SOR C 12

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
SOR C 12
Původně předváděcí SOR C 12 v Praze
Původně předváděcí SOR C 12 v Praze
TypC 12
VýrobceSOR
Výroba v letechod 2003
NástupceSOR CN 12
Technické údaje
Délka11820 mm
Šířka2525 mm
Výška3000 mm
Pohotovostní hmotnost8500 kg
Obsaditelnost
Míst k sezení51
Míst k stání36
Motory a převodovky
MotorIveco Tector NEF
Výkon motoru194 kW
PřevodovkaZF
Druh převodovkymechanická (6+1)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

SOR C 12 je model českého příměstského standardního autobusu, který je vyráběn společností SOR Libchavy od roku 2003 do současnosti.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Model SOR C 12 je dvounápravový s dvoudveřovou karoserií. Zadní náprava je hnací, motor a převodovka se nachází pod podlahou v zadní části vozu. Karoserie vozu je svařena z ocelových profilů, zvenku je oplechovaná, zevnitř obložená plastovými deskami. Podlaha se nachází ve výšce 800 mm nad vozovkou. Přední náprava je značky SOR, zadní tuhá náprava je značky DANA.

Výroba a provoz[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k velké nabídce příměstských autobusů délky 12 m většina dopravců vybírala tehdy osvědčenější autobusy od Karosy, tehdy modely Karosa C 934 a Karosa C 954. Autobusy SOR C 12 se proto uchytily především u dopravců, kteří již před jeho uvedením na trh provozovali vozy z dřívější produkce SORu. Mezi tyto dopravce patří například OAD Kolín, skupina Veolia Transport či Transdev Morava.

Přelomovější byl odvozený, částečně nízkopodlažní model SOR CN 12, který neměl v době svého uvedení na trh v České republice konkurenta.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]