Trolejbusová doprava v Jihlavě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Jihlavské trolejbusy)
Skočit na: Navigace, Hledání
Škoda 21Tr na konečné Horní Kosov
Trolejbusová síť v Jihlavě (stav v roce 2009)

Dopravní podnik města Jihlavy a. s. provozuje v krajském městě Jihlavě síť městské hromadné dopravy, jejíž součástí je i trolejbusová doprava. V provozu je 5 linek: A, B, BI, C, E a N. Licenční čísla linek jsou 765101–765106.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik a zahájení provozu[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako v jiných městech tehdejšího Československa, také v Jihlavě byl na konci 40. let 20. století zrušen tramvajový provoz a nahrazen provozem trolejbusovým. Vzhledem k tomu, že demontáž tramvajového trolejového vedení nějakou dobu trvala, nemohl být trolejbusový provoz zahájen ihned po ukončení toho tramvajového. První trolejbus v Jihlavě tak vyjel 19. prosince roku 1948, v mezidobí byl provoz zajišťován pomocí autobusů, vč. jednoho zapůjčeného z DP Brno. Provozovatelem trolejbusové sítě však překvapivě nebylo město, ale podnik Západomoravské elektrárny.

50. a 60. léta[editovat | editovat zdroj]

První trať byla v podstatě souběžná s tramvajovou, vedla od hlavního nádraží Havlíčkovou ulicí na náměstí Svobody a dále na Masarykovo náměstí. 27. února 1951 byla zprovozněna další linka, a to po městském okruhu – od Tesly, kolem staré nemocnice, ulicemi Tolstého a 17. listopadu na Štefánikovo náměstí; a dále Žižkovou ulicí do ulice Benešovy a na náměstí. Současně byla také zprovozněna i jednostopá trať vedoucí Jiráskovou ulicí do čtvrti Staré Hory, obě tratě byly postaveny už dříve. Právě v této době se zavedlo označení trolejbusových linek písmeny (dnes se v Česku jedná o naprostou výjimku). 28. září 1953 byla zprovozněna další trať, která vedla z Masarykova náměstí do Lidické kolonie. Ke stejnému dni byla zobousměrněna i trať do již zmíněných Starých Hor.

První významná změna 60. let nastala 22. září roku 1960; trať vedoucí středem Masarykova náměstí byla přeložena na komunikaci kolem radnice. Roku 1963 byl vybudován úsek na jihu města z Lidické kolonie k dnešní budově dopravního podniku; současná vozovna byla zprovozněna o dva roky později. Ve stejném roce, 1965, se síť rozrostla i o úsek na smyčku Handlovy Dvory vedený po Brněnské ulici. Po tomto období výstavby nových úseků, stejně jako i v celé zemi, nastal prudký obrat spojený s útlumem trolejbusové dopravy. Ten se v Jihlavě neprojevil rušením tratí, ale pouze dočasnou stagnací, neboť Jihlava i nadále s trolejbusy počítala.

70. až 90. léta[editovat | editovat zdroj]

V době pořízení fotografie jeden z nejstarších provozních trolejbusů v Jihlavě – Škoda 14Tr ev. č. 40

Již zmíněné zastavení jakéhokoliv rozšiřování sítě bylo prolomeno v roce 1973. 20. prosince tohoto roku byla úspěšně předána veřejnosti trať vedoucí po východní části okruhu města. Vedla od smyčky v Handlových Dvorech kolem hotelu Jihlava k jatkám, kde se napojila na trať vedoucí k nádraží. V roce 1975 byly některé úseky sítě uzavřeny z důvodu rekonstrukce.

Ke konci 80. let byla zprovozněna dlouhá trať, o jejímž účelu se dodnes vedou spory. Vedla od Tesly severozápadním směrem a byla otevřena po dvou etapách; první v roce 1986 na provizorní smyčku a druhá o dva roky později na dnešní konečnou u Motorpalu. Trať sloužila k návozu zaměstnanců n. p. Motorpal a mělo na ní navazovat několik nových tratí do jiných částí Jihlavy, čímž by zmíněná trať dostala většího využití. Nejblíže k realizace měla trať na Bedřichov na konečnou linky č. 3 k podniku Domácí potřeby. Touto stavbou by byl dodnes nejvytíženější úsek obsluhovaný autobusy převeden na trolejbusy. Realizace se nedokončila z důvodu politických a ekonomických změn po roce 1989.

V souvislosti s otevřením pěší zóny v Benešově ulici v centru města zde byla v první polovině 90. let trolejbusová trať zrušena. Tento krok bývá často hodnocen jako chybný, protože se tím, podle jeho kritiků, zhoršila obslužnost celé západní části města a ulice Křížová nemá objízdnou trasu, čímž v případě jakékoliv mimořádnosti MHD kolabuje. Poslední otevřený úsek trolejbusové sítě je z roku 2000 a vede ulicí S. K. Neumanna ze Starých Hor do Horního Kosova. Tím byla také odpojena již nepotřebná smyčka ve Starých Horách.

Ve 21. století[editovat | editovat zdroj]

Nejnovější trolejbusovou tratí bude úsek v prodloužení ulice Vrchlického od Nemocnice do Horního Kosova. Práce na její stavbě, která byla slibována od roku 2009, se rozběhly v září 2017, přičemž hotovo by mělo být o dva měsíce později. Od 1. prosince 2017 by se pak měla, po celkové změně vedení linek, touto trasou rozjet linka do smyčky ve Starých Horách, odpojené v roce 2000.[1]

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Plánovanou změnou je výstavba smyčky na náměstí a dočasná obnova smyčky Handlovy Dvory, což souvisí s uzavřením a chystanou rekonstrukcí Brněnského mostu.

Linky[editovat | editovat zdroj]

Linkové vedení (stav k 15. prosinci 2016)[2]
A Dopravní podnik – Masarykovo náměstí – Hlavní nádraží ČD
B Hlavní nádraží ČD – Březinova – Masarykovo náměstí – Poliklinika – Chlumova – Hlavní nádraží ČD (polookružní linka)
BI[p. 1] Hlavní nádraží ČD – Chlumova – Poliklinika – Masarykovo náměstí – Březinova – Hlavní nádraží ČD (polookružní linka)
C Březinova, konečná – Masarykovo náměstí – Autobusové nádraží – Horní Kosov
E Dopravní podnik – Masarykovo náměstí – Dům kultury (tam) – Motorpal hala[p. 2]
N Hlavní nádraží ČD – Březinova – Dopravní podnik (jen zpět) – Masarykovo náměstí – Autobusové nádraží – Horní Kosov (noční linka)

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Moderní nízkopodlažní trolejbus Škoda 24Tr Irisbus v jihlavském nátěru

Pro zahájení provozu bylo do Jihlavy dodáno celkem šest kooperačních trolejbusů Vetra-ČKD. V první polovině 50. let je následovalo 9 vozů Škoda 7Tr. Vzhledově téměř stejné trolejbusy Škoda 8Tr jezdily v Jihlavě od druhé poloviny 50. let (6 kusů + 2 ojeté). Od roku 1963 pak byly dodávány legendární vozy Škoda 9Tr, kterých zde jezdilo celkem 46 (z toho tři ojeté z Českých Budějovic). Vozy tohoto typu tu dojezdily 30. května 1997; Jihlava se tak stala posledním městem v bývalém Československu, kde byly tyto trolejbusy v pravidelném osobním provozu.

Současné vozy Škoda 14Tr byly do Jihlavy dodávány v letech 19831997 (od roku 1996 v modernizované verzi 14TrM). V roce 1998 je nahradily moderní nízkopodlažní vozy Škoda 21Tr dodávané do roku 2004. V letech 20052007 byly dodány vozy Škoda 24Tr Irisbus, v současnosti je vozový park obnovován nízkopodlažními trolejbusy Škoda 26Tr Solaris. Poslední trolejbus 14Tr vyjel v Jihlavě na pravidelnou linku dne 14. září 2011, čímž se místní provoz stal 100% nízkopodlažním a zároveň prvním v Česku, který vyřadil všechny vozy typu 14Tr.[3] V letech 2009–2015 byly postupně vyřazeny i vozy typu 21Tr, osm z nich odkoupil Dopravní podnik města Brna.

V Jihlavě v současnosti jezdí tyto modely trolejbusů (celkem 29 vozidel):

Obrázek Typ Modifikace a podtypy Počet vozů (k 16. 1. 2016)[4]
Škoda 24Tr Irisbus Škoda 24Tr Irisbus Škoda 24Tr Irisbus 6
Škoda 26Tr Solaris Škoda 26Tr Solaris Škoda 26Tr Solaris 23

Tarif a odbavování[editovat | editovat zdroj]

Druhy jízdenek[editovat | editovat zdroj]

Od 1. ledna 2013 platí nový tarif jízdného v Jihlavě.[5]

Nepřestupní jízdenky[editovat | editovat zdroj]

Papírové nepřestupní jízdenky se dělí na 2 skupiny. První je jízdenka na projetí max. 4 zastávkových úseků - cestující smí jet na tuto jízdenku pouze 4 zastávky (plnocenná - 10 Kč, zlevněná - 5 Kč). Druhou skupinou je jízdenka na 5 úseků a více - cestující smí jet až na konečnou zastávku bez omezení.[5]

Přestupní jízdenky[editovat | editovat zdroj]

Přestupní (časové) jízdenky se, stejně jako nepřestupní, dělí do dvou skupin - 60minutová (plnocenná - 20 Kč, zlevněná - 10 Kč) a 24hodinová (plnocenná - 50 Kč, zlevněná - 25 Kč).[5]

Elektronická jízdenka[editovat | editovat zdroj]

Elektronická jízdenka - tzv. Jihlavská karta je určena především pro obyvatele Jihlavy. Nabízí jim levnější způsob cestování pomocí předplacené elektronické karty (max. 4 úseky - 8 Kč, zlevněná - 4 Kč; max. 8 úseků - 12 Kč, zlevněná - 6 Kč; 9 a více - 14 Kč, zlevněná - 7 Kč). Karta jde navíc dobít na dobíjecích automatech po celé Jihlavě, které mimo placení nabízí i bezplatný internet pro každého.[5]

Odbavování[editovat | editovat zdroj]

V Jihlavě mohou cestující do každého prostředku nastupovat během dne všemi dveřmi a kontrolu jízdenek neprovádí řidič, ale revizoři. Od cca 21:00 do 4:00 je nástup povolen jen prvními dveřmi. Spoje, kterých se to týká, jsou označeny v jízdním řádu písmenem „N“. Cestující s neoznačenou jízdenkou si ji uvnitř trolejbusu označí v označovacích strojcích, které jsou u všech dveří. Výjimku tvoří cestující, kteří mají v plánu zakoupit si jízdenku u řidiče (ti musí nastoupit předními dveřmi), anebo ti, kteří mají předem zakoupenou tzv. Jihlavskou kartu a to buď předplacenou, nebo dobíjecí.

Od 1. července 2009 byl spuštěn nový odbavovací systém od firmy Mikroelektronika na bázi bezkontaktních čipových karet.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Linka B „jedna“.
  2. V pracovní dny jezdí většina spojů pouze v trase Dům kultury – Motorpal hala.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. U nemocnice už začala montáž nové trolejové linky, v provozu bude od prosince. jihlava.city.cz [online]. 2017-09-17 [cit. 2017-09-24]. Dostupné online.  
  2. Jízdní řády [online]. Dpmj.cz, [cit. 2016-12-15]. Dostupné online.  
  3. NELHÜBEL, Jan. Jihlavskými trolejbus již pouze nízkopodlažně. Městská doprava. 2011, čís. 5, s. 14.  
  4. DP Jihlava: Vozový park [online]. Seznam-autobusu.cz, [cit. 2016-01-16]. Dostupné online.  
  5. a b c d Info o více tarifech
  6. Mikroelektronika dodá Jihlavě odbavovací systém na bázi bezkontaktních čipových karet, BUSportál.cz, 2. 3. 2009

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]