Trolejbusová doprava v Jihlavě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Jihlavské trolejbusy)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trolejbusová doprava v Jihlavě
Škoda 24Tr Irisbus v Jihlavě
Škoda 24Tr Irisbus v Jihlavě
Stát ČeskoČesko Česko
Město Jihlava
Provozovatel Dopravní podnik města Jihlavy
Zahájení provozu 19. prosince 1948
Infrastruktura
Napětí 600 V ss
Vozovny vozovna Brtnická
Provoz
Počet linek 6 denních, 1 noční
Délka linek 43,2 km (2017)[1]
Počet vozů 29 (k 31. prosinci 2017)[1]
Dopravní výkon 1,4 mil. vozokm/rok (2017)[1]
Mapa sítě
Schéma trolejbusových tratí v Jihlavě v roce 2009
Schéma trolejbusových tratí v Jihlavě v roce 2009
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Škoda 21Tr na konečné Horní Kosov

Dopravní podnik města Jihlavy provozuje v krajském městě Jihlavě síť městské hromadné dopravy, jejíž součástí je i trolejbusová doprava. V provozu je sedm linek, označených písmeny A, B, C, D, E, F a N. Licenční čísla linek jsou 765101–765108, vyjma č. 765103, které je nyní neobsazené.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik a zahájení provozu[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako v jiných městech tehdejšího Československa, také v Jihlavě byl na konci 40. let 20. století zrušen tramvajový provoz a nahrazen provozem trolejbusovým. Vzhledem k tomu, že demontáž tramvajového trolejového vedení nějakou dobu trvala, nemohl být trolejbusový provoz zahájen ihned po ukončení toho tramvajového. První trolejbus v Jihlavě tak vyjel 19. prosince roku 1948, v mezidobí byl provoz zajišťován pomocí autobusů, vč. jednoho zapůjčeného z DP Brno. Provozovatelem trolejbusové sítě však překvapivě nebylo město, ale podnik Západomoravské elektrárny.

50. a 60. léta[editovat | editovat zdroj]

První trať byla v podstatě souběžná s tramvajovou, vedla od hlavního nádraží Havlíčkovou ulicí na náměstí Svobody a dále na Masarykovo náměstí. 27. února 1951 byla zprovozněna další linka, a to po městském okruhu – od Tesly' kolem staré nemocnice, ulicemi Tolstého a 17. listopadu na Štefánikovo náměstí, a dále Žižkovou ulicí do ulice Benešovy a na náměstí. Současně byla také zprovozněna i jednostopá trať vedoucí Jiráskovou ulicí do čtvrti Staré Hory, obě tratě byly postaveny už dříve. Právě v této době se zavedlo označení trolejbusových linek písmeny (dnes se v Česku jedná o naprostou výjimku). 28. září 1953 byla zprovozněna další trať, která vedla z Masarykova náměstí do Lidické kolonie. Ke stejnému dni byla trať do již zmíněných Starých Hor přestavěna na dvoustopou.

První významná změna 60. let nastala 22. září roku 1960; trať vedoucí středem Masarykova náměstí byla přeložena na komunikaci kolem radnice a zrušena smyčka. Roku 1963 byl vybudován úsek na jihu města z Lidické kolonie k dnešní budově dopravního podniku; současná vozovna byla zprovozněna o dva roky později. Ve stejném roce, 1965, se síť rozrostla i o úsek na smyčku Handlovy Dvory vedený po Brněnské ulici. Po tomto období výstavby nových úseků, stejně jako i v celé zemi, nastal prudký obrat spojený s útlumem trolejbusové dopravy. Ten se v Jihlavě neprojevil rušením tratí, ale pouze dočasnou stagnací, neboť Jihlava i nadále s trolejbusy počítala.

70. až 90. léta[editovat | editovat zdroj]

Rok 1992: jihlavský trolejbus Škoda 9Tr ev. č. 19

Již zmíněné zastavení jakéhokoliv rozšiřování sítě bylo prolomeno v roce 1973. 20. prosince tohoto roku byla úspěšně předána veřejnosti trať vedoucí po východní části okruhu města. Vedla od smyčky v Handlových Dvorech kolem hotelu Jihlava k jatkám, kde se napojila na trať vedoucí k nádraží. V roce 1975 byly některé úseky sítě uzavřeny z důvodu rekonstrukce.

Ke konci 80. let byla zprovozněna dlouhá trať, o jejímž účelu se dodnes vedou spory. Vedla od Tesly severozápadním směrem a byla otevřena po dvou etapách; první v roce 1986 na provizorní smyčku a druhá o dva roky později na dnešní konečnou u Motorpalu. Trať sloužila k návozu zaměstnanců podniku Motorpal a mělo na ní navazovat několik nových tratí do jiných částí Jihlavy, čímž by zmíněná trať dostala většího využití. Nejblíže k realizace měla trať na Bedřichov na konečnou linky č. 3 k podniku Domácí potřeby. Touto stavbou by byl dodnes nejvytíženější úsek obsluhovaný autobusy převeden na trolejbusy. Realizace se nedokončila z důvodu politických a ekonomických změn po roce 1989.

V souvislosti s otevřením pěší zóny v Benešově ulici v centru města zde byla v první polovině 90. let trolejbusová trať zrušena. Tento krok bývá často hodnocen jako chybný, protože se tím, podle jeho kritiků, zhoršila obslužnost celé západní části města a ulice Křížová nemá objízdnou trasu, čímž v případě jakékoliv mimořádnosti MHD kolabuje. V roce 2000 byl otevřen úsek vedoucí ulicí S. K. Neumanna ze Starých Hor do Horního Kosova. Zároveň byla odpojena již nepotřebná smyčka ve Starých Horách.

Ve 21. století[editovat | editovat zdroj]

Nejnovější trolejbusovou tratí je úsek v prodloužení ulice Vrchlického od nemocnice do Horního Kosova. Práce na její stavbě, která byla slibována od roku 2009, se rozběhly v září 2017.[2] K jejímu zprovoznění došlo 1. prosince 2017, kdy byla také obnovena smyčka Staré Hory, nově nazvaná Na Dolech. V dubnu 2018 byla, v souvislosti s uzavřením Brněnského mostu během jeho rekonstrukce, obnovena smyčka Handlovy Dvory a smyčka na Masarykově náměstí, která je trvale užívaná také linkou E.

Od 19. září 2020 začaly jezdit vybrané spoje linky C až do zastávky Kaufland, kde je konečná. Z důvodu chybějícího odbočení trolejového vedení na kruhovém objezdu u Kauflandu jsou využívány trakční akumulátory vozů Škoda 32Tr SOR. K připojení sběračů na síť dochází v zastávce Kaufland, kde jsou do doby úpravy křižovatky instalovány naváděcí stříšky. Připojení je možné i na původním místě v zastávce Okružní, kde byly ponechány stříšky pro případné nasazení akumulátorových vozů i do jiných směrů. Od 1. ledna 2021 byly vybrané spoje linky B prodlouženy ze smyčky Na Dolech do smyčky Motorpal, hala za využití vozů Škoda 32Tr SOR. Natrolejovací stříšky jsou umístěny v zastávce S. K. Neumanna.

Od změny jízdních řádů, která byla několikrát odsunuta, je v plánu přesměrování linky E z ulice Fritzovy na ulici Havlíčkovu díky vložení nových výhybek (otevřeno 16. září 2021) na ulicích Havlíčkově a Pražské. Ulice Fritzova a třída Legionářů tak zůstanou bez obsluhy trolejbusovou linkou, k jejich odpojení od sítě ale nedojde.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Při otevírání nové trati po prodloužené ulici Vrchlického bylo primátorem města přislíbeno vystavět i trať do Bedřichova, bude-li dotace.

V roce 2018 se otevřela možnost navázat na plán z roku 1985, kdy trolejbusy měly jezdit až do Bedřichova. Vznikly tak plány prodloužit trasu o 5,5 km do průmyslové zóny Pávov.[3] Stavba by měla být dokončena do roku 2022. Po jejím dokončení budou na tuto trať převedeny vozy 32Tr a linka C bude moci opět jezdit za využití klasických trolejbusů i v prodloužené trase- budou doplněna chybějící odbočení v křižovatkách.

Dále je v plánu obnovení trolejového vedení v části ulici Žižkově, které bylo jako dočasná stavba v provozu na konci 80. let a na začátkem 90. let bylo sneseno, ale sloupy zůstaly. Na tuto stavbu by měla navázat výstavba na zbytku ulice Žižkovy ke křižovatce s ulicí Rantířovskou. Na ulici Rantířovské, ke křižovatce s ulicí Lipovou, již byly vztyčeny sloupy pro trolejové vedení v polovině roku 2021. Tím by současná linka 3 byla téměř celá pod trolejí. U ulice Lipové nebylo rozhodnuto, záleží jakým směrem půjde rozšíření města v této lokalitě.

Linky[editovat | editovat zdroj]

Linkové vedení (stav k 4. říjnu 2021)[4]
Linka Trasa
A Dopravní podnik – Masarykovo náměstí, horní – Hlavní nádraží ČD
B Hlavní nádraží ČD – Březinova – Masarykovo náměstí, horní – Vysoká škola polytechnická – Dům zdraví – Zátopkova – Na Dolech – (Motorpal, hala)
C (Kaufland) – Březinova, konečná – Masarykovo náměstí, horní – Vysoká škola polytechnická – U autobusového nádraží – Horní Kosov
D Hlavní nádraží ČD – Vysoká škola polytechnická – 17. listopadu – Poliklinika – Seifertova – Vysoká škola polytechnická – Masarykovo náměstí, horní – Dopravní podnik (jen tam)
E Masarykovo náměstí, horní – Dům kultury (tam) – Chlumova (zpět) – Kaufland – Romana Havelky – Motorpal, hala
F Dopravní podnik – Masarykovo náměstí, horní – Vysoká škola polytechnická – Seifertova – Poliklinika – 17. listopadu – Vysoká škola polytechnická – Hlavní nádraží ČD (jen tam)
N Hlavní nádraží ČD – Březinova – Masarykovo náměstí, horní – Vysoká škola polytechnická – Dům zdraví – Zátopkova – U autobusového nádraží – Masarykovo náměstí, horní – Dopravní podnik – Březinova – Hlavní nádraží ČD (noční linka, v roce 2021 dočasně mimo provoz)

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Pro zahájení provozu bylo do Jihlavy dodáno celkem šest kooperačních trolejbusů Vetra-ČKD. V první polovině 50. let je následovalo 9 vozů Škoda 7Tr. Vzhledově téměř stejné trolejbusy Škoda 8Tr jezdily v Jihlavě od druhé poloviny 50. let (6 kusů + 2 ojeté). Od roku 1963 pak byly dodávány legendární vozy Škoda 9Tr, kterých zde jezdilo celkem 46 (z toho tři ojeté z Českých Budějovic). Vozy tohoto typu tu dojezdily 30. května 1997; Jihlava se tak stala posledním městem v bývalém Československu, kde byly tyto trolejbusy v pravidelném osobním provozu.

Současné vozy Škoda 14Tr byly do Jihlavy dodávány v letech 19831997 (od roku 1996 v modernizované verzi 14TrM). V roce 1998 je nahradily moderní nízkopodlažní vozy Škoda 21Tr dodávané do roku 2004. V letech 20052007 byly dodány vozy Škoda 24Tr Irisbus, v současnosti je vozový park obnovován nízkopodlažními trolejbusy Škoda 26Tr Solaris. Poslední trolejbus 14Tr vyjel v Jihlavě na pravidelnou linku dne 14. září 2011, čímž se místní provoz stal 100% nízkopodlažním a zároveň prvním v Česku, který vyřadil všechny vozy typu 14Tr.[5] V letech 2009–2015 byly postupně vyřazeny i vozy typu 21Tr, osm z nich odkoupil Dopravní podnik města Brna. Obnova vozového parku pokračovala, podle smlouvy z roku 2019, 10 trolejbusy Škoda 32Tr SOR (z toho bylo sedm parciálních).[6] V dubnu 2021 dopravní podnik podepsal se společností Tram for Envi dodávku 6 ukrajinských parciálních trolejbusů Bogdan T70120.[7]

V jihlavské trolejbusové síti jsou v současnosti v provozu tyto typy vozů:

Obrázek Typ Modifikace a podtypy Počet vozů (k 16. 9. 2020)[8]
Škoda 24Tr Irisbus Škoda 24Tr Irisbus Škoda 24Tr Irisbus 6
Škoda 26Tr Solaris Škoda 26Tr Solaris Škoda 26Tr Solaris 23
Škoda 32Tr SOR Škoda 32Tr SOR 10

Tarif a odbavování[editovat | editovat zdroj]

Druhy jízdenek[editovat | editovat zdroj]

Od 1. ledna 2013 platí nový tarif jízdného v Jihlavě.[9]

Nepřestupní jízdenky[editovat | editovat zdroj]

Papírové nepřestupní jízdenky se dělí na 2 skupiny. První je jízdenka na projetí max. 4 zastávkových úseků - cestující smí jet na tuto jízdenku pouze 4 zastávky (plnocenná - 10 Kč, zlevněná - 5 Kč). Druhou skupinou je jízdenka na 5 úseků a více - cestující smí jet až na konečnou zastávku bez omezení.[9]

Přestupní jízdenky[editovat | editovat zdroj]

Přestupní (časové) jízdenky se, stejně jako nepřestupní, dělí do dvou skupin - 60minutová (plnocenná - 20 Kč, zlevněná - 10 Kč) a 24hodinová (plnocenná - 50 Kč, zlevněná - 25 Kč).[9]

Elektronická jízdenka[editovat | editovat zdroj]

Elektronická jízdenka - tzv. Jihlavská karta je určena především pro obyvatele Jihlavy. Nabízí jim levnější způsob cestování pomocí předplacené elektronické karty (max. 4 úseky - 8 Kč, zlevněná - 4 Kč; max. 8 úseků - 12 Kč, zlevněná - 6 Kč; 9 a více - 14 Kč, zlevněná - 7 Kč). Karta jde navíc dobít na dobíjecích automatech po celé Jihlavě, které mimo placení nabízí i bezplatný internet pro každého.[9]

Odbavování[editovat | editovat zdroj]

V Jihlavě mohou cestující do každého prostředku nastupovat během dne všemi dveřmi a kontrolu jízdenek neprovádí řidič, ale revizoři. Od cca 21:00 do 4:00 je nástup povolen jen prvními dveřmi. Spoje, kterých se to týká, jsou označeny v jízdním řádu písmenem „N“. Cestující s neoznačenou jízdenkou si ji uvnitř trolejbusu označí v označovacích strojcích, které jsou u všech dveří. Výjimku tvoří cestující, kteří mají v plánu zakoupit si jízdenku u řidiče (ti musí nastoupit předními dveřmi), anebo ti, kteří mají předem zakoupenou tzv. Jihlavskou kartu a to buď předplacenou, nebo dobíjecí.

Od 1. července 2009 byl spuštěn nový odbavovací systém od firmy Mikroelektronika na bázi bezkontaktních čipových karet.[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Výroční zpráva za rok 2017 [online]. Dpmj.cz [cit. 2019-03-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-07-27. 
  2. U nemocnice už začala montáž nové trolejové linky, v provozu bude od prosince. jihlava.city.cz [online]. 2017-09-17 [cit. 2017-09-24]. Dostupné online. 
  3. SINGR, Martin. Trolejbusy by mohly jezdit až k branám Bosch Diesel. Třebíčský deník [online]. 2018-01-30 [cit. 2018-02-09]. Dostupné online. 
  4. Jízdní řády [online]. Dpmj.cz [cit. 2021-10-01]. Dostupné online. 
  5. NELHÜBEL, Jan. Jihlavskými trolejbus již pouze nízkopodlažně. Městská doprava. 2011, čís. 5, s. 14. 
  6. SŮRA, Jan. Jihlava nakoupí další trolejbusy, nové nahradí částečně i autobusy [online]. Zdopravy.cz, 2020-01-22 [cit. 2020-06-12]. Dostupné online. 
  7. HINČICA, Libor. Tram for Envi a Bogdan dodají trolejbusy do Jihlavy [online]. Československý dopravák, 2021-04-23 [cit. 2021-04-23]. Dostupné online. 
  8. DP Jihlava: Vozový park [online]. Seznam-autobusu.cz [cit. 2020-09-16]. Dostupné online. 
  9. a b c d Info o více tarifech. www.dpmj.cz [online]. [cit. 2013-04-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-02-10. 
  10. Mikroelektronika dodá Jihlavě odbavovací systém na bázi bezkontaktních čipových karet, BUSportál.cz, 2. 3. 2009

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]