Volby 2010

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
2010
Doprava

Kultura

Sport

V roce 2010 se konaly volby:

Leden[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
10. ledna ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko prezidentské (2. kolo) Ivo Josipović (SDP)
10. ledna UzbekistánUzbekistán Uzbekistán parlamentní (2. kolo) O'zLiDeP
17. ledna ChileChile Chile prezidentské (2. kolo) Sebastián Piñera (RN)
17. ledna UkrajinaUkrajina Ukrajina prezidentské (1. kolo) Viktor Janukovyč (Strana regionů)
22. ledna Nizozemské AntilyNizozemské Antily Nizozemské Antily parlamentní PAR
25. ledna Svatý Kryštof a NevisSvatý Kryštof a Nevis Svatý Kryštof a Nevis parlamentní SKNLP
26. ledna Srí LankaSrí Lanka Srí Lanka prezidentské Mahinda Radžapaksa (UPFA)

Únor[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
3. února ŘeckoŘecko Řecko prezidentské (parlamentem) Karolos Papoulias (PASOK)
7. února KostarikaKostarika Kostarika prezidentské Laura Chinchilla (PLN)
parlamentní PLN
7. února UkrajinaUkrajina Ukrajina prezidentské (2. kolo) Viktor Janukovyč (Strana regionů)
15. února AnguillaAnguilla Anguilla parlamentní AUF
27. února NauruNauru Nauru referendum NeNe proti
28. února TádžikistánTádžikistán Tádžikistán parlamentní HDChT

Březen[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
4. března TogoTogo Togo prezidentské Faure Gnassingbé (RPT)
6. března IslandIsland Island referendum NeNe proti
7. března IrákIrák Irák parlamentní INM
7. března ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko referendum AnoAno pro; NeNe proti; NeNe proti
14. března KolumbieKolumbie Kolumbie parlamentní Strana U

Duben[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
8. dubna Srí LankaSrí Lanka Srí Lanka parlamentní UPFA
11. dubna MaďarskoMaďarsko Maďarsko parlamentní (1. kolo) Fidesz
11.-15. dubna SúdánSúdán Súdán prezidentské Umar al-Bašír (NCP)
parlamentní NCP
18. dubna Severní KyprSeverní Kypr Severní Kypr prezidentské Derviş Eroğlu (UBP)
24. dubna NauruNauru Nauru parlamentní nestraníci
25. dubna RakouskoRakousko Rakousko prezidentské Heinz Fischer (NEZ./SPÖ)
25. dubna MaďarskoMaďarsko Maďarsko parlamentní (2. kolo) Fidesz

Květen[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
5. května MauriciusMauricius Mauricius parlamentní Aliance budoucnosti
6. května Spojené královstvíSpojené království Spojené království parlamentní Konzervativní strana
10. května FilipínyFilipíny Filipíny prezidentské Benigno Aquino III (Liberální strana)
do Sněmovny reprezentantů Lakas Kampi CDM
do Senátu Nacionalistická strana
16. května Dominikánská republikaDominikánská republika Dominikánská republika parlamentní PLD
23. května EtiopieEtiopie Etiopie parlamentní EPRDF
23. května Náhorní KarabachNáhorní Karabach Náhorní Karabach parlamentní Svobodná vlast
24. května Trinidad a TobagoTrinidad a Tobago Trinidad a Tobago parlamentní Lidové partnerství
25. května SurinamSurinam Surinam parlamentní Mega kombinace
28.-29. května ČeskoČesko Česko do Poslanecké sněmovny ČSSD
30. května KolumbieKolumbie Kolumbie prezidentské (1. kolo) Juan Manuel Santos (Strana U)

Červen[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
1. a 8. června EgyptEgypt Egypt do Poradní rady HDW
6. června SlovinskoSlovinsko Slovinsko referendum AnoAno pro
9. června NizozemskoNizozemsko Nizozemsko parlamentní VVD
12. června SlovenskoSlovensko Slovensko parlamentní Smer-SD
13. června BelgieBelgie Belgie parlamentní N-VA
19. června NauruNauru Nauru parlamentní nestraníci
20. června KolumbieKolumbie Kolumbie prezidentské (2. kolo) Juan Manuel Santos (Strana U)
20. června PolskoPolsko Polsko prezidentské (1. kolo) Bronisław Komorowski (Občanská platforma)
26. června SomalilandSomaliland Somaliland prezidentské Ahmed M. Mahamoud Silanyo (KULMIYE)
27. června GuineaGuinea Guinea prezidentské (1. kolo) Cellou Dalein Diallo (UFDG)
27. června KyrgyzstánKyrgyzstán Kyrgyzstán referendum AnoAno pro
28. června BurundiBurundi Burundi prezidentské Pierre Nkurunziza (CNDD-FDD)
29. června MaďarskoMaďarsko Maďarsko prezidentské (nepřímé) Pál Schmitt (Fidesz)
30. června NěmeckoNěmecko Německo prezidentské (nepřímé) Christian Wulff (CDU)

Červenec[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
4. července PolskoPolsko Polsko prezidentské (2. kolo) Bronisław Komorowski (Občanská platforma)
11. července JaponskoJaponsko Japonsko do Sněmovny rádců LDP
19. července SurinamSurinam Surinam prezidentské (nepřímé) Dési Bouterse (NDP)
23. července BurundiBurundi Burundi do Národního shromáždění CNDD-FDD
28. července BurundiBurundi Burundi do Senátu (nepřímé) CNDD-FDD

Srpen[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
1. srpna Svatý Tomáš a Princův ostrovSvatý Tomáš a Princův ostrov Svatý Tomáš a Princův ostrov parlamentní ADI
4. srpna KeňaKeňa Keňa referendum AnoAno pro
4. srpna Šalamounovy ostrovyŠalamounovy ostrovy Šalamounovy ostrovy parlamentní SIDP
9. srpna RwandaRwanda Rwanda prezidentské Paul Kagame (RPF)
21. srpna AustrálieAustrálie Austrálie parlamentní ALP

Září[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
5. září MoldavskoMoldavsko Moldavsko referendum AnoAno pro
12. září TureckoTurecko Turecko referendum AnoAno pro
16. září TuvaluTuvalu Tuvalu parlamentní nestraníci
18. září AfghánistánAfghánistán Afghánistán parlamentní nestraníci
18. září SlovenskoSlovensko Slovensko referendum AnoAno pro
19. září ŠvédskoŠvédsko Švédsko parlamentní Aliance
22. září ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko do Spolkové rady (nepřímé) Simonetta Sommaruga (SPS/PSS)
Johann Schneider-Ammann (FDP/PRD)
26. září VenezuelaVenezuela Venezuela parlamentní PSUV
26. září ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko referendum AnoAno pro

Říjen[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
2. října LotyšskoLotyšsko Lotyšsko parlamentní Jednota
3. října BrazílieBrazílie Brazílie prezidentské (1. kolo) Dilma Rousseff (PT)
do Poslanecké sněmovny Strana práce
do Senátu PMDB
3. října Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina parlamentní SDP
prezidentské Bakir Izetbegović (SDA)
Nebojša Radmanović (SNSD)
Željko Komšić (SDP)
10. října KyrgyzstánKyrgyzstán Kyrgyzstán parlamentní Ata-Žurt
15.-16. října ČeskoČesko Česko do Senátu (1. kolo) ČSSD
komunální nezávislí
22.-23. října ČeskoČesko Česko do Senátu (2. kolo) ČSSD
23. října BahrajnBahrajn Bahrajn parlamentní (1. kolo) al-Wifák
30. října BahrajnBahrajn Bahrajn parlamentní (2. kolo) al-Wifák
31. října BrazílieBrazílie Brazílie prezidentské (2. kolo) Dilma Rousseff (PT)
31. října Pobřeží slonovinyPobřeží slonoviny Pobřeží slonoviny prezidentské (1. kolo) Laurent Gbagbo (FPI)
31. října NigerNiger Niger referendum AnoAno pro
31. října TanzanieTanzanie Tanzanie prezidentské Jakaya Kikwete (CCM)
parlamentní Strana revoluce

Listopad[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
1. listopadu NauruNauru Nauru prezidentské (nepřímé) Marcus Stephen (NEZ.)
2. listopadu Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké do Sněmovny reprezentantů Republikánská strana
do Senátu Republikánská strana
guvernérské Republikánská strana
2. listopadu Americká SamoaAmerická Samoa Americká Samoa referendum NeNe proti
2. listopadu GuamGuam Guam guvernérské
2. listopadu Americké Panenské ostrovyAmerické Panenské ostrovy Americké Panenské ostrovy guvernérské John de Jongh (D)
7. listopadu KomoryKomory Komory prezidentské (1. kolo) Ikililou Dhoinine
7. listopadu BarmaBarma Barma všeobecné USDP
7. listopadu ÁzerbájdžánÁzerbájdžán Ázerbájdžán parlamentní YAP
7. listopadu GuineaGuinea Guinea prezidentské (2. kolo) Alpha Condé (RPG)
9. listopadu JordánskoJordánsko Jordánsko parlamentní nestraníci
17. listopadu Cookovy ostrovyCookovy ostrovy Cookovy ostrovy parlamentní CIP
referendum NeNe proti
17. listopadu MadagaskarMadagaskar Madagaskar referendum AnoAno pro
21. listopadu Burkina FasoBurkina Faso Burkina Faso prezidentské Blaise Compaoré (CDP)
25. listopadu TongaTonga Tonga parlamentní DPFI
27. listopadu IslandIsland Island do Ústavního shromáždění nezávislí
27. listopadu SlovenskoSlovensko Slovensko komunální nezávislí
28. listopadu MoldavskoMoldavsko Moldavsko parlamentní Sdružení pro evropskou integraci
28. listopadu HaitiHaiti Haiti parlamentní -
prezidentské (1. kolo) Mirlande Manigat (RDNP)
28. listopadu EgyptEgypt Egypt parlamentní (1. kolo) HDW
28. listopadu Pobřeží slonovinyPobřeží slonoviny Pobřeží slonoviny prezidentské (2. kolo) Laurent Gbagbo (FPI)

Prosinec[editovat | editovat zdroj]

Datum Země Volby Vítěz
5. prosince EgyptEgypt Egypt parlamentní (2. kolo) HDW
12. prosince KosovoKosovo Kosovo parlamentní PDK
12. prosince SlovinskoSlovinsko Slovinsko referendum NeNe proti
12. prosince Flag of Transnistria (state).svg Podněstří parlamentní Obnovení
13. prosince Svatý Vincenc a GrenadinySvatý Vincenc a Grenadiny Svatý Vincenc a Grenadiny parlamentní ULP
19. prosince BěloruskoBělorusko Bělorusko prezidentské Alexandr Lukašenko (NEZ.)
26. prosince KomoryKomory Komory prezidentské (2. kolo) Ikililou Dhoinine

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wybory w 2010 na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]