Městská autobusová doprava v Kladně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Městská autobusová doprava v Kladně je tvořena 17 autobusovými linkami městské hromadné dopravy. Tři z nich jsou páteřní, jedna je posilová. Provozovatelem celé sítě MHD je dnes ČSAD MHD Kladno a. s., součást holdingu Arriva Transport ČR.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Městská hromadná doprava v Kladně zahrnuje 17 linek, a to linky 1–17 (od dubna 2002 byla zavedena noční okružní linka 19, která je nyní zrušena), licenční čísla 225xxx, písmeno A v rámci SID se před čísly městských linek neuvádí. 1. července 2000 vznikla zavedením čipových karet Kladenská integrovaná doprava (KLID), od prosince 2006 součást SID jako oblast Kladensko. Příměstské linky mají označení s písmenem A a čísla od 21 výše, ale i městské linky opouštějí kladenskou zónu, kupříkladu jedna z městských linek vede do Slaného, avšak má číslo 9, vybrané spoje linky 4 zajíždí do Dřetovic, linka číslo 7 zajíždí do Libušína/Smečna, vybrané spoje linky 14 zajíždí do Velkého/Malého Přítočna, vybrané spoje linky 16 zajíždí rovněž do Velkého Přítočna, linka číslo 17 zajíždí do Smečna; linka A12 jezdí mezi Kladnem a Slaným a je označena jako linka MAD Kladno, ale od roku 2013 má v označení písmeno A. Z hlediska způsobu odbavování není dnes mezi městskými a regionálními linkami rozdíl, v MHD však platí zvláštní tarif.

V roce 1905 rozvážely cestující od každého vlaku kočáry a dostavníky za pevné jízdné.[1] Za první republiky je nahradily taxíky, včetně hromadných pro více osob. 18. listopadu 1924 zavedl na základě koncese Václav Záruba autobusovou linku z nádraží na Výhybce (hlavní kladenské nádraží) do města. 26. března 1928 zavedl Jan Mora, obchodník z Rozdělova, autobusovou linku z Kladna do Rozdělova, kterou později prodloužil na Mšec. Na Morově lince byl zpočátku půlhodinový interval, pak Mora přikoupil tři autobusy a zkrátil intervaly. Výstavba tramvaje se neuskutečnila kvůli technickým problémům, které by představovalo opakované křížení s kladensko-nučickou dráhou.

V Kladně se pro městské autobusy vžil název „mandelinka“, pravděpodobně podle žlutohnědého nátěru autobusů dopravce Matěje Bendáka.

Po skončení druhé světové války provozovala Státní automobilová doprava z Kladna do okolí 5 autobusových linek. První z nich byla linka od nádraží do města, druhá z Libušína přes Rozdělov a Kladno do Dubí. Podle druhého dílu Pamětní knihy města Kladna byla 21. února 1949 zahájena v Kladně autobusová městská doprava, a to na dvou linkách: Hnidousy - Kladno, nádraží a Libušín - Kladno, Dubí. Začátkem 50. let byly linky z centra (dnešní nám. Svobody) do Švermova a do Libušína označovány A a B.

V roce 1949 se národní výbor usnesl na zavedení trolejbusů. V roce 1951 byly navrženy 4 linky MHD, první tři linky byly navrženy jako tramvajové a čtvrtá měla být okružní trolejbusová trasa. Ač trolejbusová doprava byla chystána i v dalších letech, tyto plány se nikdy neuskutečnily.

9. září 1953 zahájil Dopravní podnik města Kladna devíti autobusy Škoda 706 RO provoz na pěti linkách kladenské městské dopravy. 1. listopadu 1953 přibyla šestá linka. Brzy přibyly vyřazené autobusy Tatra z pražského dopravního podniku. V roce 1962 vlastnil podnik již 40 autobusů. 1. července 1963 byl Dopravní podnik sloučen s kladenským dopravním závodem 106 ČSAD KNV Praha, čímž odpadla nutnost výstavby chystaného nového areálu Dopravního podniku. Současně byla do městské dopravy jako linka 7 začleněna dosavadní státní linka z Kladna do Libušína. V dalších desetiletích došlo ke změnám tras a zavedení osmé linky.

2. dubna 1988 došlo k zásadní změně linkového vedení. Současně byly oživeny úvahy o zavedení trolejbusů. V Rozdělově byla dokonce postavena měnírna. Začátkem 90. let měla městská doprava Kladno v jízdním řádu ČSAD číslo 13900 a zahrnovala linky 1 až 15, toto linkové vedení vydrželo do roku 1995. V roce 1996 došlo opět k zásadnější reorganizaci sítě a počet linek se zvýšil na 18. V červenci 2000 byly zavedeny čipové karty. Nejvytíženějšími linkami jsou linky č. 1 a 6, které dopravují obyvatele města z jednoho konce města na druhý. Jízdné je odlišné podle typu placení. Jízdné placené v hotovosti u řidiče stojí v současné době 16 Kč a tzv. poloviční 8 Kč.

V červenci 2013 vedení města předběžně ohlásilo, že vyhlásí výběrové řízení na provozování MHD v Kladně v letech 2016 až 2026. Odhadovaná cena zakázky je 650 milionů Kč bez DPH. Předpokládá se přinejmenším zachování četnosti spojů, tedy roční výkon 2,5 až 3 miliony km, i návaznosti na SID. Důraz má být kladen na ekologii a bezpečnost cestujících, přičemž podoba výběrového řízení a podmínek má být ještě předmětem odborné diskuse. Stávající dopravce ČSAD MHD Kladno vyjádřil zájem se výběrového řízení zúčastnit.[2]

Dne 26. srpna 2017 byla oblast Kladenska začleněna do systému Pražské integrované dopravy (PID) a došlo k přečíslování linek přidáním hodnoty 600 (např. z linky 1 se stala linka 601).[3]

Dne 1. září 2022 byly linky MHD, pro neshody se Středočeským krajem, ze systému PID odňaty.[4]

Linkové vedení[editovat | editovat zdroj]

Linka 601 (páteřní)[editovat | editovat zdroj]

Linka 601 spojuje kladenská sídliště Rozdělov a Kročehlavy. Všechny spoje jezdí v trase Smečenská – Okrsek 0. V minulosti některé spoje končily/začínaly v zastávce Náměstí Jana Masaryka a spoje tedy neobsluhovaly zastávky U kostela, Rozdělov a Smečenská. Na této lince byly ve své době jako na jediné v síti vypravovány kloubové autobusy (Karosa B 941). V roce 2021 na lince jezdily autobusy Scania Citywide LF 12M CNG, Iveco Urbanway 12M CNG, Irisbus Citelis 12M CNG a Sor NBG 18. O víkendech a svátcích opět autobusy Scania Citywide LF 12M CNG a Iveco Urbanway 12M CNG. Od 1. září 2022 jsou vybrané spoje prodlouženy do zastávky Rakovnická.[5]

Zastávky: Rakovnická (Pouze vybrané spoje) – Smečenská – Rozdělov – U kostela – (Náměstí Jana Masaryka; zajíždění zrušeno v prosinci 2013) – Vítězná – Železniční zastávka město (přestup na Trať 093) – U nemocnice – Náměstí Svobody – Gymnasium – Cyrila Boudy – Sítná – Jaroslava Kociána – U hvězdy – Vodárenská – Pražská křižovatka – Okrsek 0 – (Pouze vybrané spoje) – Pražská – Meta – OAZA

Linka 602[editovat | editovat zdroj]

Linka 602 spojuje centrum města a Hnidousy. Z velké části (Náměstí Svobody – Havlíčkovo náměstí) kopíruje linku 612. Jsou na ni vypravovány 4 autobusy (1x Scania Citywide LF 12M CNG, 3x Iveco Urbanway 12M CNG) ve čtvrthodinovém taktu od 5 do 20 hodin.

Zastávky: Náměstí Svobody – Gymnasium – Divadlo – Autobusové nádraží (zde se linka dělí na dvě části a spojí se v zastávce Havlíčkovo náměstí) – větev 1: Poldi – Průmyslová – Kübeck – Havlíčkovo náměstí; větev 2: U hřbitovů – Na kopci – Havlíčkovo náměstí – společná trasa: Hnidousy - Ronovka

Linka 603 (páteřní)[editovat | editovat zdroj]

Linka 3 spojuje sídliště Vojtěcha Lanny/Hřbitovy s centrem, a NC OAZA. Interval je 12–30 minut. Jsou na ni vypravováno 4 autobusy.. Spoje oficiálně zajíždějící na Hřbitovy je minimum (10 v pracovní dny i o víkendech a svátcích). Na linku jsou nasazovány autobusy SOR NBG 18. Od září 2020 linka končí v zastávce Okrsek 4, ale počáteční zastávka je stále Oaza.

Zastávky: (Hřbitovy) – V. Lanny – Ostrovec – A. Škváry – Bresson – Tylova/v opačném směru L. Zápotockého – U nemocnice – Náměstí Svobody – Gymnasium – Cyrila Boudy – Sítná – Jaroslava Kociána – U Kauflandu (možnost přestupu na Trať 120 a Trať 093) – Tesco – Americká – Růžové pole – Okrsek 4 (konečná) – OAZA (pouze nástupní)

Linka 604[editovat | editovat zdroj]

Linka 604 spojuje Starý Rozdělov s Vrapicemi. Projíždí centrem, průmyslovou čtvrtí a Vrapicemi. Tuto linku využívají zvláště obyvatelé Vrapic a Dubí. Na tuto linku jsou nasazovány 4 autobusy. Interval od zvonečku 20 minut ve špičce (mimo špičku jede z Nám. Svobody), 20 minut z Nám. Svobody (včetně spojů od zvonečku); z Dvorské 20 - 30 minut. Na linku jsou nasazovány autobusy Iveco Urbanway 12M CNG.

Zastávky: Rozdělov, U zvonečku – Doberská – U kostela – Vítězná – Železniční zastávka město (přestup na Trať 093) – U nemocnice – Náměstí Svobody – Gymnasium – Centrál – Divadlo – U Bondyho – Dělnická – Kročehlavská – Kovošrot – Ininova – Na šestém – Pod mostem – Úřadovna – Sokolovna – Učiliště – VHS – Kolonie – Dvorská

Linka 605[editovat | editovat zdroj]

Linka 605 spojuje Městský stadion Sletiště a Rozdělov. Projíždí Starými Kročehlavy. Na tuto linku jsou nasazovány 4 standardní autobusy. Ve Dnech města Kladna je tato linka ukončena v zastávce Nemocnice, ovšem bez viditelného označení na vozidle. Interval je 10-20 minut v pracovní dny a 40-50 minut o víkendu. Na linku jsou většinou nasazovány vozy Iveco Urbanway 12M a Scania Citywide 12M CNG.

Zastávky: Aquapark (dříve SAMK) – Stadion Františka Kloze – Nemocnice – Náměstí Svobody – Autobusové nádraží – Divadlo – Josefa Hory – Dlouhá – U Meisnerů – Svépomoc – Na kovárně – Nádraží (možnost přestupu na Trať 120 a Trať 093) – Holandská – Okrsek 2 – Pražská křižovatka – Okrsek 0 (při zpáteční cestě obslouží zastávku Wednesbury a připojí se na Okrsku 2).

Linka 606 (páteřní)[editovat | editovat zdroj]

Linka 606 spojuje podobně jako linka 1 Rozdělov a Kročehlavy s tím rozdílem, že od Gymnázia jede přes Staré Kročehlavy. Na tuto linku je vypravováno 6 autobusů, z toho 3 garantovaně nízkopodlažní. Linka má nejkratší interval v síti a to 12–15 minut (od 8 hodin) v pracovní dny a 20 minut o víkendu. Tato linka je silně vytížená, avšak nasazení delších autobusů brání jejich nedostatek. Na linku jsou většinou nasazovány vozy Iveco Urbanway 12M a Scania Citiwide 12M CNG.

Zastávky: Energie – Vašíčkova – U kostela – Vítězná – Železniční zastávka město (přestup na Trať 093) – U nemocnice – Náměstí Svobody – Gymnasium – Centrál – Divadlo – U Bondyho – Školská – Na Slovance – Pražská křižovatka – U tržnice – Zdravotní středisko – Růžové pole – Okrsek 4 (konečná) – OAZA (pouze nástupní)

Linka 607[editovat | editovat zdroj]

Linka 7 spojovala autobusové nádraží s Rozdělovem a přilehlými obcemi Libušín a Smečno. Před integrací do PID vyjížděla ze Švermova. Linka měla interval 30–60 minut. Na lince jezdily autobusy SOR CNG 10,5.

Zastávky: Havlíčkovo náměstí – Kübeck – Průmyslová – Poldi – Autobusové nádraží – (Autobusové nádraží) – Divadlo – Centrál – Gymnasium – Náměstí Svobody – U nemocnice – Železniční zastávka město – Vítězná – U kostela – Rozdělov – Smečenská – změna tarifního pásma 1>192 – Libušín, učiliště rozcestí – Libušín,učiliště – Libušín, koupaliště – Libušín, škola – Libušín, náměstí – Libušín,Černá zem – změna tarifního pásma 192>3 – Svinařov – Smečno

Od 1. září 2022 jezdí linka jen po území města Kladna v této trase:

Okrsek 4 – Růžové pole – Zdravotní středisko – U tržnice (pouze směrem zpět) – Pražská křižovatka – Vodárenská – U Hvězdy – Jaroslava Kociána – Sítná – Cyrila Boudy – Zimní stadion – Aquapark

Linka 608[editovat | editovat zdroj]

Linka 8 vznikla původně jako náhrada za linku 3 při rekonstrukci ulice Ant. Škváry. Když se linka 3 vrátila do původní trasy, linka 8 zůstala jako doplňková/posilová, především v ranních spojích.

Zastávky:

  • Ostrovec – V. Lanny – Hřbitovy – Náměstí Svobody – Gymnasium – Centrál – Divadlo – Autobusové nádraží – Hřbitovy – V. Lanny – Ostrovec
  • Po změně trasy: Ostrovec – V. Lanny – Hřbitovy – Autobusové nádraží – Divadlo – Centrál – Gymnasium – Náměstí Svobody (a zpět)

Linka 8 je od 1. 9. 2015 zrušena.

Integrací do systému PID 26. srpna 2017, byla linka 608 opět obnovena a zajížděla až do Slaného.[3]

Od 1. září 2022 jezdí linka v této trase:

U Kauflandu – Tesco – Americká – Dr. Oetker – Celnice – Billundská – Kožovská – Pekárna.

V provozu je jeden spoj ráno a druhý opačným směrem večer.

Linka 609[editovat | editovat zdroj]

Linka 609 byla nejdelší linkou MHD Kladno. Spojovala kladenské Kročehlavy, projížděla centrem, Švermovem a dostávala se mimo Kladno, kde obsloužila Vinařice, Třebichovice, Hrdlív a dojížděla do Slaného. Interval byl v pracovní dny 15–60 minut, o víkendech 60–120 minut. Vybrané spoje v pracovní dny zajížděly do zastávky Slaný, Arbesova, ostatní spoje končily na autobusovém nádraží. Na tuto linku bylo nasazováno 8 standardních autobusů, obvykle Iveco Crossway LE nebo SOR CNG 10,5.

Zastávky: Okrsek 4 – Meta – Pražská – Pražská křižovatka – Vodárenská – U hvězdy – Jaroslava Kociána – Sítná – Gymnasium – Náměstí Svobody – Autobusové nádraží – Poldi – (Újezd) – Průmyslová – Kübeck – U Knotků – Husova – Seifertova – změna tarifního pásma 1>192 – Vinařice, Tuháň – Důl Mayrau – Vinařice, 7. ulice – Vinařice – Vinařice, škola (pouze školní spoje ve směru Kladno) – Vinařice, zahrádkářská kolonie – změna tarifního pásma 192>3 – Třebichovice – Třebichovice – Třebichovice, U hřbitova – Hrdlív – Hrdlív, Těhul – změna tarifního pásma 3>4 – Slaný-Kvíc, U hrušky – Slaný, Kvíček – Slaný, Fantův mlýn – Slaný, autobusové nádraží – Slaný, Šultysova – Slaný, Sokolovna – Slaný, Dražkovická – Slaný, Arbesova

Od 1. ledna 2022 došlo ke krácení a přetrasování linky na:

Barré – Svojsíkova – J. Opletala – Husova – U Knotků – Kübeck – Průmyslová – Poldi – Pod Zámkem – Autobusové nádraží – Divadlo – Central – Gymnasium – Náměstí Svobody – U nemocnice – Železniční zastávka město – Tylova

Spoje do Slaného byly převedeny na nově vzniklou linku 565[6] a od 1. září 2022 po opuštění systému PID byly spoje do Slaného převedeny na linku 322.[7]

Linka 610[editovat | editovat zdroj]

Linka 610 spojuje historické centrum města a Kročehlavy. Jsou na ní nasazovány dva elektrobusy SOR EBN 11.1 v hodinovém taktu a v pracovní dny ve špičce je interval krácen na 30 minut.

Zastávky: Zádušní – Náměstí Starosty Pavla – Autobusové nádraží – Divadlo – Centrál – Cyrila Boudy – Sítná – Jaroslava Kociána – U hvězdy – Vodárenská – Pražská křižovatka (pouze směrem zpět) – Tržnice. V opačné směru zastavuje v zastávce neobsluhuje zastávky Divadlo a Autobusové nádraží, místo nich zajíždí na zastávku Vrbenského.

Linka 611[editovat | editovat zdroj]

Linka 611 spojuje Kročehlavy a průmyslovou čtvrť. Tato linka je vedena spíše jako posilová a je na ní vypravován jeden ranní spoj (odj. v 5:20) a jeden odpolední spoj (odj. v 13:40), jediný zpáteční spoj jede ve 14:20.

Zastávky: Okrsek 0 – Wednesbury (pouze směrem tam) – Pražská křižovatka – Na Slovance – Školská – U Bondyho – Autobusové nádraží – Poldi – Újezd – Průmyslová

Linka 612[editovat | editovat zdroj]

Původní linka A12 byla nejrozvětvenější linkou městské dopravy. Větve zajížděly do mnoha vesnic (pevná trasa Kladno, Náměstí Svobody – Slaný, autobusové nádraží). Její původní trasa byla pouze mezi Náměstí Svobody a Pcherami, ale později se dostala do Slaného. Na linku byly nasazovány autobusy SOR CNG 10,5 a SOR NBG 12.

Zastávky: Kladno, Náměstí Svobody – Kladno, Gymnasium – Kladno, Divadlo – Kladno, Autobusové nádraží – Kladno, Poldi – Kladno, Průmyslová – Kladno, Kübeck – Kladno, Havlíčkovo náměstí – Kladno, Ronovka – Vinařice, východ – Pchery, Humny – zde se linka větví na větev Theodor → Pchery, křižovatka – Pchery, Theodor; a větev Slaný → Pchery – Pchery, odbočka Jemníky – Jemníky – Knovíz – Jemníky, Na mašině – Slaný, Netovice – Slaný, hotel Praha Slaný, autobusové nádraží.

Ostatní větve byly převedeny na linku PID 622.

Poznámka: kurzívou je vyznačena hlavní trasa linky

V současné době nepatří linka do systému MHD a tak mohla zůstat v systému PID. Její trasa je:

Kladno, Autobusové nádraží – Kladno, Náměstí Svobody – Kladno, Pod zámkem – Kladno, Poldi – Kladno, Průmyslová – Kladno, Kübeck – Kladno, Havlíčkovo náměstí – Kladno, Ronovka – změna tarifního pásma 3>4 – Pchery, Humny – Pchery, Obecní úřad – Pchery, Theodor – Pchery – Pchery, rozcestí Jemníky – Jemníky – Knovíz – Podlešín – Zvoleněves, Hostinec – Kamenný most, křižovatka – Neuměřice, rozcestí – Neuměřice (pouze vybrané spoje) – Neuměřice, přijímací stanice – Velvary

Linka 613[editovat | editovat zdroj]

Linka 613 spojuje Kročehlavy s Dubím. Linka je vedena jako posilová ve špičkách pracovních dnů; nemá vlastní turnus (obsluhují jí jiné turnusy).

Zastávky: OAZA – Okrsek 4 – Růžové pole – Americká – TESCO – U Kauflandu – Jaroslava Kociána – Sítná – Cyrila Boudy – Centrál – Divadlo – Autobusové nádraží – Pod zámkem – Poldi – Újezd – Dubská – Úřadovna – Sokolovna

Linka 614[editovat | editovat zdroj]

Linka 614 spojuje Dříň a Pekárnu.

Zastávky: Dříň – Lidická – Kovošrot – Ininova – Na šestém – Sokolovna – Úřadovna – Dubská – Újezd – Poldi – Autobusové nádraží – Divadlo – Centrál – Gymnasium – Náměstí Svobody – Nemocnice – Zimní stadion – Vaníčkova – ČSAD – Na garážích – U Tesca – Celnice – Billundská – Showa – Kožovská – Pekárna

Linka 616[editovat | editovat zdroj]

Linka 616 spojuje Náměstí Svobody a Pekárnu.

Zastávky: Náměstí Svobody – Gymnásium – Cyrila Boudy – Sítná – Jaroslava Kociána – U Hvězdy – Vodárenská – Pražská křižovatka – U Tržnice (pouze směrem tam) – Zdravotní středisko – Dr. Oetker – Celnice – Billundská – Kožovská – Pekárna

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

V roce 2019 byly provozu následující typy vozidel:

Typ Modifikace a podtypy Dodávky v letech Počet
(k 13. 8. 2019)[8]
Karosa Axer Karosa Axer 12M 2003 1
Karosa B 952 Karosa B 952 2003–2006 12
Karosa C 954 Karosa C 954E 2004–2006 6
Irisbus Ares Irisbus Ares 15M 2006 4
Irisbus Citelis 12M Irisbus Citelis 12M, Irisbus Citelis 12M CNG 2006–2014 14
SOR BN 12 SOR BNG 12 2007 1
Irisbus Crossway Irisbus Crossway 12M 2007–2009 10
Irisbus Crossway LE Irisbus Crossway LE 12M 2007–2010 17
Solaris Urbino 15 Solaris Urbino 15 2008 3
Tedom L12 Tedom L12 G 2008–2009 4
Mercedes-Benz Citaro Mercedes-Benz Citaro O 530 CNG 2010 1
Irisbus Citelis 10,5M Irisbus Citelis 10,5M CNG 2010 1
Irisbus Citelis 18M Irisbus Citelis 18M CNG 2011 1
SOR CN 10,5 SOR CNG 10,5 2012–2013 9
Iveco Urbanway 12M Iveco Urbanway 12M CNG 2014–2019 27
SOR CN 12 SOR CNG 12,3 2015–2016 16
SOR BN 10,5 SOR BNG 10,5 2016 1
SOR NB 12 SOR NBG 12 2017 19
SOR NB 18 SOR NB 18, SOR NBG 18 2017–2019 21
Iveco Crossway LE Iveco Crossway LE LINE 12M, Iveco Crossway LE CITY 12M NP 2018–2019 10

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zdeněk Wirth, Karel Stejskal: Kladno jindy a dnes, 1905
  2. Robert Božovský: Kladno chystá tendr na firmu, která bude vozit lidi autobusy, Kladenský deník, 3. 7. 2013
  3. a b Integrace Kladenska [online]. ROPID, 2017-07-04 [cit. 2022-10-29]. Dostupné online. 
  4. ŠPIČKOVÁ, Petra. MHD Kladno přestala být součástí systému jednotné pražské a středočeské dopravy, přibyly spoje [online]. Česká televize, 2022-09-01 [cit. 2022-10-29]. Dostupné online. 
  5. Linky MHD Kladno od 1. září 2022 [online]. Arriva Kladno, 2022-08-01 [cit. 2022-10-29]. Dostupné online. 
  6. PŘIBYLOVÁ, Kateřina. Úpravy linek číslo 612, 620, 565, 322 od 1. 1. 2022 [online]. Město Kladno, 2021-12-23 [cit. 2022-10-29]. Dostupné online. 
  7. Změny linek PID v Kladně a okolí od 1.9.2022 [online]. ROPID, 2022-08-10 [cit. 2022-10-29]. Dostupné online. 
  8. ČSAD MHD Kladno [online]. Seznam-autobusu.cz [cit. 2019-08-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]