Polská hokejová reprezentace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Polsko Polsko
Přezdívka Biało-Czerwoni
Asociace Polská federace ledního hokeje
Trenér Jacek Płachta
Asistent Torbjörn Johansson, Kirill Korenkov
Manažer Andrzej Zabawa
Kapitán Marcin Kolusz
Nejvíce startů Henryk Gruth (292 zápasů)
Nejvíce bodů Leszek Laszkiewicz (150 bodů)
Nejlepší střelec Andrzej Zabawa (99 gólů)
První zápas
Rakousko Rakousko 13:1 Polsko Polsko
(11. ledna 1926, Davos, Švýcarsko)
Nejvyšší výhra
Polsko Polsko 21:1 Čína Čína
(26. března 1993, Eindhoven, Nizozemsko)
Nejvyšší prohra
Sovětský svaz Sovětský svaz 20:0 Polsko Polsko
(11. dubna 1973, Moskva, Sovětský svaz)
Mistrovství světa
Elitní skupina 62× (poprvé v roce 1928)
Nejlepší výsledek 4. místo (1931)
Olympijský turnaj
Účasti 13× (poprvé v roce 1928)
Nejlepší výsledek 4. místo (1932)
Polské hokejové mužstvo na ZOH 1928

Polské národní hokejové mužstvo patří mezi národní reprezentační mužstva v ledním hokeji.

Lední hokej na olympijských hrách[editovat | editovat zdroj]

Hokej na ZOH Místo ZOH Umístění
LOH – 1920 Belgie Antverpy (Belgie) nezúčastnili se
ZOH – 1924 Francie Chamonix-Mont-Blanc (Francie) nezúčastnili se
ZOH – 1928 Švýcarsko Svatý Mořic (Švýcarsko) 9. místo
ZOH – 1932 USA Lake Placid (USA) 4. místo
ZOH – 1936 Německo Garmisch-Partenkirchen (Německo) 9. místo
ZOH – 1948 Švýcarsko Svatý Mořic (Švýcarsko) 7. místo
ZOH – 1952 Norsko Oslo (Norsko) 6. místo
ZOH – 1956 Itálie Cortina d'Ampezzo (Itálie) 8. místo
ZOH – 1960 USA Squaw Valley (USA) nezúčastnili se
ZOH – 1964 Rakousko Innsbruck (Rakousko) 9. místo
ZOH – 1968 Francie Grenoble (Francie) nezúčastnili se
ZOH – 1972 Japonsko Sapporo (Japonsko) 6. místo
ZOH – 1976 Rakousko Innsbruck (Rakousko) 6. místo
ZOH – 1980 USA Lake Placid (USA) 7. místo
ZOH – 1984 Jugoslávie Sarajevo (Jugoslávie) 8. místo
ZOH – 1988 Kanada Calgary (Kanada) 10. místo
ZOH – 1992 Francie Albertville (Francie) 11. místo
ZOH – 1994 NorskoNorsko Norsko (Lillehammer) nezúčastnili se
ZOH – 1998 JaponskoJaponsko Japonsko (Nagano) nezúčastnili se
ZOH – 2002 USA USA (Salt Lake City) nezúčastnili se
ZOH – 2006 ItálieItálie Itálie (Turín) nezúčastnili se
ZOH – 2010 KanadaKanada Kanada (Vancouver) nezúčastnili se
ZOH – 2014 RuskoRusko Rusko (Soči) nezúčastnili se
ZOH – 2018 Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea (Pchjongčchang) nezúčastnili se

Mistrovství světa[editovat | editovat zdroj]

1928 až 2000[editovat | editovat zdroj]

  • MS bylo rozděleno na výkonnostní skupiny A (elitní skupina), B, C, příp. D
Hokej na MS Místo turnaje Umístění
MS – 1928 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko (Svatý Mořic) 10. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1930 FrancieFrancie Francie (Chamonix-Mont-Blanc) NěmeckoNěmecko Německo (Berlín) 5. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1931 PolskoPolsko Polsko (Krynica) 4. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1932 USA USA (Lake Placid) 4. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1933 Československo ČSR (Praha) 7.–8. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1934 ItálieItálie Itálie (Milán) nezúčastnili se
MS – 1935 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko (Davos) 10. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1936 NěmeckoNěmecko Německo (Garmisch-Partenkirchen) 9. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1937 Spojené království Velká Británie (Londýn) 8. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1938 Československo ČSR (Praha) 7.–9. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1939 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko (Basilej, Curych) 6. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1947 Československo ČSR (Praha) 6. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1948 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko (Svatý Mořic) 7. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1949 ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Stockholm) nezúčastnili se
MS – 1950 Spojené království Velká Británie (Londýn) nezúčastnili se
MS – 1951 FrancieFrancie Francie (Paříž) nezúčastnili se
MS – 1952 NorskoNorsko Norsko (Oslo) 6. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1953 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko (Basilej, Curych) nezúčastnili se
MS – 1954 ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Stockholm) nezúčastnili se
MS – 1955 Německo NSR (Krefeld, Düsseldorf, Dortmund, Köln) 7. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1956 ItálieItálie Itálie (Cortina d'Ampezzo) 8. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1957 Sovětský svaz SSSR (Moskva) 6. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1958 NorskoNorsko Norsko (Oslo) 8. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1959 ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo (Bratislava, Ostrava, Brno, Kladno, Kolín, Praha) 11. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1960 USA USA (Squaw Valley) nezúčastnili se
MS – 1961 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko (Ženeva, Lausanne) 5. místo ve skupině B
MS – 1962 USA USA (Colorado Springs, Denver) nezúčastnili se
MS – 1963 ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Stockholm) 4. místo ve skupině B
MS – 1964 RakouskoRakousko Rakousko (Innsbruck) Zlatá medaile ve skupině B
MS – 1965 FinskoFinsko Finsko (Tampere, Pori) Zlatá medaile ve skupině B
MS – 1966 JugoslávieJugoslávie Jugoslávie (Lublaň) 8. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1967 RakouskoRakousko Rakousko (Vídeň) Zlatá medaile ve skupině B
MS – 1968 FrancieFrancie Francie (Grenoble) nezúčastnili se
MS – 1969 ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Stockholm) Stříbrná medaile ve skupině B
MS – 1970 ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Stockholm) 6. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1971 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko (Bern, Ženeva) Stříbrná medaile ve skupině B
MS – 1972 Československo ČSSR (Praha) Zlatá medaile ve skupině B
MS – 1973 Sovětský svaz SSSR (Moskva) 5. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1974 FinskoFinsko Finsko (Helsinky) 5. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1975 Německo NSR (Mnichov, Düsseldorf) 5. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1976 PolskoPolsko Polsko (Katovice) 7. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1977 RakouskoRakousko Rakousko (Vídeň) Stříbrná medaile ve skupině B
MS – 1978 Československo ČSSR (Praha) Zlatá medaile ve skupině B
MS – 1979 Sovětský svaz SSSR (Moskva) 8. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1981 ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Stockholm, Göteborg) Stříbrná medaile ve skupině B
MS – 1982 FinskoFinsko Finsko (Tampere, Helsinky) Bronzová medaile ve skupině B
MS – 1983 Německo NSR (Düsseldorf, Dortmund, Mnichov) Stříbrná medaile ve skupině B
MS – 1985 Československo ČSSR (Praha) Zlatá medaile ve skupině B
MS – 1986 Sovětský svaz SSSR (Moskva) 8. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1987 RakouskoRakousko Rakousko (Vídeň) Zlatá medaile ve skupině B
MS – 1989 ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Stockholm) 8. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1990 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko (Bonn, Fribourg) 6. místo ve skupině B
MS – 1991 FinskoFinsko Finsko (Turku, Tampere, Helsinky) 4. místo ve skupině B
MS – 1992 Československo ČSFR (Praha, Bratislava) 12. místo – elitní skupina mistrovství světa
MS – 1993 Německo SRN (Dortmund, Mnichov) Stříbrná medaile ve skupině B
MS – 1994 ItálieItálie Itálie (Canezei, Bolzano, Milán) Bronzová medaile ve skupině B
MS – 1995 ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Stockholm) Bronzová medaile ve skupině B
MS – 1996 RakouskoRakousko Rakousko (Vídeň) 5. místo ve skupině B
MS – 1997 FinskoFinsko Finsko (Helsinky, Turku, Tampere) 5. místo ve skupině B
MS – 1998 ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko (Curych, Basilej) 7. místo ve skupině B
MS – 1999 NorskoNorsko Norsko (Hamar, Lillehammer, Oslo) 7. místo ve skupině B
MS – 2000 RuskoRusko Rusko (Petrohrad) 4. místo ve skupině B

2001 až 2011[editovat | editovat zdroj]

  • nižší soutěže přejmenovány na "divize", v nichž skupiny A a B byly rovnocenné
Rok Místo turnaje Umístění
MS – 2001 – divize I PolskoPolsko Polsko Zlatá medaile – skupina A – postup
MS – 2002 ŠvédskoŠvédsko Švédsko (Göteborg, Jönköping, Karlstad) 14. místo – elitní skupina mistrovství světa – sestup
MS – 2003 – divize I MaďarskoMaďarsko Maďarsko Stříbrná medaile – skupina A
MS – 2004 – divize I PolskoPolsko Polsko Bronzová medaile – skupina B
MS – 2005 – divize I MaďarskoMaďarsko Maďarsko Stříbrná medaile – skupina A
MS – 2006 – divize I EstonskoEstonsko Estonsko Bronzová medaile – skupina B
MS – 2007 – divize I ČínaČína Čína Stříbrná medaile – skupina A
MS – 2008 – divize I RakouskoRakousko Rakousko Bronzová medaile – skupina A
MS – 2009 – divize I PolskoPolsko Polsko 4. místo – skupina B
MS – 2010 – divize I SlovinskoSlovinsko Slovinsko Bronzová medaile – skupina B
MS – 2011 – divize I UkrajinaUkrajina Ukrajina 4. místo – skupina B

Od roku 2012[editovat | editovat zdroj]

  • v divizích byla skupina A vyšší soutěží než skupina B
Rok Místo turnaje Umístění
MS – 2012 Divize IB PolskoPolsko Polsko Stříbrná medaile
MS – 2013 Divize IB UkrajinaUkrajina Ukrajina Stříbrná medaile
MS – 2014 Divize IB LitvaLitva Litva Zlatá medaile
MS – 2015 Divize IA PolskoPolsko Polsko Bronzová medaile
MS – 2016 Divize IA PolskoPolsko Polsko Bronzová medaile
MS – 2017 Divize IA UkrajinaUkrajina Ukrajina 4. místo
MS – 2018 Divize IA MaďarskoMaďarsko Maďarsko 6. místo – sestup
MS – 2019 Divize IB EstonskoEstonsko Estonsko Stříbrná medaile
MS – 2020 Divize IB

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]