Erbium: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 3 lety
(napřímení odkazů, formulace)
Chemicky je erbium méně reaktivní než předchozí prvky ze skupiny lanthanoidů. Na suchém [[vzduch]]u je prakticky stálé, ve vlhkém prostředí se pomalu pokrývá vrstvičkou oxidu. Snadno se rozpouští v běžných minerálních kyselinách za vývoje [[vodík]]u.
 
Ve sloučeninách se vyskytuje pouze v&nbspmocenstvínbsp;mocenství Er<sup>+3</sup>. Soli Er<sup>+3</sup> vykazují vlastnosti podobné sloučeninám ostatních lanthanoidů a [[hliník]]u. Všechny tyto prvky tvoří například vysoce stabilní oxidy, které nereagují s vodou a jen velmi obtížně se [[Redoxní reakce|redukují]]. Ze solí anorganických kyselin jsou důležité především [[fluoridy]] a [[fosforečnany]], jejich nerozpustnost ve [[Voda|vodě]] se používá k separaci lanthanoidů od jiných kovových iontů. Erbité soli mají obvykle červenou nebo narůžovělou barvu.
 
Erbium objevil roku [[1843]] švédský chemik [[Carl Gustaf Mosander]] v minerálu ''[[Gadolinit-(Y)|gadolinitu]]'', avšak čistý elementární kov byl připraven až v roce [[1943]]. Jméno dostalo erbium podle vesnice [[Ytterby]], švédské vesnice, poblíž které bylo poprvé nalezeno. Od ní je odvozen i název pro [[ytterbium]], [[yttrium]] a [[terbium]]
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu