Asijské hry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Asijské hry jsou oblastní mezinárodní sportovní soutěže, pořádané pod patronátem MOV, založené na konferenci sportovců asijských zemí v Dillí roku 1949. Konají se od roku 1951, od roku 1954 každý 4. rok. Jejich předchůdcem byly hry Dálného východu (deset ročníků) a západoasijské hry 1934.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Předchůdcem Asijských her byly Hry Dálného východu. Vznikly k prezentaci jednoty a spolupráce mezi Japonskem, Filipínami a Čínou. První hry byly uspořádány v Manile roku 1913. Zanikly roce 1938 poté, co Japonsko napadlo Čínu.

Po druhé světové válce některé asijské státy získaly nezávislost. Několik těchto zemí chtělo nový druh akce, při které by převládalo vzájemné porozumění. Během 14. olympijských her roku 1948 se mezi asijskými účastníky prosadil názor o uspořádání Asijských her. Tyto země v roce 1949 založily Federaci Asijských her (Asian Games Federation). Bylo rozhodnuto, že první Asijské hry budou uspořádány v Dillí, v Indii, v roce 1951. Další hry se konaly o tři roky později roku 1954 v Manile na Filipínách a od té doby se konají každé čtyři roky.

Roku 1982 bylo po sporech mezi jednotlivými účastnickými zeměmi rozhodnuto o reorganizaci Federace Asijských her a vznikla nová instituce, Asijský olympijský výbor.

Roku 1994 i přes odpor ze strany některých zemí byly do Asijského olympijského výboru přijaty bývalé sovětské republiky Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán, Turkmenistán a Tádžikistán. Naopak, od her 1976 není Izrael členem OCA (kvůli incidentu na Olympiádě v Mnichově 1972) a nemůže se účastnit Asijských her.

Asijské hry - přehled[editovat | editovat zdroj]