Íránská hokejová reprezentace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Írán Írán
Přezdívkaشیرهای سفید‎ (Bílí lvi)
AsociaceÍránská bruslařská federace
TrenérKaveh Sedghi
KapitánŠahrijár Amini
První zápas
18. února 2017 v Sapporu
Írán Írán 1-7 Macao Macao
Mistrovství světa
{{{nejvyšší skupina}}}0× (poprvé v roce [[Mistrovství světa v ledním hokeji {{{první účast MS}}}|{{{první účast MS}}}]])
Olympijský turnaj
Účasti0× (poprvé v roce Chyba ve výrazu: Nerozpoznaný interpunkční znak „{“)
Světový pohár
Účasti0× (poprvé v roce [[Světový pohár v ledním hokeji {{{první účast SP}}}|{{{první účast SP}}}]])

Íránská hokejová reprezentace, hrající pod přezdívkou Bílí lvi, byla založena v červnu 2016. Írán je přidružený člen IIHF od 26. září 2019 Mezinárodní federace ledního hokeje. Íránský národní tým může debutovali na mistrovství světa ve čtvrté divizi v roce 2022. Trenérem je Kaveh Sedghi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lední hokej se začal hrát v Íránu v sedmdesátých letech, po islámské revoluci byly zimní stadiony uzavřeny. V roce 2005 byla založena Íránská bruslařská federace a vznikla reprezentace v inline hokeji, účastnící se mistrovství Asie v inline hokeji. Na začátku roku 2017 má Írán tři umělá kluziště v Teheránu, Mašhadu a na ostrově Kiš. V Íránu se nehraje pravidelná domácí soutěž, ale počet aktivních hokejistů se odhaduje mezi sto a sto dvaceti.[1] Hráči íránského původu působí v předních světových soutěžích, např. Daniel Rahimi ve Švédsku, Mika Zibanedžád v National Hockey League nebo Samson Mahbod v KHL Medveščak. Svůj první oficiální zápas sehrála íránská reprezentace při soustředění v Kazachstánu 23. srpna 2016 a porazila rezervu ligového HK Almaty 5:4.[2]

Asijské zimní hry[editovat | editovat zdroj]

Prvním mezinárodním turnajem, jehož se Íránci zúčastnili, byly zimní Asijské hry v únoru 2017 v Sapporu. Tým byl zařazen do nejnižší výkonnostní skupiny a měl se utkat s Malajsií, Turkmenistánem, Macaem a Indonésií. Asijský olympijský výbor však nakonec íránský tým diskvalifikoval, protože na jeho soupisce byli hráči, kteří nesplňovali podmínku alespoň tříletého trvalého pobytu v zemi. Utkání Íránců s Macaem, ve kterém prohráli 1:7, se proto do tabulky soutěže nezapočítávalo.[3]

Mistrovství světa[editovat | editovat zdroj]

První turnaj odehráli ve 4. divizi v roce 2022. Skončili druzí s jednou porážkou a spolu s Kyrgyzstánem, Singapurem a Malajsií postoupili do divize IIIB na příští rok.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]