Dex Elmont

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přehled medailí
Dex Elmont
Dex Elmont
Mistrovství světa v judu
stříbro MS 2010 lehká váha
stříbro MS 2011 lehká váha
bronz MS 2013 lehká váha
Mistrovství Evropy v judu
stříbro ME 2009 lehká váha
bronz ME 2012 lehká váha

Dex Elmont, (* 10. ledna 1984 Rotterdam, Nizozemsko) je reprezentant Nizozemska v judu. Má surinamský původ. Společně se svým bratrem Gijomem tvoří již řadu let základní piléř nizozemské reprezentace. Má na svém kontě několik medailí, ale na zlatou medaili z velkého turnaje stále čeká.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Pochází s judistické rodiny. Otec Ricardo reprezentoval Surinam na olympijských her v Monstrálu 1976.

S judem začal ve čtyrech letech.

Jeho kariéra je spjata s judistickým centrem Kenamju Haarlem.

Jeho osobním trenérem je Maarten Arens.

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Svojí sportovní kariéru zahájil v pololehké váhové kategorii. V roce 2008 se účastnil olympijských her v Pekingu, ale ve druhém kole protaktizoval zápas s reprezentantem USA.

Do nového olympijského cyklu přešel do lehké váhové kategogrie, ve které začal získávat medaile z mistrovských turnajů. Především potom dvakrát po sobě bojoval ve finále mistrovství světa. Oba dva zápasy s japonskými soupeři prohrál po vyrovnaném výkonu vlastními chybami.

V roce 2012 se učástnil olympijských her v Londýně. V prvním kole ho čekal zkušený Ghaňan Emmanuel Nartey, kterého po taktickém výkonu porazil na ippon (morote seoi-nage). Ve druhém se utkal s Brazilcem Mendunsou. Zápas probíhal v podobném duchu jako jeho duel v předchozím kole. Nizozemec převedl výborný taktický výkon a postoupil do čtvrtfinále kde se utkal s Francouzem Legrandem. Taktický zápas skončil v prodloužení jeho výhrou kontratchnikou (aši-guruma). V semifinále došlo k repete finálového zápasu z posledního mistrovství světa. Fyzicky velice náročný a pohledný zápas s Japoncem Nakajou museli rozsoudit sudí. Nizozemec v prodloužení po fyzické stránce přestal stíhat a volba sudích pro Japonce byla vysoce pravděpodobná. Únava z náročného semifinále se u něho projevila záhy v boji o bronzovou medaili. Stál proti němu svěžejší Mongolec Ňam-Očir, který svým silovým pojetím vyvíjel na Elmonta tlak. Ten byl dvakrát napomínán a musel se smířit s 5. místem.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Turnaj 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Olympijské hry - - - - dns - - - úč. - - - 5. -
Mistrovství světa - dns - dns - 7. - úč. - úč. 2. 2. - 3.
Mistrovství Evropy dns dns dns dns dns dns úč. 5. 5. 2. úč. 7. 3. úč.
MS juniorů dns - úč. - - - - - - - - - - -
ME juniorů dns dns 3. 1. - - - - - - - - - -
ME kadetů úč. - - - - - - - - - - - - -

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]