Trolejbusová doprava v Pardubicích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trolejbus Škoda 24Tr Irisbus
Škoda 30Tr poprvé v provozu s cestujícími
Pardubický trolejbus Škoda 9Tr v roce 1992
Pardubický trolejbus Škoda 14Tr
Nízkopodlažní trolejbus Škoda 21Tr v reklamním nátěru

Dopravní podnik města Pardubic a. s. provozuje v krajském městě Pardubice síť městské hromadné dopravy, jejíž součástí je i trolejbusová doprava.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zavádění trolejbusů[editovat | editovat zdroj]

Již v časech první československé republiky existovaly plány na vytvoření trolejbusového nebo dokonce i tramvajového provozu na území města Pardubic. K realizaci se přistoupilo ale až po válce v roce 1949. Na jaře roku následujícího získal Komunální dopravní podnik Pardubic již značně pokročile provedenou přípravu. Výstavba prvního úseku trvala méně než dva roky; 20. ledna roku 1952 již vyjely první trolejbusy s cestujícími. Šlo o úsek PardubiceLázně Bohdaneč; trať vedla od starého nádraží přes starý most u zdymadla, a dále přes Semtín do Bohdanče. Ve městě pak byla ukončena velkou blokovou smyčkou. Další tratě přibyly roku 1953; jednalo se o úseky na Jesničánky a k městské nemocnici. O rok později se mohli místní obyvatelé svézt i na Slovany. Roku 1954 dosáhla délka všech tratí 19 km a základ celého systému byl v podstatě dobudován.

Konec 50. let a léta šedesátá[editovat | editovat zdroj]

Ještě roku 1958 byla část trati na staré nádraží zrušena a nahrazena úsekem k nádraží novému; tam byl provoz zahájen 9. května roku 1959. Další změnou byla i přeložka trati vedená na dnešní most Pavla Wonky vybudovaná na podzim roku 1960. Trať na starém mostě byla pak následně uzavřena a zrušena.

V 60. letech se pokračovalo dále v přestavbách; trať vedoucí k nemocnici musela být vzhledem k výstavbě nového nadjezdu dočasně uzavřena, zároveň byla zavedena i zcela nová manipulační trať v ulici Ke Kamenci.

Koncem této dekády se začaly objevovat i komplikace u trati vedené do Lázní Bohdaneč. Přestože již byla přeložena na novou moderní komunikaci, vzhledem k elektrifikaci jedné železniční trati, která přes tu trolejbusovou procházela, nemohlo dojít ke křížení trolejového vedení a tak se objevil problém. Uvažovalo se dokonce i o zrušení celé této trolejbusové trati, nakonec však byl železniční úsek přemostěn. V souvislosti se stavbou silničního mostu vznikla jako součást přeložky také trať do Ohrazenic. Ta však nevydržela dlouho, ukázala se jako nadbytečná a roku 1967 se rozhodlo o jejím zrušení. Mezitím vznikly dva úseky nové na druhé straně města; na Židov a na dnešní zastávku Dukla, konečná na stejnojmenném sídlišti.

70., 80. a 90. léta[editovat | editovat zdroj]

Celá sedmdesátá léta nedocházelo téměř k žádným změnám, trolejbusová doprava se dostala v celé ČSSR obecně do útlumu a nejinak tomu bylo i v Pardubicích. Opravovaly se pouze některé úseky, žádné tratě však nepřibývaly, ale ani nebyly rušeny. Roku 1979 se po dlouhé době začalo s výstavbou trati na Polabiny, celá akce se však velmi vlekla; dokončení stavby částečně záviselo i na jiných projektech. Ke konci 80. let přibyla ještě druhá trať do Polabin, vedoucí od nádraží a sloužící de facto jako objížďka Wonkova mostu.

Velmi známou se stala na začátku 90. let akce zprovoznění krátkého úseku na hranicích Polabin a Rosic na smyčku Sluneční. Provoz zde měl být zahájen podle plánu do konce roku 1991, dokončeno však bylo jen trolejové vedení a nikoliv vozovka. Trolejbus, který na silvestra roku 1991 po nově vybudované konečné projel při zkušební jízdě, tak musel jet po trávě. Pravidelný provoz sem byl zahájen až po dokončení vozovky 11. dubna 1992.

Začátek 21. století[editovat | editovat zdroj]

Schéma trolejbusové sítě v roce 2008
Dva trolejbusy typu 21Tr
Trolejbusy ve vozovně Dukla

Na začátku 21. století došlo krátce po sobě ke zprovoznění tří nových tratí. První nově postavený úsek vede Sukovou třídou, paralelně s třídou Míru, jednou z nejdůležitějších ulic ve městě. Druhá trať vznikla na sídlišti Dubina, propojená je i s tratí na Židov. Třetí prodloužení bylo postaveno ulicí Demokratické mládeže na sídliště Dukla v roce 2003. Podle některých názorů měla být trať po třídě Míru, kde je pěší zóna, zrušena. K tomu však nedošlo a po velké rekonstrukci ulice v letech 2014 a 2015 se trolejbusy na třídu vrátily.

Dne 4. března 2018 byly otevřeny další dva nové úseky trolejbusových tratí. První z nich vede ze sídliště Polabiny ulicemi Jiřího Potůčka, Bohdanečskou, Trnovskou a Semtínskou do Ohrazenic, kam se trolejbusy vrátily po 51 letech. Druhá trať tvoří prodloužení stávající dráhy do Pardubiček a vede ulicí Průmyslovou k Zámečku.[1]

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Trolejbusovou dopravu v Pardubicích zahajovaly v roce 1952 vozy Škoda 7Tr (celkem dodáno 12 těchto trolejbusů, dalších 20 bylo zakoupeno z jiných měst). Dalším provozovaným typem se staly třínápravové trolejbusy Tatra 86 (čtyři vozy zakoupené v roce 1956 z Prahy). Vozy Škoda 8Tr (14 kusů) byly dodávány od roku 1957. Následoval je legendární typ Škoda 9Tr (v letech 19621981 zakoupeno 79 těchto vozů). Od roku 1983 pak byl dodáván již současný typ trolejbusu Škoda 14Tr (od poloviny 90. let v modernizované verzi Škoda 14TrM). Na začátku 21. století se v Pardubicích objevily i nízkopodlažní vozy Škoda 21Tr. V současnosti je vozový park obnovován nízkopodlažními trolejbusy Škoda 24Tr Irisbus. V létě 2008 byl v Plzni vyroben první patnáctimetrový, třínápravový trolejbus Škoda 28Tr Solaris, který je určen právě pro Pardubice. Do zkušebního provozu s cestujícími vyrazil ve svém působišti 25. října 2008. V září 2012 byly do Pardubic dodány spolu se dvěma trolejbusy typu 28Tr také 2 kusy kratší verze Škoda 26Tr Solaris. Do roku 2014 bylo dodáno celkem 10 kusů tohoto typu. V roce 2016 byly dodány tři vozy Škoda 30Tr SOR v třídveřové verzi.[2]

V Pardubicích jsou do provozu nasazena vozidla osobní trolejbusové dopravy těchto typů (celkem přibližně 55 trolejbusů):

Obrázek Typ Modifikace a podtypy
Pardubice, Hlavní nádraží, trolejbus a autobus.JPG Škoda 14Tr Škoda 14Tr, Škoda 14TrM
21tr.jpg Škoda 21Tr Škoda 21Tr
Pardubice, třída Míru, Škoda 24Tr Irisbus č. 321 (01).jpg Škoda 24Tr Irisbus Škoda 24Tr Irisbus
Pardubice, smyčka Hlavní nádraží, Škoda 28Tr Solaris č. 405.jpg Škoda 28Tr Solaris Škoda 28Tr Solaris
Pardubice-Polabiny, Kosmonautů, trolejbus.jpg Škoda 26Tr Solaris Škoda 26Tr Solaris
Škoda 30Tr SOR ve stanici Polabiny,točna.jpg Škoda 30Tr SOR Škoda 30Tr SOR

Kromě těchto vozů disponuje dopravní podnik historickými trolejbusy Škoda 8Tr, Škoda 9Tr a Škoda 14Tr. Občanské sdružení Pardubický spolek historie železniční dopravy vlastní navíc i vozy Škoda 9Tr a kloubový Škoda-Sanos 200Tr.

Vozovny[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZLINSKÝ, Milan; ČTK. VIDEO: Pardubice spouští dvě nové trolejbusové tratě [online]. Idnes.cz, 2018-03-03 [cit. 2018-03-05]. Dostupné online. 
  2. Zlín a Pardubice získají trolejbusy ze Škody Electric [online]. Skoda.cz, 2016-01-12 [cit. 2016-01-12]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]