Přeskočit na obsah

Trolejbusová doprava v Karlových Varech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Karlovy Vary jsou sice městem, kde se síť trolejbusové dopravy nenachází, avšak její zavedení bylo již několikrát plánováno.

Projekty[editovat | editovat zdroj]

V Karlových Varech zajišťuje MHD pouze doprava autobusová. Vzhledem k charakteru města (náročný terén, lázeňské centrum) a vytíženosti sítě městské autobusové dopravy se objevily různé návrhy na zavedení trolejbusů; podobně, jako je tomu například v Mariánských Lázních.

První návrhy se objevily v 50. letech 20. století, kdy se otevíraly v ČSR mnohé nové trolejbusové provozy. V první etapě se tehdy počítalo se čtyřmi linkami a 12,5 km dvoustopých tratí.[1] Další úvahy pak vznikly v letech sedmdesátých; v jejich druhé polovině plánovala Škoda Ostrov vybudovat trolejbusovou trať z Jáchymova (nedaleko od Ostrova) až do Karlových Varů. Poslední, a též nejznámější projekt na zřízení trolejbusového provozu, byl vypracován až na sklonku 80. let. V letech devadesátých se změnila politická a společenská situace země, a též i ubyly finance na velkolepá zavádění nových druhů dopravy. Snaha zekologičnit městskou dopravu je plánována, a to zavedením autobusů na ekologičtější pohon (plynobusy, elektrobusy apod.).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČERNÝ, Martin, a kol. Malý atlas městské dopravy 2002. Praha: Gradis Bohemia, 2002. ISBN 80-902791-5-5. S. 160.