Zdětín (okres Mladá Boleslav)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdětín
Místní zástavba u kostela

Místní zástavba u kostela

znak obce Zdětínvlajka obce Zdětínznakvlajka

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0207 571814
kraj (NUTS 3): Středočeský (CZ020)
okres (NUTS 4): Mladá Boleslav (CZ0207)
obec s rozšířenou působností: Mladá Boleslav
pověřená obec: Benátky nad Jizerou
historická země: Čechy
katastrální výměra: 7,94 km²
počet obyvatel: 504 (11.3.2011)
nadmořská výška: 252 m
PSČ: 294 71
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Zdětín 158
294 71
Benátky nad Jizerou 1
starosta / starostka: František Němeček
Oficiální web: www.zdetin.net
Ofic. web OÚ: http://www.zdetin.net
E-mail: nemecek.zdetin@seznam.cz

Zdětín
Red pog.png
Zdětín
Zdětín, Česko
Zdroje k infoboxu a částem obce
Commons-logo.svg multimediální obsah na Commons

Obec Zdětín (německy: Zdietin) se nachází v okrese Mladá Boleslav, kraj Středočeský. Ke dni 11.3.2011 zde žilo 504 obyvatel.

Nadmořská výška 252 m, katastrální obec v okrese Mladá Boleslav. Na mírném návrší, se rozprostírá v počátku středočeské roviny, která se na pravém břehu řeky Jizery směrem od Mladé Boleslavi, za vesnicemi Hrušov a Chotětov začíná šířit k nížině Polabské. Jizera je vzdálena směrem východním zhruba 2 km. Zdětín je vzdálen směrem severozápadním 2 km od města Benátky nad Jizerou a směrem jihozápadním 16 km od okresního města Mladé Boleslavi. Mírné návrší, na kterém je ves rozložena, se svažuje směrem jižním a jihozápadním do údolí, takže z této strany se zdá, že Zdětín je položen na kopci. Směrem severním je úplná rovina a na východě se mírně svažuje. V údolí na jihozápadě vedla železniční trať, vlečka ze stanice Chrastecký Dvůr do cukrovaru a továrny Karborundum ve Starých Benátkách (na jejím místě od 15.4.2009 vede nová cyklostezka 3 m široká a 4,2 km dlouhá). Směrem severozápadním od vsi necelé 2 km, vede železnice - Železniční zastávka "Zdětín u Chotětova", bývalá česká severní dráha, spojující Prahu s Libercem přes Mladou Boleslav, Bakov nad Jizerou, Turnov.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Z archeologických nálezů se zjistilo, že osada Zdětín zde byla již na rozhraní III. a II. tisíciletí př.n.l., tedy v mladší době kamenné. První písemný doklad máme o Zdětíně z roku 1189, kdy byla ves Zdětín darována Hroznatou Kadeřavým z Peruce křížovníkům svatomařským. V 9. století byl tu farní chrám téhož řádu, který se již roku 1260 připomíná jako farní v dějinách panství benáteckého. Stalo se tak roku 1335 a vykoupil je biskup Jan, který pocházel z rodu pánů z Dražic. Ve válkách husitských ho získal od Johanitů, Václav Myška z hrádku nad Zámostím (Myškův zámek ve Starém Stránově) jako ves zápisnou kláštera u Matky boží z Malé Strany – Václav Myška z Hrádku byl věrným stoupencem mistra Jana Husa a provázel ho do Kostnice. Roku 1436 měl ves Zdětín i s podáním kostelním v držení řád Maltezanů. Roku 1437 se dovídáme, že Václav Myška z Hrádku dobrou vůlí postupuje Zdětín Janovi z Kunvaldu, když císař Zikmund tak nařídil. Jan z Kunvaldu byl podkomoří českého království, který penězi vypomohl císaři z tísně a získal tím jeho přízeň. Zdětín mu byl dán jako zástava. V erbu měli jeho potomci zlatého korunovaného draka v modrém poli a vládli dlouho Dražicemi. Tak patřil Zdětín k Dražicím, později k panství benátskému a jen malá část vsi patřila v letech 1505 – 1533 k Brodcům. Roku 1512 koupil Dražice Bedřich purkrabí z Donína. (Pánům z Donína patřily na Nymbursku Velelibské dvory, z nichž největší má jméno Zdonín). Donínští páni vystavěli roku 1526 v Nových Benátkách zámek a trvale se v něm usídlili. Roku 1548 se synové Bedřichovi o panství rozdělili a zboží benátské dostal Jindřich z Donína. Roku 1560 Ferdinand I. osvobodil Jindřicha z Donína od zástavy na vsi Zdětíně.

O původu jména Zdětín[editovat | editovat zdroj]

Jméno vsi pochází snad od staročeského slova bzděti, bzdíti t. j. slabě kouřiti nebo dýmati a znamenalo by ves, kde strážní měli dýmem ohně znamení dávati. Zdá se však, že i tato ves má jméno po zakladateli, neboť jsou známa staročeská osobní jména Zdata, Zdech, Zdeš, Zděn apod. Jména vsí s Koncovkou – ín odvozena jsou z osobních jmen, původně adjektiv, k nimž nutno přimysliti si slovo hrad, dvůr, statek , jako: Teta – Tetin hrad, později Tetín. Zdech nebo Zdět – Zdětín, t. j. Zdětův dvůr.

Územněsprávní začlenění[editovat | editovat zdroj]

Dějiny územněsprávního začleňování zahrnují období od roku 1850 do současnosti.

V chronologickém přehledu je uvedena územně administrativní příslušnost obce v roce, kdy ke změně došlo:

 • 1850 země česká, kraj Jičín, politický okres Nymburk, soudní okres Nové Benátky;[1]
 • 1855 země česká, kraj Mladá Boleslav, soudní okres Nové Benátky;[1]
 • 1868 země česká, politický okres Mladá Boleslav, soudní okres Nové Benátky;[1]
 • 1937 země česká, politický okres Mladá Boleslav expozitura Nové Benátky, soudní okres Nové Benátky;[2]
 • 1939 země česká, Oberlandrat Jičín, politický okres Mladá Boleslav expozitura Nové Benátky, soudní okres Nové Benátky;[3]
 • 1942 země česká, Oberlandrat Praha, politický okres Brandýs nad Labem, soudní okres Nové Benátky;[4]
 • 1945 země česká, správní okres Mladá Boleslav, expozitura a soudní okres Benátky nad Jizerou;[5]
 • 1949 Pražský kraj, okres Mladá Boleslav;[6]
 • 1960 Středočeský kraj, okres Mladá Boleslav.[7]

Rok 1932[editovat | editovat zdroj]

V obci Zdětín (přísl. Chrástecký Dvůr, 856 obyvatel) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[8]

autodoprava, výroba cementového zboží, cihelna, 2 holiči, 3 hostince, 2 koláři, konsum Svépomoc, 2 kováři, 2 krejčí, Dodávkové družstvo mistrů krejčovských, obuvník, 2 paliva, pekař, pokrývač, porodní asistentka, povozník, 10 rolníků, 2 řezníci, 3 obchody se smíšeným zbožím, 2 švadleny, 2 tesařští mistři, 2 trafiky, 2 truhláři, 2 velkostatky

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

gotický kostel

Kostel „Všech svatých" je gotický, ze 14. století. Kolem byl hřbitov, který byl zrušen v letech 1903 – 1904 a zřízen nový za vsí při levé straně silnice vedoucí do Benátek nad Jizerou. Podíváme-li se na kostel, poznáváme na první pohled, že nebyl stavěn najednou. Původně to byla gotická kaple – dnes kněžiště. Později byla přistavěná obdélná loď, která je však již z části zbarokizována a naposled byla postavena věž podoby komolého jehlanu, která je již v čistém slohu barokním. Věž měla být původně ukončena bání. To jsou nesporné důkazy o několika obdobích stavby. Věž má dvě patra (v druhém jsou hodiny). U kostela na straně východní stála zděná, osmistěnná barokní kostnice, která byla rozbořena v roce 1926. Kostel se hřbitovem byl obehnán zdí. Hlavní oltář je z roku 1682. Po stranách oltáře jsou jednoduché brány s dveřmi. Oltářní obraz na plátně představuje svaté v nebi a pochází z 18. století. Po stranách jsou obrazy Sv. Václava a Sv. Zikmunda. Druhý je oltář Jana Nepomuckého z poloviny 18. století, s obrazem Sv. Jana almužníka. Dále jsou zde obrazy Sv. Antonína a uzdravení Lazara na plátně z počátku 18. století. Zajímavý je obraz z roku 1763, který představuje sv. Mikuláše s měšcem. Na zadní straně je poznamenáno: "Tento obraz na svug naklad dal postaviti pan Frantissek Swaczina soused Zdietinske na wiecznau Pamatku. Leta 1763 den 2. Deozemb".

Wenzl Slamsky 1854.

Do roku 1916 byly na hlavní věži 3 velké zvony a na věžičce malý zvonek sanktusový. 30. října 1916, když byly prováděny rekvisice zvonů pro válečné účely, dostavili se do Zdětína maďarští vojíni a sebrali tři zvony: 1. Zvon o průměru 80 cm z roku 1687 - „poledník.“ 2. Zvon o průměru 47 cm pocházející z 15. – 16. století, který byl bez srdce a neužívalo se jej. 3. Zvonek o průměru 23 cm z roku 1702 v sanktusníku - „umíráček.“

 • Památník obětem 1.a 2. světové války

Doprava[editovat | editovat zdroj]

 • Silniční doprava
Obcí prochází silnice II/272 Lysá nad Labem - Benátky nad Jizerou - Zdětín - Bezno - Bělá pod Bezdězem.
 • Železniční doprava
Obec Zdětín leží na železniční trati 070 Praha - Mladá Boleslav - Turnov. Jedná se o jednokolejnou celostátní trať, doprava byla na trati zahájena roku 1865. Po trati 070 vede linka S3 a R3 (Praha-Vršovice - Mladá Boleslav) v rámci pražského systému Esko.
Po trati 070 jezdí osobní vlaky i rychlíky, v pracovních dnech roku 2011 je to mezi Všetaty a Mladou Boleslaví obousměrně 5 rychlíků, 1 spěšný a 12 osobních vlaků.[9]
Na území obce leží železniční zastávka (dřívější železniční stanice) Zdětín u Chotětova, rychlíky i spěšné vlaky jí projíždějí.
 • Autobusová doprava
V obci zastavovaly v pracovních dnech června 2011 autobusové linky Bělá pod Bezdězem-Bezno-Praha (5 spojů tam i zpět), Mladá Boleslav-Benátky nad Jizerou-Kropáčova Vrutice,Kojovice (7 spojů tam, 6 spojů zpět), Mladá Boleslav-Mečeříž-Benátky nad Jizerou (2 spoje tam) (dopravce TRANSCENTRUM bus, s.r.o.) [10]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Správní uspořádání Předlitavska 1850-1918
 2. Vyhláška ministra vnitra č. 187/1937 Sb.
 3. Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren
 4. Nařízení ministra vnitra č. 185/1942 Sb.
 5. Dekret presidenta republiky č. 121/1945 Sb.
 6. Vládní nařízení č. 3/1949 Sb.
 7. Zákon č. 36/1960 Sb.
 8. Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, strana 1915. (česky a německy)
 9. Knižní jízdní řády
 10. Portál CIS o jízdních řádech

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]