar Lankaran 1:1 0:1
Levski Sofia Bulharsko 0:2 Kazachstán Irtyš Pavlodar 0:0 0:2
Hibernians Malta 3:7 Srbsko Vojvodina Novi Sad 1:4 2:3
Astana Kazachstán 0:6 Bulharsko Botev Plovdiv 0:1 0:5
UE Santa Coloma Andorra 1:4 Bosna a Hercegovina Zrinjski Mostar 1:3 0:1
Domžale Slovinsko 0–3 Rumunsko Astra Giurgiu 0:1 0:2
Rudar Pljevlja Černá Hora 2:1 Arménie Mika 1:0 1:1
Breiðablik Island 4:0 Andorra Santa Coloma 4:0 0:0
Drogheda United Irsko 0:2 Švédsko Malmö FF 0:0 0:2
Inter Baku Ázerbájdžán 3:1 Finsko IFK Mariehamn 1:1 2:0
ÍF Faerské ostrovy 0:5 Severní Irsko Linfield FC 0:2 0:3
Prestatyn Town FC Wales 3:3 (4:3 pen.) Lotyšsko Liepājas Metalurgs 1:2 2:1
Tromsø IL Norsko 3:2 Slovinsko NK Celje 1:2 2:0
Sheriff Tiraspol Moldavsko 1:1 (2:4 pen.) Lotyšsko Skonto Riga 0:1 1:0
Crusaders Severní Irsko 3:9 Norsko Rosenborg BK 1:2 2:7
ÍBV Island 2:1 Faerské ostrovy HB 1:1 1:0
Jeunesse Esch Lucembursko 3:2 Finsko TPS 2:0 1:2
Bala Town Wales 2:3 Estonsko Levadia Tallinn 1:0 1:3
Kruoja Pakruojis Litva 0:8 Bělorusko Dinamo Minsk 0:3 0:5
La Fiorita San Marino 0:4 Malta Valletta FC 0:3 0:1
KF Laçi Albánie 1:3 Lucembursko Differdange 03 0:1 1:2
Gandzasar Arménie 2:4 Kazachstán FK Aktobe 1:2 1:2
Čelik Nikšić Černá Hora 1:13 Maďarsko Honvéd Budapešť 1:4 0:9
Torpedo Kutaisi Gruzie 3:6 Slovensko MŠK Žilina 0:3 3:3
Sūduva Marijampolė Litva 4–4 (4:5 pen.) Makedonie FK Turnovo 2:2 2:2

2. předkolo[editovat | editovat zdroj]

Úvodní zápasy se odehrály 16. a 18. července. Odvety 25. července 2013.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Sparta Praha Česko 2:3 Švédsko BK Häcken 2:2 0:1
FK Kukësi Albánie 3:2 Bosna a Hercegovina FK Sarajevo 3:2 0:0
FC Thun Švýcarsko 5:1 Gruzie FC Čichura Sačchere 2:0 3:1
Škoda Xanthi Řecko 2:2 (v) Severní Irsko Linfield 0:1 2:1 (prodl.)
IL Hødd Norsko 1:2 Kazachstán FK Aktobe 1:0 0:2
Dila Gori Gruzie 3:0 Dánsko Aalborg BK 3:0 0:0
Maccabi Haifa Izrael 10:0 Ázerbájdžán Chazar Lankaran 2:0 8:0
Hajduk Split Chorvatsko 3:2 Makedonie FK Turnovo 2:1 1:1
FK Ventspils Lotyšsko 5:1 Lucembursko Jeunesse Esch 1:0 4:1
Astra Giurgiu Rumunsko 3:2 Kypr AC Omonia 1:1 2:1
Skonto Riga Lotyšsko 2:2 (v) Česko Slovan Liberec 2:1 0:1
Levadia Tallinn Estonsko 0:4 Rumunsko Pandurii Târgu Jiu 0:0 0:4
Śląsk Wrocław Polsko 6:2 Černá Hora Rudar Pljevlja 4:0 2:2
Malmö FF Švédsko 9:0 Skotsko Hibernian FC 2:0 7:0
FK Jagodina Srbsko 2:4 Rusko Rubin Kazaň 2:3 0:1
Strømsgodset IF Norsko 5:2 Maďarsko Debreceni VSC 2:2 3:0
Petrolul Ploiești Rumunsko 7:0 Faerské ostrovy Víkingur Gøta 3:0 4:0
HNK Rijeka Chorvatsko 8:0 Wales Prestatyn Town FC 5:0 3:0
Žalgiris Vilnius Litva 3:1 Arménie FC Pjunik 2:0 1:1
Beroe Stara Zagora Bulharsko 3:6 Izrael Hapoel Tel Aviv 1:4 2:2
FC Honka Finsko 2:5 Polsko Lech Poznań 1:3 1:2
Crvena zvezda Srbsko 2:0 Island ÍBV 2:0 0:0
Šachtěr Salihorsk Bělorusko 2:2 (2:4 pen.) Moldavsko Milsami Orhei 1:1 1:1 (prodl.)
Vojvodina Novi Sad Srbsko 5:1 Maďarsko Honvéd Budapešť 2:0 3:1
Olimpija Ljubljana Slovinsko 3:3 (v) Slovensko Žilina 3:1 0:2
Tromsø IL Norsko 2:1 Ázerbájdžán Inter Baku 2:0 0:1
FK Černomorec Oděsa Ukrajina 3:2 Moldavsko Dacia Chişinău 2:0 1:2
IFK Göteborg Švédsko 1:2 Slovensko AS Trenčín 0:0 1:2
Dinamo Minsk Bělorusko 4:4 (v) Chorvatsko Lokomotiva 1:2 3:2
KR Island 2:6 Belgie Standard Lutych 1:3 1:3
Zrinjski Mostar Bosna a Hercegovina 1:3 Bulharsko Botev Plovdiv 1:1 0:2
Qarabağ FK Ázerbájdžán 4:3 Polsko Piast Gliwice 2:1 2:2 (prodl.)
Rosenborg BK Norsko 1:2 Skotsko St. Johnstone 0:1 1:1
Trabzonspor Turecko 7:2 Irsko Derry City 4:2 3:0
Valletta FC Malta 1:3 Bělorusko FK Minsk 1:1 0:2
Mladost Podgorica Černá Hora 3:2 Slovensko FK Senica 2:2 1:0
Anorthosis Kypr 3:4 Švédsko Gefle IF 3:0 0:4
Breiðablik Kópavogur Island 1:0 Rakousko Sturm Graz 0:0 1:0
Irtyš Pavlodar Kazachstán 3:4 Bosna a Hercegovina NK Široki Brijeg 3:2 0:2
Differdange 03 Lucembursko 5:4 Nizozemsko FC Utrecht 2:1 3:3

3. předkolo[editovat | editovat zdroj]

Los třetího předkola se uskutečnil 19. července 2013. Úvodní zápasy se odehrály 1. srpna, odvety 8. srpna 2013. Zdroje:[5][6]

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
FK Černomorec Oděsa Ukrajina 3:1 Srbsko Crvena zvezda 3:1 0:0
NK Široki Brijeg Bosna a Hercegovina 1:7 Itálie Udinese Calcio 1:3 0:4
FK Ventspils Lotyšsko 0:3 Izrael Maccabi Haifa 0:0 0:3
Dinamo Minsk Bělorusko 0:1 Turecko Trabzonspor 0:1 0:0
Śląsk Wrocław Polsko 4:3 Belgie Club Brugge 1:0 3:3
AS Trenčín Slovensko 3:5 Rumunsko Astra Giurgiu 1:3 2:2
Swansea City Anglie 4:0 Švédsko Malmö FF 4:0 0:0
Petrolul Ploiești Rumunsko 3:2 Nizozemsko Vitesse 1:1 2:1
Slovan Liberec Česko 4:2 Švýcarsko Zürich 2:1 2:1
FK Aktobe Kazachstán 1:1 (2:1 pen.) Island Breiðablik 1:0 0:1 (prodl.)
Randers Dánsko 1:4 Rusko Rubin Kazaň 1:2 0:2
Žalgiris Vilnius Litva 2:2 (v) Polsko Lech Poznań 1:0 1:2
Sevilla FC Španělsko 9:1 Černá Hora Mladost Podgorica 3:0 6:1
Hajduk Split Chorvatsko 0:2 Gruzie Dila Gori 0:1 0:1
FK Kukësi Albánie 2:1 Ukrajina Metalurh Doněck 2:0 0:1
Pandurii Târgu Jiu Rumunsko 3:2 Izrael Hapoel Tel Aviv 1:1 2:1
Tromsø IL Norsko 1:1 (4:3 pen.) Lucembursko Differdange 03 1:0 0:1 (prodl.)
Motherwell Skotsko 0:3 Rusko Kubáň Krasnodar 0:2 0:1
Saint-Étienne Francie 6:0 Moldavsko Milsami Orhei 3:0 3:0
FK Baumit Jablonec Česko 5:2 Norsko Strømsgodset IF 2:1 3:1
Qarabağ FK Ázerbájdžán 3:0 Švédsko Gefle IF 1:0 2:0
HNK Rijeka Chorvatsko 3:2 Slovensko MŠK Žilina 2:1 1:1
Asteras Tripolis FC Řecko 2:4 Rakousko Rapid Vídeň 1:1 1:3
Botev Plovdiv Bulharsko 1:1 (v) Německo Stuttgart 1:1 0:0
Estoril Portugalsko 1:0 Izrael Hapoel Ramat Gan 0:0 1:0
Vojvodina Novi Sad Srbsko 5:2 Turecko Bursaspor 2:2 3:0
Škoda Xanthi Řecko 2:4 Belgie Standard Lutych 1:2 1:2
BK Häcken Švédsko 1:3 Švýcarsko FC Thun 1:2 0:1
FK Minsk Bělorusko 1:1 (3:2 pen.) Skotsko St. Johnstone 0:1 1:0 (prodl.)

4. předkolo (play-off předkolo)[editovat | editovat zdroj]

Los čtvrtého předkola (někdy také nazývaného jako play-off) se uskutečnil 9. srpna 2013. Úvodní zápasy se odehrály 22. srpna, odvety 29. srpna 2013.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Kubáň Krasnodar Rusko 3:1 Nizozemsko Feyenoord 1:0 2:1
Zulte Waregem Belgie 3:2[pozn. 1] Kypr APOEL 1:1 2:1
Rapid Vídeň Rakousko 4:0 Gruzie Dila Gori 1:0 3:0
Tromsø IL Norsko 2:3[pozn. 5][2] Turecko Beşiktaş 2:1 0:2
Pandurii Târgu Jiu Rumunsko 2:1 Portugalsko SC Braga 0:1 2:0 (prodl.)
Apollon Limassol Kypr 2:1 Francie OGC Nice 2:0 0:1
FK Aktobe Kazachstán 3:8 Ukrajina Dynamo Kyjev 2:3 1:5
Swansea City Anglie 6:3 Rumunsko Petrolul Ploiești 5:1 1:2
Atromitos Řecko 3:3 (v) Nizozemsko AZ Alkmaar 1:3 2:0 [pozn. 6][7]
FH Island 2:7 Belgie KRC Genk 0:2 2:5
IF Elfsborg Švédsko 2:1 Dánsko FC Nordsjælland 1:1 1:0
Sevilla FC Španělsko 9:1 Polsko Śląsk Wrocław 4:1 5:0
Red Bull Salzburg Rakousko 7:0 Litva Žalgiris Vilnius 5:0 2:0
Qarabağ FK Ázerbájdžán 1:4 Německo Eintracht Frankfurt 0:2 1:2
FK Minsk Bělorusko 1:5 Belgie Standard Liège 0:2 1:3
Jablonec Česko 1:8 Španělsko Betis Sevilla 1:2 0:6
HNK Rijeka Chorvatsko 4:3 Německo VfB Stuttgart 2:1 2:2
FK Černomorec Oděsa Ukrajina 1:1 (7:6 pen.) Albánie Skënderbeu Korçë 1:0 0:1 (prodl.)
Maccabi Tel Aviv Izrael zrušeno[pozn. 7] Řecko PAOK zrušeno zrušeno
St. Gallen Švýcarsko 5:3 Rusko Spartak Moskva 1:1 4:2
Molde FK Norsko 0:5 Rusko Rubin Kazaň 0:2 0:3
Vojvodina Novi Sad Srbsko 2:3 Moldavsko Sheriff Tiraspol 1:1 1:2
FK Kukësi Albánie 1:5 Turecko Trabzonspor 0:2 1:3
Esbjerg fB Dánsko 5:3 Francie AS Saint-Étienne 4:3 1:0
Grasshopper Švýcarsko 2:2 (v) Itálie ACF Fiorentina 1:2 1:0
Maccabi Haifa Izrael 3:1 Rumunsko Astra Giurgiu 2:0 1:1
Udinese Calcio Itálie 2:4 Česko Slovan Liberec 1:3 1:1
Dinamo Tbilisi Gruzie 0:8 Anglie Tottenham Hotspur 0:5 0:3
Estoril Portugalsko 4:1 Rakousko FC Pasching 2:0 2:1
Nõmme Kalju Estonsko 2:5 Ukrajina Dněpr Dněpropetrovsk 1:3 0:2
FK Partizan Srbsko 1:3 Švýcarsko FC Thun 1:0 0:3

Základní skupiny[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Evropská liga UEFA 2013/14 - Základní skupiny.

Termín losu – 30. srpna 2013.

Vysvětlivky
     Postup do šestnáctifinále

Skupina A[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Španělsko Valencia 6 4 1 1 12 7 +5 13
Anglie Swansea City 6 2 2 2 6 4 +2 8
Rusko Kubáň Krasnodar 6 1 3 2 7 7 0 6
Švýcarsko FC St. Gallen 6 2 0 4 6 13 −7 6
  KUB STG SWA VAL
Kubáň Krasnodar 4:0 1:1 0:2
FC St. Gallen 2:0 1:0 2:3
Swansea City 1:1 1:0 0:1
Valencia 1:1 5:1 0:3

Skupina B[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Bulharsko Ludogorec Razgrad 6 5 1 0 11 2 +9 16
Ukrajina FK Černomorec Oděsa 6 3 1 2 6 6 0 10
Nizozemsko PSV Eindhoven 6 2 1 3 4 5 −1 7
Chorvatsko Dinamo Zagreb 6 0 1 5 3 11 −8 1
  CHO DIN LUD PSV
FK Černomorec Oděsa 2:1 0:1 0:2
Dinamo Zagreb 1:2 1:2 0:0
Ludogorec Razgrad 1:1 3:0 2:0
PSV Eindhoven 0:1 2:0 0:2

Skupina C[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Rakousko Red Bull Salzburg 6 6 0 0 15 3 +12 18
Dánsko Esbjerg fB 6 4 0 2 8 8 0 12
Švédsko IF Elfsborg 6 1 1 4 5 10 −5 4
Belgie Standard Liège 6 0 1 5 6 13 −7 1
  ELF ESB SAL STA
IF Elfsborg 1:2 0:1 1:1
Esbjerg fB 1:0 1:2 2:1
Red Bull Salzburg 4:0 3:0 2:1
Standard Liège 1:3 1:2 1:3

Skupina D[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Rusko Rubin Kazaň 6 4 2 0 14 4 +10 14
Slovinsko NK Maribor 6 2 1 3 9 12 −3 7
Belgie Zulte Waregem 6 2 1 3 4 10 −6 7
Anglie Wigan Athletic 6 1 2 3 6 7 −1 5
  MAR RUB WIG ZUL
NK Maribor 2:5 2:1 0:1
Rubin Kazaň 1:1 1:0 4:0
Wigan Athletic 3:1 1:1 1:2
Zulte Waregem 1:3 0:2 0:0

Skupina E[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Itálie Fiorentina 6 5 1 0 12 3 +9 16
Ukrajina Dnipro Dnipropetrovsk 6 4 0 2 11 5 +6 12
Portugalsko Paços de Ferreira 6 0 3 3 1 8 −7 3
Rumunsko Pandurii Târgu Jiu 6 0 2 4 3 11 −8 2
  DNI FIO PAC PAN
Dnipro Dnipropetrovsk 1:2 2:0 4:1
Fiorentina 2:1 3:0 3:0
Paços de Ferreira 0:2 0:0 1:1
Pandurii Târgu Jiu 0:1 1:2 0:0

Skupina F[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Německo Eintracht Frankfurt 6 5 0 1 13 4 +9 15
Izrael Maccabi Tel Aviv 6 3 2 1 7 5 +2 11
Kypr APOEL 6 1 2 3 3 8 −5 5
Francie FC Girondins de Bordeaux 6 1 0 5 4 10 −6 3
  APO BOR EIN MAC
APOEL 2:1 0:3 0:0
Bordeaux 2:1 0:1 1:2
Eintracht Frankfurt 2:0 3:0 2:0
Maccabi Tel Aviv 0:0 1:0 4:2

Skupina G[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Belgie KRC Genk 6 4 2 0 10 5 +5 14
Ukrajina Dynamo Kyjev 6 3 1 2 11 7 +4 10
Rakousko Rapid Wien 6 1 3 2 8 10 −2 6
Švýcarsko Thun 6 1 0 5 3 10 −7 3
  DYN GEN RAP THU
Dynamo Kyjev 0:1 3:1 3:0
KRC Genk 3:1 1:1 2:1
Rapid Wien 2:2 2:2 2:1
FC Thun 0:2 0:1 1:0

Skupina H[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Španělsko Sevilla 6 3 3 0 9 4 +5 12
Česko Slovan Liberec 6 2 3 1 9 8 +1 9
Německo Freiburg 6 1 3 2 5 8 −3 6
Portugalsko Estoril 6 0 3 3 5 8 −3 3
  EST FRE SEV LIB
Estoril 0:0 1:2 1:2
Freiburg 1:1 0:2 2:2
Sevilla 1:1 2:0 1:1
Slovan Liberec 2:1 1:2 1:1

Skupina I[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Francie Olympique Lyon 6 3 3 0 6 3 +3 12
Španělsko Betis Sevilla 6 2 3 1 3 2 +1 9
Portugalsko Vitória de Guimarães 6 1 2 3 6 5 +1 5
Chorvatsko Rijeka 6 0 4 2 2 7 −5 4
  LYO BET RIJ VIT
Olympique Lyon 1:0 1:0 1:1
Betis Sevilla 0:0 0:0 1:0
HNK Rijeka 1:1 1:1 0:0
Vitória de Guimarães 1:2 0:1 4:0

Skupina J[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Turecko Trabzonspor 6 4 2 0 13 6 +7 14
Itálie Lazio 6 3 3 0 8 4 +4 12
Kypr Apollon Limassol 6 1 1 4 5 10 −5 4
Polsko Legia Varšava 6 1 0 5 2 8 −6 3
  APO LAZ LEG TRA
Apollon Limassol 0:0 0:2 1:2
Lazio 2:1 1:0 0:0
Legia Varšava 0:1 0:2 0:2
Trabzonspor 4:2 3:3 2:0

Skupina K[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Anglie Tottenham Hotspur 6 6 0 0 15 2 +13 18
Rusko Anži Machačkala 6 2 2 2 4 7 −3 8
Moldavsko Sheriff Tiraspol 6 1 3 2 5 6 −1 6
Norsko Tromsø IL 6 0 1 5 1 10 −9 1
  ANZ SHE TOT TRO
Anži Machačkala 1:1 0:2 1:0
Sheriff Tiraspol 0:0 0:2 2:0
Tottenham Hotspur 4:1 2:1 3:0
Tromsø IL 0:1 1:1 0:2

Skupina L[editovat | editovat zdroj]

Tým Z
V
R
P
VG
IG
+/-
B
Nizozemsko AZ Alkmaar 6 3 3 0 8 4 +4 12
Řecko PAOK FC 6 3 3 0 10 6 +4 12
Izrael Maccabi Haifa 6 1 2 3 6 9 −3 5
Kazachstán Šachter Karagandy 6 0 2 4 5 10 −5 2
  AZ MAC PAO KAR
AZ 2:0 1:1 1:0
Maccabi Haifa 0:1 0:0 2:1
PAOK FC 2:2 3:2 2:1
Šachter Karagandy 1:1 2:2 0:2

Vyřazovací fáze[editovat | editovat zdroj]

Šestnáctifinále[editovat | editovat zdroj]

Los šestnáctifinále a osmifinále se uskutečnil 16. prosince 2013. Úvodní zápasy byly hrány 20. února, odvety 27. února 2014.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Dněpr Dněpropetrovsk Ukrajina 2:3 Anglie Tottenham Hotspur 1:0 1:3
Betis Sevilla Španělsko 3:1 Rusko Rubin Kazaň 1:1 2:0
Swansea City Anglie 1:3 Itálie Neapol 0:0 1:3
Juventus Itálie 4:0 Turecko Trabzonspor 2:0 2:0
Maribor Slovinsko 3:4 Španělsko Sevilla 2:2 1:2
Viktoria Plzeň Česko 3:2 Ukrajina Šachtar Doněck 1:1 2:1
FK Černomorec Oděsa Ukrajina 0:1 Francie Olympique Lyon 0:0 0:1
Lazio Itálie 3:4 Bulharsko Ludogorec Razgrad 0:1 3:3
Esbjerg Dánsko 2:4 Itálie Fiorentina 1:3 1:1
Ajax Nizozemsko 1:6 Rakousko Red Bull Salzburg 0:3 1:3
Maccabi Tel Aviv Izrael 0:3 Švýcarsko Basel 0:0 0:3
Porto Portugalsko 5:5 (v) Německo Eintracht Frankfurt 2:2 3:3
Anži Machačkala Rusko 2:0 Belgie Genk 0:0 2:0
Dynamo Kyjev Ukrajina 0:2 Španělsko Valencia 0:2 0:0
PAOK Řecko 0:4 Portugalsko Benfica Lisabon 0:1 0:3
Slovan Liberec Česko 1:2 Nizozemsko AZ 0:1 1:1

Osmifinále[editovat | editovat zdroj]

Úvodní zápasy se odehrály 13. března, odvety 20. března 2014.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
AZ Alkmaar Nizozemsko 1:0 Rusko Anži Machačkala 1:0[8] 0:0
Ludogorec Razgrad Bulharsko 0:4 Španělsko Valencia CF 0:3[8] 0:1
FC Porto Portugalsko 3:2 Itálie SSC Neapol 1:0[8] 2:2
Olympique Lyon Francie 5:3 Česko Viktoria Plzeň 4:1[8] 1:2
Sevilla FC Španělsko 2:2
(4:3 pen.)
Španělsko Betis Sevilla 0:2[8] 2:0 (prodl.)
Tottenham Hotspur Anglie 3:5 Portugalsko Benfica Lisabon 1:3[8] 2:2
FC Basel 1893 Švýcarsko 2:1 Rakousko Red Bull Salzburg 0:0[8] 2:1
Juventus Itálie 2:1 Itálie Fiorentina 1:1[8] 1:0

Čtvrtfinále[editovat | editovat zdroj]

Los čtvrtfinále proběhl 21. března 2014. Úvodní zápasy byly hrány 3. dubna, odvety 10. dubna 2014.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
AZ Nizozemsko 0:3 Portugalsko Benfica Lisabon 0:1 0:2
Olympique Lyon Francie 1:3 Itálie Juventus 0:1 1:2
Basel Švýcarsko 3:5 Španělsko Valencia 3:0 0:5 (prodl.)
Porto Portugalsko 2:4 Španělsko Sevilla 1:0 1:4

Semifinále[editovat | editovat zdroj]

Los semifinále proběhl 11. dubna 2014. Úvodní zápasy byly hrány 24. dubna, odvety 1. května 2014.

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Sevilla Španělsko 3:3 (v) Španělsko Valencia 2:0 1:3
Benfica Lisabon Portugalsko 2:1 Itálie Juventus 2:1 0:0

Finále[editovat | editovat zdroj]

Finálový zápas se odehrál 14. května 2014 na stadionu Juventus Stadium v Turíně.

14. květen 2014
20:45 SELČ
Sevilla Španělsko 0 : 0 Portugalsko Benfica Lisabon Juventus Stadium, Turín
Počet diváků: 33 120[9]
Rozhodčí: Německo Felix Brych
Report
    Penaltový rozstřel  
Bacca Proměněná penalta
Mbia Proměněná penalta
Coke Proměněná penalta
Gameiro Proměněná penalta
4 : 2 Proměněná penalta Lima
Neproměněná penalta (chycena brankářem) Cardozo
Neproměněná penalta (chycena brankářem) Rodrigo
Proměněná penalta Luisão
 
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Sevilla[10]
Kit left arm benfica1314h.png
Team colours
Kit body benfica1314h.png
Team colours
Kit right arm benfica1314h.png
Team colours
Kit shorts benfica1314a.png
Team colours
Kit socks long benfica1314h.png
Team colours
Benfica[10]
GK 13 Portugalsko Beto
RB 23 Španělsko Coke Žlutá karta udělena v 98. minutě 98'
CB 21 Argentina Nicolás Pareja
CB 2 Argentina Federico Fazio Žlutá karta udělena v 11. minutě 11'
LB 16 Španělsko Alberto Moreno Žlutá karta udělena v 13. minutě 13'
DM 40 Kamerun Stéphane Mbia
DM 6 Portugalsko Daniel Carriço
CM 11 Chorvatsko Ivan Rakitić kapitán
RW 19 Španělsko José Antonio Reyes Střídán v 78. minutě 78'
LW 20 Španělsko Vitolo Střídán v 110. minutě 110'
CF 9 Kolumbie Carlos Bacca
Náhradníci:
GK 1 Španělsko Javi Varas
DF 3 Španělsko Fernando Navarro
DF 5 Portugalsko Diogo Figueiras Nastoupil v 110. minutě 110'
MF 7 Německo Marko Marin Nastoupil v 78. minutě 78' Střídán v 104. minutě 104'
MF 12 Španělsko Vicente Iborra
MF 15 Německo Piotr Trochowski
FW 18 Francie Kévin Gameiro Nastoupil v 104. minutě 104'
Trenér:
Španělsko Unai Emery
Sevilla vs Benfica 2014-05-14.svg
GK 41 Slovinsko Jan Oblak
RB 14 Uruguay Maxi Pereira
CB 4 Brazílie Luisão kapitán
CB 24 Argentina Ezequiel Garay
LB 16 Brazílie Guilherme Siqueira Žlutá karta udělena v 30. minutě 30' Střídán v 99. minutě 99'
RM 6 Portugalsko Rúben Amorim
CM 30 Portugalsko André Gomes
LM 20 Argentina Nicolás Gaitán Střídán v 119. minutě 119'
RF 8 Srbsko Miralem Sulejmani Střídán v 25. minutě 25'
CF 11 Brazílie Lima
LF 19 Španělsko Rodrigo
Náhradníci:
GK 1 Brazílie Artur
DF 3 Portugalsko Steven Vitória
DF 33 Brazílie Jardel
MF 10 Srbsko Filip Đuričić
MF 34 Portugalsko André Almeida Žlutá karta udělena v 100. minutě 100' Nastoupil v 25. minutě 25'
FW 7 Paraguay Óscar Cardozo Nastoupil v 99. minutě 99'
FW 90 Portugalsko Ivan Cavaleiro Nastoupil v 119. minutě 119'
Trenér:
Portugalsko Jorge Jesus


Asistenti rozhodčího:
Německo Mark Borsch
Německo Stefan Lupp
Čtvrtý rozhodčí:
Srbsko Milorad Mažić
Brankoví rozhodčí:
Německo Tobias Welz
Německo Bastian Dankert

Pravidla[11]

  • 90 minut hry.
  • 30 minut prodloužení v případě nerozhodného výsledku v řádné hrací době.
  • Penaltový rozstřel, pokud se ani v prodloužení nerozhodne.
  • Povoleno 7 připravených náhradníků na lavičce.
  • Maximálně tři střídání pro tým během utkání.

Vítěz[editovat | editovat zdroj]

Evropská liga UEFA 2013/14
Sevilla FC
Beto, Coke, Nicolás Pareja, Federico Fazio, Alberto Moreno, Stéphane Mbia, Daniel Carriço, Ivan Rakitić Kapitán, José Antonio Reyes, Vitolo, Carlos Bacca, Javi Varas, Fernando Navarro, Diogo Figueiras, Marko Marin, Vicente Iborra, Piotr Trochowski, Kévin Gameiro
Trenér: Unai Emery

Nejlepší střelci[editovat | editovat zdroj]

Zdroj:[12]

Pořadí Hráč Klub Góly Odehrané min.
1 Španělsko Jonathan Soriano Rakousko Red Bull Salzburg 8 565'
2 Španělsko Paco Alcácer Španělsko Valencia 7 716'
3 Slovinsko Roman Bezjak Bulharsko Ludogorec Razgrad 6 576'
4 Anglie Jermain Defoe Anglie Tottenham Hotspur 5 360'
Francie Kévin Gameiro Španělsko Sevilla 5 646'
Turecko Olcan Adın Turecko Trabzonspor 5 720'
7 Německo Alexander Meier Německo Eintracht Frankfurt 4 348'
Itálie Sergio Floccari Itálie SS Lazio 4 382'
Brazílie Lima Portugalsko Benfica Lisabon 4 401'
USA Terrence Boyd Rakousko Rapid Wien 4 477'
Ukrajina Andrij Jarmolenko Ukrajina FK Dynamo Kyjev 4 610'
Ukrajina Jevhen Konopljanka Ukrajina FK Dněpr Dněpropetrovsk 4 625'
Brazílie Alan Rakousko Red Bull Salzburg 4 682'
Senegal Sadio Mané Rakousko Red Bull Salzburg 4 712'
Kolumbie Carlos Bacca Španělsko Sevilla 4 897'

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kyperský klub APOEL FC nahradil v základní skupině diskvalifikovaný turecký klub Fenerbahçe SK, který vypadl s play-off předkola Ligy mistrů s Arsenalem a měl tudíž hrát základní skupinu EL. UEFA Fenerbahçe vyřadila (společně s dalším tureckým klubem Beşiktaş JK) za korupci. Verdikt posvětila evropská arbitrážní komise CAS. APOEL byl vylosován do základní skupiny z týmů vyřazených v play-off předkole.
  2. Klub Swansea City AFC je z Walesu, ale jakožto vítěz Anglického ligového poháru ze sezóny 2013/14 reprezentuje Anglii. Body, které Swansea v evropském poháru získá, se počítají do koeficientu Anglie a nikoli Walesu.
  3. Řecký klub PAS Giannina, pátý tým řecké Superligy ze sezóny 2012/13 se kvalifikoval do druhého předkola Evropské ligy 2013/14, ale kvůli dluhům neobdržel licenci UEFA (ta se snaží prosadit tzv. „finanční fair-play“, nezadlužování klubů). Šestý klub konečné tabulky řecké ligy Panathinaikos FC také licenci UEFA neobdržel, tudíž bylo místo nabídnuto sedmému týmu v pořadí - Škodě Xanthi.
  4. Klub Derry City FC je ze Severního Irska, ale jakožto vítěz irské fotbalové soutěže FAI Cup 2012 reprezentuje Irsko. Body, které Derry v evropském poháru získá, se počítají do koeficientu Irska a nikoli Severního Irska.
  5. Ačkoli turecký klub Beşiktaş vyřadil norský celek Tromsø IL, základní skupinu si nezahrál. UEFA jej diskvalifikovala (společně s dalším tureckým klubem Fenerbahçe SK) za korupci. Verdikt posvětila evropská arbitrážní komise CAS. Do základní skupiny tak postoupil norský tým Tromsø IL.
  6. Odvetný zápas v Nizozemsku musel být za stavu 0:1 pro Atromitos přerušen kvůli požáru na stadionu. Zápas se dohrával v pátek 30. srpna 2013.
  7. Ukrajinský klub Metalist Charkov vyřadila UEFA kvůli korupci z tohoto ročníku Ligy mistrů. Metalist se odvolal ke sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS), který jeho odvolání zamítl. V play-off předkole LM jej nahradil poražený soupeř ze 3. předkola řecký PAOK FC, který se tak nezúčastnil 4. předkola Evropské ligy a jeho soupeř (Maccabi Tel Aviv) postoupil bez boje do základní skupiny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fair Play bonus for Sweden, Norway, Finland, UEFA.com, citováno 5. 8. 2013 (anglicky)
  2. a b Sivok přišel o Evropskou ligu, Jablonec při dodatečném losu štěstí neměl, iDNES.cz, citováno 30. 8. 2013 (anglicky)
  3. Europa League - Greek side PAS Giannina denied licence to play in Europe, Yahoo! Sport, citováno 1. 8. 2013 (anglicky)
  4. Decisions on PAS Giannina and Panathinaikos, UEFA.com, citováno 1. 8. 2013 (anglicky)
  5. Úspechy českých tímov, remíza Šestákovho Bursasporu, Profutbal.sk, citováno 1. 8. 2013 (slovensky)
  6. Jablonec zdolal Strömsgodset, vyhral aj švajčiarsky Thun, Profutbal.sk, citováno 1. 8. 2013 (slovensky)
  7. Spartak Moskva se Suchým v Evropské lize vypadl, v Alkmaaru hořelo, iDNES.cz, citováno 27. 8. 2013
  8. a b c d e f g h Plzeň v Lyone viedla ale nakoniec vysoko prehrala (video), Profutbal.sk, citováno 14. 3. 2014 (slovensky)
  9. Full-time report [online]. UEFA.com (Union of European Football Associations), 14 May 2014, [cit. 2014-05-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. a b Tactical lineups [online]. UEFA.com (Union of European Football Associations), 14 May 2014, [cit. 2014-05-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  11. Regulations of the UEFA Europa League 2013/14 [PDF]. Nyon: UEFA, March 2013, [cit. 2013-05-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  12. Statistics — Tournament phase — Player statistics [online]. UEFA.com. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]