Elnur Məmmədli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přehled medailí
Elnur Məmmədli
Elnur Məmmədli
Judo na letních olympijských hrách
zlato LOH 2008 lehká váha
Mistrovství světa v judu
stříbro MS 2007 lehká váha
Mistrovství Evropy v judu
zlato ME 2006 lehká váha
zlato ME 2011 polostřední váha

Elnur Məmmədli nebo též Elnur Mammadli (Mämmädli) [Elnur Memedli], (29. června 1988, Baku) je reprezentant Ázerbájdžánu v judu. Je olympijským vítězem z roku 2008.

Sportovní Kariéra[editovat | editovat zdroj]

S judem začal v 9 letech v Baku.[1][2] Jeho osobním trenérem je Yaşar Allahverdiyev.

Do seniorské reprezentace si ho v juniorském věku vytáhl tehdejší reprezentační trenér Ağayar Axundzadə, který neměl problém dávám šanci mládí. V roce 2006 se účastnil svého prvního seniorského mistrovství Evropy a v necelých 18 letech získal zlatou medaili v kategorii lehkých vah. V tomto ohledu ho dělí čtvrtletí od rekordmana Iliadise. V následujících dvou letech začala jeho velká rivalita s Korejcem Wangem. Na mistrovství světa juniorů v roce 2006 mu podlehl ve třetím kole. V roce 2007 na seniorském mistrovství světa ho Wang porazil ve finále. Vše mu vrátil za další rok na olympijských hrách v Pekingu. Ve finálovém zápase Wanga porazil na ippon a ve 20 letech se stal olympijských vítězem. Po olympijských hrách si dal na rok od juda pauzu. Stal se celebritou, narodil se mu syn a podstoupil operaci nohy v Německu.[3] Vrátil se v roce 2010 v kategorii polostředních vah. V nové kategorii stále patřil mezi hlavní favority, ale na cenný kov vyjma mistrovství Evropy v roce 2011 zatím nedosáhl. Jedním z důvodů bylo i zavedení pravidla o zákazu útoku na nohy, které rád praktikoval. Jeden čas dokonce pošilhával po kategorii středních vah (-90 kg). Vše vyvrcholilo obrovských zklamáním na olympijských hrách v roce 2012 když prohrál v předkole. Po hrách se mu narodila dcera.[3] Məmmədli patří mezi tvrdé, impulzivní a stylové zápasníky. Svým silovým pojetím juda připomíná právě Iliadise. Na rozdíl od něj však nemá tak kvalitní techniku.

Olympijské hry[editovat | editovat zdroj]

Na své první olympijské hry v Pekingu v roce 2008 odjížděl ve 20 letech jako jeden z favoritů na medaili. Neměl jednoduchý los. V prvním kole výborný Belgičan Tichelt. Od úvodu po něm šel a v 20s vystřihl katagurumu, při které si Tichelt hnul s krční páteří. Otřesený Belgičan známý svým bojem na zemi (ne-waza) se ve druhé minutě zápasu opět nechal hodit kata-gurumou a rozhodčí zakřičel wazari. Po protestech svůj verdikt opravil na ippon. Ve druhém kole se utkal s Běloruským sambistou Semjonovem. Po opatrném úvodu si ho ve druhé minutě hodil na záda a krásně provedenou technikou sode-curikomi-goši ho poslal na lopatky. Ve čtvrtfinále se utkal s nevyzpytatelným Severokorejcem Kimem. Məmmədli od úvodu po Kimovi šel a v závěru první minuty se mu ho povedlo povalit na lopatky. Rozhodčí se po poradě rozhodli povalení nebodovat. To však Məmmədliho neodradilo a za další minutu pomocí kombinace se mu podařilo dostat Kima na zem (wazari) a do držení. Po 20s rozhodčí zahlásil ippon-wazari. V semifinále se utkal s dalším nevyzpytatelným bojovníkem, aktuálním mistrem Asie, Íráncem Malomatem. Zápas připomínal více souboj svou zápasníků ve volném stylu. Ázerbájdžánec od povelu hajime útočil na nohy Íránce a snažil se ho zvědačkou povalit na lopatky. Íránec však dokazoval, že je na tento styl boje naučený a v průběhu duelu tuto techniku několikrát sám použil. Dvě minuty před koncem za stavu 0:0 přece jen zaúřadoval judovější Məmmədli a technikou seoi-nage poslal Malomata na lopatky. Ve finále se utkal se svým rivalem Wange. Ten si v předchozím semifinálovém duelu pochroumal žebra a to do velké míry ovlivnilo samotné finále. Hned první výpad technikou kibisu-gaeši totiž neustál a nechal se přetočit. Přetočení bylo natolik rychlé, že rozhodčí zakřičel ippon. Chyba Jihokorejců byla, že okamžitě nepodali protest. Měli by šanci na snížení hodnocení techniky. Nestalo se tak a Məmmədli se tak mohl těšit ze zlaté medaile.

Na své druhé olympijské hry v Londýně odjížděl jako jeden z favoritů na medaili. Po rozlosování se soustředil v přípravě především na Rusa a Jihokorejce. To že se k nim vůbec nedostane nepředpokládal asi nikdo, jenže v prvním kole (předkole) ho čekal mladý, vytáhlý Kanaďan Antoine Valois-Fortier. Ten měl za sebou pouze dílčí úspěchy ve světovém poháru a předváděl typické Evropské judo tzv. hrál na rozhodčího aktivitu, přitom byl neustále v hluboké obraně. Výborně četl Məmmədliho pohyb a čekal na kontrachvat. Ázerbajdžánec první polovinu zápasu bezzubě útočil a to byla voda na mlýn Kanaďana. Məmmədli se svojí aktivitou doslova vyšťavil. V poslední minutě už fyzicky nemohl. Dokonce simuloval zranění prstu, aby popadl dech. V závěru mohl Kanaďan dostat několikrát napomínání za pasivitu, ale rozhodčí mu je neudělil. Zápas proto šel do prodloužení. V něm unavený Məmmədli nestíhal, byl napomínán a Valois-Fortier si postupně svojí aktivitou získal rozhodčí na svojí stranu. Ti ho praporky zvolili za vítěze. Məmmədli se na pozápasové tiskové konferenci jako správný chlap nevymlouval. Na rovinu řekl, že se před zápasem cítil dobře. Kanaďana jednoduše podcenil.[4]

Mistrovství světa[editovat | editovat zdroj]

Na svém prvním mistrovství světa v roce 2007 pronikl až do finále. V něm podlehl Korejci Wangovi v prodloužení minimálním bodovým rozdílem na koku. Mistrovství světa v roce 2009 vynechal. V roce 2010 prohrál ve čtvrtfinále s Brazilcem Cantem a v boji o třetí místo podlehl domácímu Japonci Takamcuovi. Obsadil 5. místo. V roce 2011 se mu turnaj celkově nevydařil. Ve 4. kole se nechal školácky chytit na zemi Ukrajincem Vasylenkem a z jeho spáru se již nedostal.

Mistrovství Evropy[editovat | editovat zdroj]

Je dvojnásobným mistrem Evropy. Svůj první titul získal senzačně v roce 2006 ve věku 17,8 let. V následujícím roce však vypadl v prvním kole s Belgičanem Ticheltem a nevydařila se mu ani generálka na olympijské hry v roce 2008. Evropská mistrovství v letech 2009 a 2010 vynechal. V roce 2011 porazil ve finále Moldavce Tomu a získal svůj druhý titul. Mistrovství Evropy v roce 2012 vynechal.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Turnaj 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Olympijské hry dns - - - 1. - - - úč. -
Mistrovství světa - dns - 2. - dns 5. úč. - dns
Mistrovství Evropy dns dns 1. úč. úč. dns dns 1. dns dns
MS juniorů dns - 5. - - - - - - -
ME juniorů úč. dns dns dns - - - - - -
ME kadetů 1. - - - - - - - - -

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://judodreams.com/index.php?option=com_content&view=article&id=150:interview-with-elnur-mammadli-and-his-coach&catid=12&Itemid=107
  2. http://www.youtube.com/watch?v=1Dlc6k_-g5A
  3. http://www.teleqraf.az/?option=com_content&view=article&id=3272%3Aelnur-mmmdli-qz-atas-oldu&catid=12%3Aaktual
  4. http://www.milli.az/news/london2012/131147.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]