SOR CN 12

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
SOR CN 12
SOR CN 12 v Kolíně
SOR CN 12 v Kolíně
Typ CN 12
Výrobce SOR
Vyráběn v letech od 2004
Technické údaje
Délka 11790 mm
Šířka 2525 mm
Výška 2950 mm
Pohotovostní hmotnost 8750 kg
Obsaditelnost (sezení:stání) 41:42
Pohonné jednotky
Motory
Motor Iveco Tector F4AE3682E
Výkon 194 kW
Převodovky
Převodovka ZF 6 AS 1010 BO
Druh automatizovaná
Počet převodových stupňů 6+1

SOR CN 12 je model českého příměstského standardního částečně nízkopodlažního autobusu, který je vyráběn společností SOR Libchavy od roku 2004 do současnosti.

SOR CN 12 vychází z typu SOR BN 12 – je to vlastně dvoudveřová varianta tohoto městského modelu. Zpočátku byl proto SOR CN 12 označován jako „SOR BN 12 dvoudveřový“ a doposud se mezi laickou i odbornou veřejností objevují zmatky ve značení tohoto modelu.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

SOR CN 12 byl prvním příměstským nízkopodlažním autobusem z produkce firmy SOR. Model CN 12 je dvounápravový, přičemž v prostoru od zadní nápravy dopředu je autobus nízkopodlažní. Zadní náprava je hnací, motor a převodovka se nachází pod podlahou v zadní části vozu. Dvoudveřová karoserie vozu je svařena z ocelových profilů, zvenku je oplechovaná, zevnitř obložená plastovými deskami. Podlaha v nízkopodlažní části se nachází ve výšce 360 mm nad vozovkou. Kabina řidiče je uzavřená. Přední náprava je značky SOR, zadní tuhá náprava je značky DANA.

Výroba a provoz[editovat | editovat zdroj]

Autobusy SOR CN 12 se staly prvními příměstskými nízkopodlažními autobusy v ČR ve své cenové kategorii, proto se v poměrně krátké době rozšířily do většího množství soukromých dopravních společností, požadujících nízkopodlažní vozidla. Největším provozovatelem vozů SOR CN 12 je skupina Arriva Transport Česká republika, z dalších dopravců provozujících tento vůz např. TQM Opava

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]