Červen 2008

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
<< červen >>
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
2008
1. června – neděle
Flag of the United States.svgFlag of California.svg Hollywoodská studia společnosti Universal studios začala hořet. Požár vypukl v neděli ráno místního času. Shořelo nejméně jedno studio a tři bloky kulis. Jeden z hasičů byl zraněn. Škoda se odhaduje na desítky milionů dolarů.
Flag of France.svg V Paříži zemřel ve věku 71 let světoznámý módní návrhář Yves Saint-Laurent.[1]
2. června – pondělí
Flag of the Czech Republic.svg Meteorologové varují před bouřemi s nebezpečnými jevy, které by měly dnes odpoledne zasáhnout jihozápad Čech, v úterý a ve středu celý zbytek republiky. V úterý může dojít ke srážkám s úhrnem až 50mm.
Flag of Pakistan.svg Šest lidí bylo zabito a dvacet pět lidí bylo zraněno při výbuchu bomby v autě zaparkovaném před dánskou ambasádou v pákistánském Islámábádu.
3. června – úterý
Flag of the Czech Republic.svg Jeden ze čtyř bloků jaderné elektrárny v Dukovanech byl dopoledne nuceně odstaven z výrobního procesu. Důvodem byla, podle mluvčího elektrárny, chyba lidského faktoru, která zapříčinila automatické odpojení několika turbín. Stoprocentní výkon byl obnoven po přibližně 4 hodinách.
Flag of the United Nations.svg Flag of Somalia.svg OSN se rozhodla pro radikální řešení problematiky somálských pirátů: na půl roku povolila válečným plavidlům USA, Spojeného království a Francie neomezený vstup do výsostných vod Somálska a vyzvala tyto státy, aby potlačily zde působící pirátské bandy. Ty doposud ochrany výsostných vod široce zneužívaly, protože somálské námořnictvo není schopné jejich aktivitu potlačit.
Flag of the Czech Republic.svg Prezident České republiky Václav Klaus se ve Fakultní nemocnici Na Bulovce úspěšně podrobil operaci kyčelního kloubu. V rekonvalescenci bude několik dní a poté ho čeká několikaměsíční rehabilitace.
Flag of the United States.svg Illinoiský senátor Barack Obama vyhrál demokratické primárky ve státě Oklahoma a získal tak podle agentury AP potřebný počet 2118 delegátů, kteří ho na letním sjezdu strany oficiálně nominují do prezidentských voleb. Podle Reuters již Hillary Clintonová přiznala možnost, že by mohla jít s Obamou do voleb jako jeho viceprezidentka.
4. června – středa
Flag of the Czech Republic.svg Na farmě v Brzkově na Jihlavsku bylo nalezeno přes 237 mrtvých prasat. Dalších 115 se živilo pouze na tělech mrtvých. Některá zvířata budou muset být utracena.
Flag of the Czech Republic.svg Parlamentní opozice vypověděla smlouvu o párování poslanců. V praxi to znamená, že opozice nebude párovat poslance, kteří se zdrží hlasování za každého koaličního poslance, který se na hlasování nemůže dostavit. Odborníci i samotní poslanci očekávají, že to značně zkomplikuje fungování vlády i Poslanecké sněmovny a v přeneseném důsledku i Senátu, kam se ministři vlády nemohou, z obavy, že bude koalice v PSČR přehlasována, dostavit, aby obhajovali své návrhy.
Flag of the Czech Republic.svgOlympic rings without rims.svg Praha nepostoupila mezi kandidátská města na pořádání Olympijských her v roce 2016. Výbor rozhodne mezi městy Chicago, Rio de Janeiro, Tokio a Madrid.
Flag of Belgium.svgFlag of Europe.svg V Bruselu se demonstrace přibližně čtyř stovek rybářů, kteří protestovali proti zvyšující se ceně nákladů na rybolov a nečinnosti Evropských orgánů, strhla v pouliční bitku s pořádkovými jednotkami. Demonstranti vytrhávali dlažební kostky, házeli po policistech světlice a zapálili nebo převrátili několik aut.
5. června – čtvrtek
Flag of the Czech Republic.svg V Praze na Vinohradské ulici u strašnického krematoria došlo okolo 17. hodiny k dopravní nehodě, při které se srazila tramvaj s osobním automobilem. Na místě zemřel dvaatřicetiletý řidič osobního automobilu. Provoz tramvají byl obnoven okolo 18.30. Viník nehody zatím není znám.
Flag of the Czech Republic.svg Zbývající 115 prasat, která byla na farmě u Brzkova včera nalezena ještě živá, nařídili dnes veterinář utratit, vzhledem k tomu, že zvířata byla ve velice zuboženém stavu.
Flag of the Czech Republic.svg Letošní Cenu Josefa Vavrouška získali Ivan Dejmal a Miroslav Janík.
Flag of Cuba.svgFlag of the United States.svg Ve věznici Guantánamo začal soudní proces s pěticí mužů, jež jsou viněni z naplánování útoků z 11. září 2001. V případě, že jim bude prokázána vina, hrozí mužům až trest smrti.
Flag of Zimbabwe.svg Mugabeho režim pozastavil na neomezenou dobu činnost všech humanitárních a nevládních organizací. Již minulý týden obvinila jednu z nich, že během volební kampaně před prvními prezidentskými volbami ovlivňovala voliče ve prospěch Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Morgana Tsvangiraie. Dnes navíc na několik hodin policie zadržela britské a americké diplomaty, které obvinila, že šíří materiály ve prospěch MDC.
Flag of Turkey.svg Turecký ústavní soud se postavil proti vládní reformě, která povolovala muslimským studentům nošení šátků na půdě univerzit. Proti se vyjádřilo všech 11 soudců, kteří se domnívají, že reforma nerespektuje světský ráz Turecké republiky.
6. června – pátek
Flag of the Czech Republic.svg Publicista Jiří X. Doležal zahájil hladovku na protest proti populismu politiků ČSSD, kteří přejali hladovku po dvou aktivistech, na protest proti postavení americké radarové základny v Česku. Doležal naopak bude držet hladovku do té doby, než bude podepsána vzájemná česko-americká smlouva o tomto problému.
Flag of the Czech Republic.svg Úmrtnost při dopravních nehodách je alarmující, za prvních pět dní měsíce července zemřelo na českých silnicích již 20 lidí.
Flag of Zimbabwe.svg Předák opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) a protikandidát Roberta Mugabeho v druhém kole prezidentských voleb Morgan Tsvangirai byl tento týden již podruhé vzat do vazby. Médiím to sdělil jeho tiskový mluvčí.
7. června – sobota
Flag of the Czech Republic.svgFlag of Switzerland.svg Čeští fotbalisté v Basileji otevřeli svým zápasem s domácí reprezentací Mistrovství Evropy ve fotbale 2008. Reprezentace České republiky vyhrála 1:0, zápas rozhodl svým prvním reprezentačním gólem Václav Svěrkoš.
Flag of the United States.svg Hillary Clintonová oficiálně ukončila svoji volební kampaň a vyzvala své voliče, aby na podzim volili jejího kolegu Baracka Obamu.
8. června – neděle
Flag of Ukraine.svg Výbuch ve východoukrajinském uhelném dole Karla Marxe u města Jenakijevo zranil na povrchu 4 lidi a 37 horníků je pohřešováno uvnitř dolu. Důl byl od soboty uzavřen a horníci do něj sfárali jen kvůli pravidelné údržbě dolu.
Flag of Japan.svg Šílenec ozbrojený nožem napadl a ubodal v centru Tokia sedm lidí a deset dalších zranil.
Flag of Greece.svg Silné otřesy dosahující 6,5 stupně Richterovy škály zasáhlo jihořecký Peloponéský poloostrov. Jeden člověk byl pravděpodobně zabit padající střechou a sedm dalších bylo zraněno.
Flag of the Czech Republic.svg Na brněnském hlavním nádraží se bočně srazily dva vlaky. Lehce zraněn byl jeden člověk
Flag of the Czech Republic.svg Požár, zapříčiněný technickou závadou na elektroinstalaci, způsobil milionové škody na patologickém oddělení Thomayerovy fakultní nemocnice v Praze. V oddělení podle ČTK nebyla uskladněna žádná těla.
9. června – pondělí
Flag of the Czech Republic.svg Armáda České republiky, podle informací ČTK, začala odvážet demonstranty Greenpeace z kóty 718,8 m ve vojenském újezdu v Brdech.
Flag of the Czech Republic.svgFlag of Japan.svg Česká republika v roce 2006 prohrála arbitrážní řízení v záležitosti zkrachovalé IPB a nyní byla upřesněna výše odškodného. Japonské finanční společnosti Nomura bude muset zaplatit 3,65 miliard .
Flag of Poland.svg Polský odvolací soud v Lodži dnes potvrdil tresty v případu tzv. lovců kůží. 4 zaměstnanci lodžské pohotovosti, kteří za úplatu přihrávali zemřelé pacienty pohřebním ústavům a jejich nedostatečný počet řešili tím, že některým k úmrtí dopomáhali, byli odsouzeni na doživotí, resp. k 25, 6 a 5 letům vězení.
Flag of the Czech Republic.svgFlag of Austria.svgV rakouském městě Melk byl ukončen tzv. Melkský proces v rámci něhož byla posuzována a měla být řešena bezpečnostní rizika jaderné elektrárny Temelín. Česko-rakouská komise prohlásila, že byly téměř všechny problémy vyřešeny.
Flag of the Czech Republic.svg Jeden z nejlepších českých a světových hokejových brankářů Dominik Hašek podruhé ukončil kariéru. Učinil tak týden po zisku Stanleyova poháru s týmem Detroit Red Wings.
10. června – úterý
Flag of the Czech Republic.svg Po pondělím vyklizení aktivistů hnutí Greenpeace z brdské radarové kóty 718,8 m začala Armáda České republiky stavět kolem území pro plánovanou výstavbu radaru USA v ČR zátarasy z ostnatého drátu.
11. června – středa
Flag of the Czech Republic.svg Pražský vrchní soud zamítl odvolání Petra Zelenky a rozhodl, že obžalovaný je viníkem v případu 7 takzvaných heparinových vražd a dalších 10 pokusů o vraždu a odsedí si za ně trest doživotí.
12. června – čtvrtek
Flag of Croatia.svgFlag of the Czech Republic.svg Chorvatská strana oficiálně oznámila zrušení zákazu dovozu masných a mléčných výrobků do země. Toto nařízení hrozilo výrazným způsobem snížit počet českých turistů směřujících do Chorvatska v nastávající turistické sezóně.
Flag of Ireland.svg V Irsku proběhlo všelidové referendum o přijetí Lisabonské reformní smlouvy. Účast činila 53 % oprávněných voličů. Irové smlouvu odmítli hlasy 53,4 % z nich.
Flag of Zimbabwe.svg Morgan Tsvangirai, opoziční vůdce Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) a protikandidát Roberta Mugabeho v nadcházejícím druhém kole zimbabwských prezidentských volbách, byl opět na několik hodin zadržen státní policií.
13. června – pátek
Flag of Brazil.svg Z muzea Pinacoteca do Estado de São Paulo v brazilském São Paulo byla odcizena plátna Pabla Picassa a brazilského mistra Cavalcantiho. Podobný incident se zde odehrál taktéž na konci roku 2007, ale tehdy byly odcizené malby nalezeny a vráceny.
Flag of the United States.svg Na následky infarktu náhle zemřel Tim Russert, jeden z nejvýznamnějších amerických televizních žurnalistů, moderátor prestižního pořadu Meet the Press a jeden ze sta nejvlivnějších mužů světa roku 2008 dle časopisu Time.
14. června – sobota
Flag of Japan.svg Nejméně pět lidí zabilo zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice, které postihlo sever japonského ostrova Honšú.
Flag of Zimbabwe.svg Zimbabwský prezident Robert Mugabe pohrozil použitím síly v případě, že druhé kolo prezidentských voleb, které se koná na konci června, vyhraje opoziční kandidát Morgan Tsvangirai. Ten je v posledních dnech pravidelně zatýkán státní policií.
15. června – neděle
Flag of Afghanistan (2004–2021).svg Afghánský prezident Hamíd Karzáí pohrozil, že vyšle vojenské jednotky i na území Pákistánu, kam se stahují ozbrojenci Tálibánu.
Flag of Saudi Arabia.svg Největší vývozce ropy na světě - Saúdská Arábie oznámila, že zvýší těžbu nad 9,5 miliónu barelů denně, aby zabránila neustálému růstu cen této suroviny. Ta již v současné době ohrožuje globální ekonomiku.
16. června – pondělí
Flag of the Czech Republic.svgFlag of France.svg Francouzský prezident Nicolas Sarkozy navštívil Prahu. Hlavním tématem jeho jednání s českým premiérem Mirkem Topolánkem byla situace po irském odmítnutí Lisabonské smlouvy a otázka, zda má nyní smysl pokračovat v ratifikaci tohoto dokumentu v dalších státech Evropské unie.
17. června – úterý
Flag of the People's Republic of China.svg Velmi silné povodně postihují již 12 čínských provincií. Domovy muselo opustit téměř 1,3 miliónu lidí, zřítilo se 45 000 domů a byla zničena úroda na 860 0000 hektarů polí. Do současné doby je také hlášeno přes 200 obětí na životech.
18. června – středa
Flag of the United Kingdom.svgFlag of Europe.svg Britská Sněmovna lordů, po několika přerušeních ze strany veřejnosti, pozdě večer schválila Lisabonskou smlouvu.
19. června – čtvrtek
Flag of Belgium.svgFlag of Europe.svg V Bruselu začal summit Evropské unie, který se zabývá především diskuzí o důvodech a řešení Irského "Ne" Lisabonské smlouvě.
Flag of the United Kingdom.svgFlag of Europe.svg Britská královna Alžběta II. podepsala návrh přijetí Lisabonské smlouvy. Ratifikační proces ve Velké Británii tak byl ukončen a ostrovní království se tak stalo 19. zemí, která smlouvu schválila a zároveň první od zamítavého irského referenda.
Flag of the Czech Republic.svg Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej 38 tisíc balení rýže, která obsahovala ilegální kontaminaci GMO americkou rýží LL 601 firmy Bayer Crop Science.
20. června – pátek
Flag of Cuba.svgFlag of Europe.svg Evropská unie se rozhodla zrušit sankce vůči Kubě, které platí od roku 2003, kdy úřady zasáhly proti disidentům.
21. června – sobota
Flag of Serbia.svg Srbské úřady vydaly bývalého bosensko-srbského policejního velitele Stojana Župljanina Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Bude tam čelit obviněním z genocidy, která na něj byla uvalena v roce 1999. Spolupráce Bělehradu s Haagem je podmínkou pro vstup Srbska do Evropské unie.
Flag of the Czech Republic.svg V Orlické přehradě u Červené nad Vltavou byl rybáři nalezen sud s lidskými ostatky. Případ vyvolává vzpomínky na Orlické vraždy z let 1991-1993.
Flag of the Czech Republic.svg Předsedou Českého svazu ledního hokeje se stal plzeňský činovník a právník Tomáš Král, trenérem reprezentace bude Vladimír Růžička, jeho asistenty Ondřej Weissmann a Josef Jandač.
23. června – pondělí
Flag of Europe.svg Flag of Iran.svg Ministři zahraničí členských státu EU se na svém pravidelném jednání shodli na tom, že Evropská unie uvalí další sankce na Írán v souvislostí s jeho jaderným programem.
Flag of the United States.svg Agentura AP přinesla zprávu, že plán USA na vybudování protiraketového systému ve střední Evropě s prvky v ČR a v Polsku by mohl být až o několik let zpožděn kvůli testovací fázi systému, kterou na doporučení vojenských expertů žádají američtí zákonodárci.
24. června – úterý
Flag of the Czech Republic.svg V České republice proběhla jedna z největších stávek od roku 1989.
25. června – středa
Flag of the Czech Republic.svg Přes Česko se přehnala silná bouře, kterou přinesla postupující studená fronta. Vyžádala si kromě rozsáhlých škod i jeden lidský život. Na mnoha místech byla přerušena železniční doprava a dodávky elektřiny byly přerušeny stovkám domácností.[2]
27. června – pátek
Flag of Zimbabwe.svg V Zimbabwe začalo druhé kolo prezidentských voleb. V nabídce je po odstoupení vůdce opozice jediný kandidát, Robert Mugabe.[3]
Flag of the Czech Republic.svg V Praze v Košířích zemřela poslední německy píšící pražská spisovatelka Lenka Reinerová a žena lékaře a spisovatele Theodora Balka.
29. června – neděle
Flag of Spain.svg Na Mistrovství Evropy ve fotbale 2008 získali fotbalisté Španělska titul mistrů Evropy po 44 letech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fashion king Saint Laurent dies, BBC, 1. června 2008 (anglicky)
  2. NĚMCOVÁ, Barbora. Bouře si vyžádala život, na ženu ve Svitavách spadl strom. iDNES [online]. 2008-06-26 [cit. 2008-06-26]. Dostupné online. 
  3. VONDRA, Pavel. V Zimbabwe začaly volby. Lidé vybírají... z Mugabeho. aktuálně.cz [online]. 2008-06-27 [cit. 2008-06-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]