Trolejbusová doprava v Opavě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Opavské trolejbusy Škoda 14TrM (vlevo) a Solaris Trollino 12 AC
Schéma trolejbusové sítě v Opavě (stav v roce 2009)

Opava, město na severovýchodě České republiky, ve Slezsku, provozuje prostřednictvím Městského dopravního podniku Opava trolejbusovou síť.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zahájení provozu[editovat | editovat zdroj]

Nejdříve jezdily v Opavě tramvaje. Roku 1950 však bylo rozhodnuto, že budou nahrazeny právě trolejbusy. Ještě v témže roce se začalo s výstavbou nové sítě – první úsek, který vedl od Stadionu kolem Východního nádraží přes centrum k nemocnici byl zprovozněn 24. srpna roku 1952. Oproti dnešnímu stavu bylo vedení trati v centru mnohem komplikovanější. Hlavním důvodem pro toto řešení bylo, aby se nově vzniklá trolejbusová trať křížovala s ještě existujícími tratěmi tramvajovými co nejméně. Tramvajový provoz v Opavě zanikl v roce 1956.

Ještě v roce 1952 se započalo se stavbou další trati, která byla zprovozněna roku následujícího. Šlo o úsek mezi Horním náměstím (kde se odpojovala od první tratě) a strojírenským podnikem Ostroj. V roce 1953 pak byla otevřena ještě jedna trať. Ta navázala na manipulační úsek mezi náměstím Republiky a trolejbusovou vozovnou a pokračovala dále do Jaktaře. Další trať nahradila poslední tramvajovou linku do Kateřinek v roce 1957. Na druhé straně města zároveň došlo ke krátkému prodloužení od nemocnice na konečnou Vítkovská.

Období rekonstrukcí[editovat | editovat zdroj]

V polovině 60. let bylo změněno složité vedení trolejbusů v centru města; dříve jednostopé tratě byly přebudovány na obousměrné. V roce 1970 bylo postaveno krátké odbočení od nemocnice k městskému hřbitovu. V polovině 70. let došlo k rekonstrukci Olomoucké ulice, ve stejném období byly prováděny úpravy křižovatky PraskovaKomenského. Na konci 70. let pak byla dočasně zastavena trolejbusová doprava do Kateřinek z důvodu rozsáhlých demolic staré zástavby. Zároveň byla také rekonstruována Krnovská ulice, takže ani do Jaktaře trolejbusy nejezdily. Toto období rekonstrukcí a s tím souvisejících výluk trolejbusové dopravy skončilo v roce 1982.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Opavská Škoda 9Tr v roce 1992

V roce 1985 se trolejbusová síť rozrostla o nový úsek na dnešní konečnou Bílovecká (prodloužení od Stadionu). Plánována byla i výstavba nové vozovny v Kylešovicích, která měla nahradit vozovnu v Krnovské ulici zděděnou po tramvajích. Stavba nové vozovny však byla v roce 1994 zastavena. Dostavěna pak byla s velkou slávou až v roce 2002. Poslední nové úseky trolejbusových tratí byly otevřeny v souvislosti s novými obchodními centry (Hypernova a Globus) v letech 2000 a 2001, šlo ale jen o malá prodloužení. V prosinci 2012 byla dokončena rekonstrukce ulic Jánské a Bílovecké, kdy došlo k výměně trolejového vedení a zároveň ke zrychlení průjezdu těmito ulicemi.

Dne 20. října 2013 došlo v odpoledních hodinách došlo v hale trolejbusové vozovny k požáru, při kterém bylo zničeno sedm trolejbusů a další vozy byly poškozeny žárem. Předpokládá se, že požár vznikl kvůli technické závadě jednoho z odstavených vozidel. Škody na vozech a hale vozovny byly předběžně odhadnuty na 48 milionů korun, podle radnice se jedná o částku až dvojnásobnou.[1] V důsledku poškození vozidel byl přerušen provoz na linkách 202, 205 a 210,[2] na provoz spojů na dalších linkách si dopravní podnik půjčil tři autobusy od společnosti TQM a pět autobusů Dopravního podniku Ostrava.

Linkové vedení[editovat | editovat zdroj]

Stav linkového vedení k 1. září 2013.

Linka č. Směr Zastávky
201 Kylešovice, Bílovecká – Městský hřbitov Kylešovice, Bílovecká – Kylešovice, Vaníčkova – Stadion – Horní schody – Východní nádraží – Praskova – Dolní náměstí – Divadlo – U soudu – Horovo náměstí – Nemocnice – Zemědělská technická škola – Městský hřbitov (a zpět)
202 Globus – Kateřinky Globus Ostroj – Jatky – Těšínská – Anenská – Zimní stadion – Holasická, Ratibořská – Švédská kapleKateřinky (jednosměrný provoz)
203 Globus – Jaktař GlobusOstroj – Jatky – Těšínská – Anenská – Zimní stadion – Dolní náměstí – Divadlo – Severomoravská energetika – Stará silnice – Šeděnkova – Jaktař, u Jaktarky – Jaktař (a zpět)
204 Kylešovice, Bílovecká – Albert hypermarket Kylešovice, Bílovecká – Kylešovice, Vaníčkova – Stadion – Horní schody – Východní nádraží – Praskova – Dolní náměstí – Divadlo – U soudu – Horovo náměstí – Nemocnice – Psychiatrická léčebnaAlbert hypermarket (a zpět)
205 KateřinkyJaktař KateřinkyŠvédská kaple – Ratibořská – Holasická – Dolní náměstí – Divadlo – Severomoravská energetika – Stará silnice – Šeděnkova – Jaktař, u Jaktarky – Jaktař (a zpět)
206 Kylešovice, Bílovecká – Jaktař Kylešovice, Bílovecká – Kylešovice, Vaníčkova – Stadion – Horní schody – Východní nádraží – Praskova – Dolní náměstí – Divadlo – Severomoravská energetika – Stará silnice – Šeděnkova – Jaktař, u Jaktarky – Jaktař (a zpět)
207 Kylešovice, Bílovecká – Kateřinky Kylešovice, Bílovecká – Kylešovice, Vaníčkova – Stadion – Horní schody – Východní nádraží – Praskova – Holasická – Ratibořská – Švédská kapleKateřinky (a zpět)
208 Kateřinky – Englišova – Kateřinky KateřinkyŠvédská kaple – Ratibořská – Holasická – Dolní náměstí – Divadlo – U soudu – Horovo náměstí – Nemocnice – Psychiatrická léčebna – Albert hypermarket – Zemědělská technická škola – Englišova – Dostojevského – U soudu – Divadlo – Dolní náměstí – Holasická – Ratibořská – Švédská kapleKateřinky
209 Globus – Městský hřbitov GlobusOstroj – Jatky – Těšínská – Anenská – Zimní stadion – Dolní náměstí – Divadlo – U soudu – Horovo náměstí – Nemocnice – Zemědělská technická škola – Městský hřbitov (a zpět)
210 Kylešovice, Bílovecká – Globus Kylešovice, Bílovecká – Kylešovice, Vaníčkova – Stadion – Horní schody – Východní nádraží – Praskova – Zimní stadion – Anenská – Těšínská – Jatky – Ostroj – PapírnyGlobus (a zpět)

Trolejbusy s pomocným dieselovým agregátem[editovat | editovat zdroj]

Linka č. Směr Zastávky
221 Kylešovice, školaAlbert hypermarket Kylešovice, školaa – Kylešovice, Hlavnía – Kylešovice, Bílovecká – Kylešovice, Vaníčkova – Stadion – Horní schody – Východní nádraží – Praskova – Holasická – Ratibořská – Vrchnía – U cukrovarua – PekařskáaDivadlo – U soudu – Horovo náměstí – Nemocnice – Psychiatrická léčebnaAlbert hypermarket (a zpět)

(indexem a jsou označeny zastávky bez zbudované trolejové sítě, které linka projíždí jako autobus)

Neuskutečněné realizace trolejbusových tratí[editovat | editovat zdroj]

Bílovecká – Kylešovice škola[editovat | editovat zdroj]

Dá se říci, že i dnes je výstavba prodloužení BíloveckáKylešovice škola stále v plánu. Dnešní trolejbusová smyčka v Kylešovicích (zastávka Bílovecká) byla roku 1985 vystavěna pouze jako provizorní. Toto „provizorium“ se dočkalo i dnešních let, prodloužení na konečnou Kylešovice škola je zatím v nedohlednu, ale stále se s ním do budoucna počítá.

V současnosti (2009) je na lince č. 221, která spojuje konečnou Bílovecká a zastávku Kylešovice škola, vypravován trolejbus s dieselagregátem.

Centrum – Kateřinky-západ[editovat | editovat zdroj]

Další plánovanou tratí byla trať na konečnou Kateřinky-západ. Zde byly dokonce roku 1992 při rekonstrukci ulice Vrchní vztyčeny sloupy trakčního vedení v oblasti celé plánované konečné (sloupy jsou zde dodnes). Trolejbusová trať měla vést po celé ulici Pekařské. Na konci Pekařské v Kateřinkách měla trať odbočovat na ulici Vrchní, kde se jedna stopa měla odpojovat na Rolnickou. Zde byla umístěna dříve autobusová konečná Kateřinky-západ a odtud měla dále trať pokračovat jednostopě přes ulici Hilovu zpět na Vrchní.

Dnes na ulici Vrchní (stejně jako na konečnou Kylešovice škola) jezdí linka 221, kde její provoz zajišťují trolejbusy s pomocným dieselagregátem. Autobusová konečná na ulici Rolnická, Kateřinky-západ, zanikla roku 2001.

Opava – Branka u Opavy – Hradec nad Moravicí[editovat | editovat zdroj]

Hodně zajímavou měla být trolejbusová trať do města Hradec nad Moravicí. Linka měla začínat na dnes již zrušené smyčce Stadion. Od Stadionu měla celá trať mít něco málo přes 11 km, z toho asi 1 km po trati, která již existovala a která existuje i dodnes. Celkově měla vést trať takto: Stadion – Východní nádraží – Nádražní okruh – silnice I/57Branka u Opavy - Hradec nad Moravicí. Konečná v Hradci nad Moravicí se měla nacházet v městské části Kajlovec.

Na konečné v Kajlovci se měla nacházet měnírna pro napájení tratě. Trolejové vedení mělo být kompenzované s řetězovým zavěšením (tento způsob zavěšení můžeme vidět například na trolejbusové trati z Českých Budějovic do blízké obce Borek). Na lince měly být nasazovány vozy Škoda 15Tr.

Celý projekt byl vypracován roku 1990 a počítalo se zahájením provozu roku 1996. Podmínkou pro zahájení provozu bylo zrušení železniční tratě číslo 315 (Opava východ – Hradec nad Moravicí). Projekt se nepovedlo uskutečnit jak z důvodu finančního, tak i z důvodu tehdy nedostatečného technického zázemí pro depování a údržbu vozidel. Avšak je třeba uznat, že myšlenka na výstavbu této trolejbusové trati se objevovala docela dlouho. Dnes již je však myšlenka nad výstavbou této trolejbusové tratě mrtvá. Výstavba takové trati by byla příliš nákladná a dá se říci, že i zbytečná.

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Solaris Trollino 12 AC III. generace s pomocným dieselagregátem

Trolejbusový provoz v Opavě zahajovaly dvounápravové vozy Škoda 7Tr, který bylo postupně dodáno celkem 12 (+ 4 ojeté z Mariánských Lázní). Následovaly je vzhledově stejné trolejbusy Škoda 8Tr (5 vozů). Mezi lety 1963 a 1981 byly dodávány legendární vozy Škoda 9Tr (celkem 27 kusů). Od roku 1982 pak v Opavě jezdí trolejbusy Škoda 14Tr (od roku 1995 ve zmodernizované verzi Škoda 14TrM).

První nízkopodlažní trolejbus byl do Opavy dodán v roce 2001. Šlo o vůz Škoda 21Tr, který zde ale zůstal jediný svého typu. Od roku 2003 byl vozový park obnovován nízkopodlažními vozy Solaris Trollino 12. V roce 2006 byly zakoupeny první trolejbusy Trollino s pomocným dieselagregátem. Naftový pohon se používá na několika úsecích, které nejsou zatrolejované (např. ke škole v Kylešovicích). Celkem bylo do roku 2007 dodáno 16 vozů Solaris Trollino 12 v různých provedeních.

V roce 2010 se v opavských ulicích začaly objevovat nízkopodlažní trolejbusy Škoda 26Tr Solaris, které nahradily již zastaralé vozy 14Tr. V provozu zůstala již jen modernější verze 14TrM a také jeden trolejbus Škoda 14Tr (č, 58) byl zachován jako budoucí historický vůz. V roce 2010 bylo dodáno celkem šest vozů 26Tr, dva z nich jsou vybaveny dieselagregátem. V roce 2014 bylo slavnostně předáno dalších 5 nových vozů a v roce 2015 ještě další dva.

Při požáru haly vozovny dne 20. října 2013 bylo zcela zničeno sedm trolejbusů (dva vozy Škoda 14TrM ev. č. 77 a 81, roky výroby 1996–1997, dva vozy Solaris Trollino 12 AC s pomocným dieselagregátem ev. č. 96 a 98, rok výroby 2006, a tři vozy Solaris Trollino 12 AC ev. č. 89, 90 a 99, roky výroby 2005–2006). Dalších devět trolejbusů, které byly poškozeny žárem a kouřem, bylo opraveno a po revizi Drážním úřadem vráceno zpět do provozu. Dne 30. srpna 2014 dopravní podnik uvedl do provozu pět nových trolejbusů Škoda 26Tr Solaris, které nahradily část zničených vozidel.[3] Deset měsíců po požáru vozovny čítá vozový park celkem 32 provozuschopných trolejbusů, počátkem roku 2015 po dodání zbývajících dvou se vrátí na počet 34, tedy stav před požárem.

V říjnu 2017 se trolejbusový vozový park skládal z 33 provozních trolejbusů, z toho 25 nízkopodlažních, a jednoho historického vozu Škoda 14Tr.[4] Průměrný věk provozovaných vozidel byl 11,6 let.

Obrázek Typ Modifikace a podtypy Počet vozů
(k 4. říjnu 2017)
Poznámky
Škoda 14Tr Škoda 14Tr Škoda 14TrM 8
Škoda 21Tr Škoda 21Tr Škoda 21Tr 1
Solaris Trollino 12 AC Solaris Trollino 12 Solaris Trollino 12 DC, Solaris Trollino 12 AC 11 z toho 6 s pomocným dieselagregátem
Škoda 26Tr Solaris Škoda 26Tr Solaris Škoda 26Tr Solaris 13 z toho 2 s pomocným dieselagregátem

Vozovny[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V Opavě shořelo sedm trolejbusů [online]. Ceskatelevize.cz, 2013-10-20 [cit. 2013-10-20]. Dostupné online. 
  2. OMEZENÍ PROVOZU!! [online]. Mdpo.cz, 2013-10-20 [cit. 2013-10-20]. Dostupné online. 
  3. ŠIMÁNEK, Jaromír. Nové „dětské“ trolejbusy již jezdí Opavou [online]. Mdpo.cz, 2014-09-03 [cit. 2014-09-07]. Dostupné online. 
  4. DP Opava - trolejbusy [online]. Seznam-autobusu.cz [cit. 2017-10-04]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kolektiv: 50 let trolejbusové dopravy v Opavě. Společnost městské dopravy Opava, Opava 2002.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]