SOR BN 12

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
SOR BN 12
SOR BN 12 v Hodoníně
SOR BN 12 v Hodoníně
TypBN 12
VýrobceSOR
Výroba v letechod 2003 do 2022
NástupceSOR NB 12
Technické údaje
Délka11790 mm
Šířka2525 mm
Výška3000 mm
CNG: 3180 mm
Pohotovostní hmotnost8800 kg
Obsaditelnost
Míst k sezení31
Míst k stání75
Motory a převodovky
MotorIveco Tector NEF
Výkon motoru194 kW
MotorIveco Cursor 8 CNG (Euro 6)
Výkon motoru213 kW
PřevodovkaAllison T280R
Druh převodovkyautomatická (6+1)
PřevodovkaZF 6S 1010 BO
Druh převodovkymechanická (6+1)
PřevodovkaZF Ecolife 6 AP 1200B
Druh převodovkyautomatická (6+1)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

SOR BN 12 je model českého městského standardního částečně nízkopodlažního autobusu, který je vyráběn společností SOR Libchavy od roku 2003 do současnosti.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

SOR BN 12 v Liberci

SOR BN 12 byl prvním alespoň částečně nízkopodlažním autobusem z produkce firmy SOR. Model BN 12 je dvounápravový, přičemž v prostoru od zadní nápravy dopředu je autobus nízkopodlažní. Zadní náprava je hnací, motor a převodovka se nachází pod podlahou v zadní části vozu. Karoserie vozu je svařena z ocelových profilů, zvenku je oplechovaná, zevnitř obložená plastovými deskami. Kabina řidiče je uzavřená. Přední náprava je značky SOR, zadní tuhá náprava je značky DANA.

Nízkopodlažní jsou zhruba dvě třetiny vozu, přičemž podlaha se v nízkopodlažní části nachází ve výšce 360 mm nad vozovkou. Do zadní části vozidla, pod níž je schováno hnací ústrojí, se nastupuje po dvou schodech (jak z nízkopodlažní části, tak posledními dveřmi). Podobné řešení je poměrně běžné i u jiných výrobců a označuje se obecně pojmem low entry (volně přeloženo „vozidlo s nízkou nástupní hranou“), resp. zkratkou LE. V případě autobusu SOR BN 12 je však toto řešení unikátní proměnnou výškou střechy vozidla, lidově označovanou jako „hrb“.

Výroba a provoz[editovat | editovat zdroj]

Interiér autobusu SOR BN 12

Autobusy SOR BN 12 se díky velmi příznivé ceně v poměrně krátké době rozšířily do spousty malých a středních českých měst. Z malých měst ČR jezdí například v Chrudimi, Kolíně, Lounech a Hodoníně. Uplatnění našly také v Liberci nebo v Havířově, několik kusů je provozováno také v Praze u dopravce Veolia Transport a dopravního podniku. SOR BN 12 je exportován také na Slovensko, například do Trnavy.

SOR nabízí velkou variabilitu svých vozů, proto v některých městech jsou v provozu autobusy SOR BN 12 ve třídveřové verzi, jinde zase ve čtyřdveřové. Dvoudveřový model tohoto vozidla, vhodný spíše pro meziměstskou dopravu, pojmenoval výrobce v duchu svého značení SOR CN 12. Zpočátku byl však SOR CN 12 označován jako „SOR BN 12 dvoudveřový“, takže doposud se mezi laickou i odbornou veřejností objevují zmatky ve značení tohoto modelu.

Souběžně s autobusem SOR BN 12 vyrábí společnost SOR od roku 2006 zcela nízkopodlažní vůz SOR NB 12 (City). Protože se však jedná koncepčně (a tedy i cenově) velmi rozdílné autobusy, nebyl SOR BN 12 po započetí výroby nového modelu vyřazen z výrobního programu.

Pohon na zemní plyn[editovat | editovat zdroj]

SOR BNG 12

Kvůli zvláštnímu tvaru karoserie je SOR BN 12 velmi oblíbený pro přestavby na pohon alternativním palivemstlačeným zemním plynem (CNG). Do „hrbu“ na střeše lze totiž elegantně umístit tlakové lahve, s jejichž integrováním do vozidla bývají jinak problémy (estetické, kapacitní i konstrukční).

První přestavby vozidla SOR BN 12 na CNG pohon vznikly pod taktovkou společnosti Ekobus. Ekobusy SOR BN 12 – později označované jako Ekobus City – jsou vybaveny americko-kanadskými motory Cummins Westport s plně elektronicky řízeným vstřikováním paliva. Později přišel sám výrobce s tovární CNG verzí označovanou jako SOR BNG 12, která je také vybavena motory Cummins Westport. Vozy splňující emisní normy Euro 5 a Euro 6 mají motor Iveco Tector.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]