Divadlo na Vinohradech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Divadlo na Vinohradech

Divadlo na Vinohradech je jedna z hlavních činoherních scén v Praze, která se nachází na náměstí Míru v městské části Praha 2 na Vinohradech.

Budova divadla stojí v Městské památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Scéna z operety Polská krev inscenované v roce 1914

Budova divadla byla postavena v letech 19051907 staviteli Janem Majerem a Josefem Veselým podle návrhu architekta Aloise Čenského.

Divadlo bylo slavnostně otevřeno 24. listopadu 1907. Prvním představením byla hra Jaroslava Vrchlického Godiva v režii F. A. Šuberta s výpravou Josefa Weniga. Kromě činohry působil v divadle zpočátku i operní a operetní soubor, a to až do roku 1919.

Citát[editovat | editovat zdroj]

Městské divadlo na Královských Vinohradech, to bylo tenkrát, pane, nějaké divadlo! Hned po Národním ze všech nejznámější a nejrenomovanější. A díky Hilarových hercům a režiím možná tehdy i přitažlivější než Národní.
— František Kovářík[1]

Repertoár[editovat | editovat zdroj]

Současné inscenace[editovat | editovat zdroj]

Divadlo má ve svém repertoáru následující inscenace:

Brouk v hlavě[editovat | editovat zdroj]

Inscenace režiséra Jiřího Menzela, která se stala díky bezchybným hereckým výkonům, perlou zdejšího repertoáru, těší diváky od roku 1996 až dodnes. Dosáhla již 330 repríz a je v každém hracím měsíci stále beznadějně vyprodána hned v prvních dnech předprodeje. V představení hrají Viktor Preiss, Ivan Trojan j. h., Simona Postlerová, Jiří Plachý, Eva Režnarová, Václav Vašák, Jiří Čapka, Michal Novotný, Petra Hobzová, Svatopluk Skopal, Lucie Juřičková, Jaroslav Kepka a Martin Zahálka. V průběhu uvádění se mezi jmény, která prošla touto inscenací objevila např. Eliška Balzerová, Zlata Adamovská, Jana Malá, Jan Šťastný, Petr Rychlý, Matěj Hádek či Andrea Elsnerová.

Ideální manžel[editovat | editovat zdroj]

Po Jistě, pane ministře a broadwayském muzikálu Donaha! se stala inscenace Ideálního manžela v režii Jany Kališové bezpochyby jednou z nejúspěšnějších inscenací minulého vedení divadla. Chytrý humor Oscara Wildea v klasické inscenaci s dobovými kostýmy rozehrávají Jiří Dvořák, Jan Šťastný, Simona Postlerová, Andrea Elsnerová v alternaci s Lucií Štěpánkovou, Jiří Plachý, Zlata Adamovská j. h., Hana Maciuchová j. h., Jaroslav Kepka, Lucie Polišenská a Petra Hobzová.

To byla moje písnička![editovat | editovat zdroj]

Svojí první inscenací se nové vedení v čele s Tomášem Töpferem a Jurajem Deákem pokusilo vrátit vinohradskému jevišti jeho herecké hvězdy. V režii Petra Kracika se tedy objevují v titulních úlohách Daniela Kolářová, Marta Vančurová j. h., Jana Štěpánková j. h., Gabriela Vránová j. h., Libuše Švormová j. h., Jana Jiskrová j. h., Lilian Malkina j. h., Carmen Mayerová j. h., Jana Hlaváčová j. h. a Jaroslav Kepka. Silnými hereckými výkony je doplňují i jejich mladší kolegové Vendula Křížová, Jan Šťastný, Zuzana Vejvodová v alternaci s Ivanou Uhlířovou, Eva Režnarová, Pavla Dostálová j. h., Václav Vydra a Jiří Žák.

Zkrocení zlé ženy[editovat | editovat zdroj]

Širokým obecenstvem radostně přijatá, ale kritikou zatracovaná a dle vedení divadla klasicky provedená inscenace Shakespearova textu v režii nového uměleckého šéfa Juraje Deáka. Premiérově uvedená v prosinci 2012. Do krás textu ve vinohradské inscenaci pronikají Filip Blažek j. h., Andrea Elsnerová, Hana Vagnerová j. h., Oldřich Vlach, Marek Holý, Luboš Veselý, Otakar Brousek ml., Daniel Bambas, Michal Novotný, Lukáš Příkazký, Jaromír Meduna, Jaroslav Satoranský, Martin Kraus j. h., David Steigerwald j. h. a Lucie Polišenská.

Vstupte![editovat | editovat zdroj]

Zatím nejvíce reprízovaná a stále vyprodaná inscenace nového tvůrčího týmu. Premiéru měla v lednu 2013. Inscenaci stejné hry Neila Simona uvádí i Agentura Harlekýn či Divadlo Bez zábradlí. Inscenace režiséra Martina Porubjaka se však může pyšnit bravurními komediálními výkony Viktora Preisse v roli Ala Lewise a Tomáše Töpfera jako Willieho Clarka. Inscenátoři se snaží navázat na herecké umění Josefa Bláhy a Vlastimila Brodského, kteří zde ve stejné hře excelovali v 70. letech minulého století. V menších rolích účinkují též Václav Vašák, Lucie Juřičková, Ivana Uhlířová a Ondřej Rychlý j. h. v alternaci s Lukášem Příkazkým.

Dvojitý agent[editovat | editovat zdroj]

Stoppardova detektivní hra, která se v původním názvu jmenuje Hapgoodová, se v této inscenaci objevila na českém jevišti vůbec poprvé. Česká premiéra proběhla v březnu 2013 a jednalo se již o sedmou inscenaci divadla v sezóně 2012 / 2013. Představení zrežíroval Radovan Lipus, který zde již inscenoval např. hru Vrátila se jednou v noci, která se dočkala téměř devadesáti repríz. Složité úlohy ztvárňují Simona Postlerová, Svatopluk Skopal, Jan Šťastný, Jiří Dvořák, Pavel Batěk, Václav Vašák a Daniel Bambas.

Hašler...[editovat | editovat zdroj]

Zbrusu nová hra českého dramatika Pavla Kohouta zpracovává pohnuté příběhy ze života Karla Hašlera. Původně měla být uvedena až na podzim 2013, ale nakonec se premiéra odehrála jako náhrada za připravovanou inscenaci Revizora v režii Olega Tabakova v dubnu téhož roku. Výkon Petra Rychlého v titulní roli doplňují Kateřina Brožová j. h., Martin Zahálka, Tomáš Töpfer, Jiří Žák, Otakar Brousek ml., Jaromír Meduna, Jaroslav Satoranský, Pavel Rímský, Martin Davídek, Lukáš Příkazký, Eva Režnarová, Aneta Nesvadbová j. h. v alternaci s Andreou Daňkovou j. h., Lucie Polišenská, David Steigerwald j. h. a další.

Jindřich IV.[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2013 měla premiéru hra dramatika Luigi Pirandella, ve které v šedesátých letech dvacátého století exceloval v titulní úloze Miloš Kopecký. Zajímavostí je, že roli Doktora Genoniho ztvárňoval v původní inscenaci Otakar Brousek. Tuto roli ztvárňuje v představení režiséra Michala Vajdičky jeho syn Otakar Brousek mladší. Hlavní roli ztvárňuje Jiří Dvořák. Mezi dalšími jsou zde k vidění Andrea Elsnerová, Václav Vašák, Otakar Brousek ml., Markéta Frösslová v alternaci s Veronikou Lazorčákovou j. h., Pavel Batěk, Daniel Bambas, Marek Holý, Václav Jílek, Ondřej Rychlý j. h. a Ladislav Zacharník.

Poslední z Haussmanů[editovat | editovat zdroj]

Novodobá briitská hra autora Stephena Beresforda měla svoji premiéru v únoru 2014. Pod režijní taktovkou hostujícího Petra Kracika můžete vidět na jevišti ve složitých psychologických úlohách brilantní herecké výkony všech zúčastněných, mezi kterými jsou Ondřej Brousek, Simona Postlerová, Daniela Kolářová, Svatopluk Skopal, Ondřej Rychlý j. h. a Sabina Rojková j. h.. Můžeme zde zažít dramatickou bilanci ideálů květinové generace 60. let a toho, jak dopadli jejich hlasatelé v dnešní skutečnosti.

Soudce v nesnázích[editovat | editovat zdroj]

Typická viktoriánská fraška z pera Arthura Winga Pinera v režii ředitele Divadla na Vinohradech Tomáše Töpfera měla svoji slavnostní premiéru v březnu 2014. O zábavu se na jevišti vedle Viktora Preisse v titulní roli soudce Posketa postarají Kateřina Brožová j. h., Tereza Bebarová, Marek Holý, Václav Svoboda, Petr Rychlý, Jaroslav Satoranský, Otakar Brousek ml., Lilian Malkina j. h., Václav Jílek, Ivana Uhlířová, Lucie Polišenská, Oldřich Vlach, Jaromír Meduna, Martin Zahálka a Lukáš Příkazký.

Bytná na zabití[editovat | editovat zdroj]

V české premiéře vnesl režisér Juraj Deák na jeviště vinohradského divadla adaptaci slavného filmu s Peterem Sellersem Pět lupičů a stará dáma od Grahama Linehana. Inscenace byla poprvé uvedena v květnu 2014. Ke spolupráci byla přizvána Libuše Švormová j. h., jež ztvárňuje důvtipnou bytnou paní Wilberforceovou. Zdatně jí sekundují i Ivan Řezáč, Filip Blažek j. h., Martin Zahálka, Lukáš Příkazký, Václav Vydra, Jiří Čapka, Jana Jiskrová j. h. a členky Mimického souboru Divadla na Vinohradech.

Rod Glembayů[editovat | editovat zdroj]

Po více jak 35 letech se na česká jeviště vrací drama Miroslava Krleži pod režijní taktovkou Martina Huby, který v této hře před mnoha lety též účinkoval. Inscenace měla svoji oficiální premiéru v polovině listopadu 2014. Předpremiéry byly uváděny již od října téhož roku. Do hlavních rolí byli obsazeni Tomáš Töpfer, Dagmar Havlová a Ondřej Brousek. V dalších neméně důležitých figurách září Petr Kostka j. h., Michal Novotný, Zuzana Vejvodová, Luboš Veselý, Martin Finger j. h., Ondřej Rychlý j. h., David Steigerwald j. h. a Jiří Žák.

Amadeus[editovat | editovat zdroj]

Hra Petera Shaffera měla v Divadle na Vinohradech premiéru v listopadu 2014. Režie se ujal kmenový režisér Činoherního klubu Martin Čičvák. Roli Wolfganga Amadea Mozarta ztvárňuje Ondřej Brousek. Jeho odvěkým rivalem Antoniem Salierim se stává Jiří Dvořák. Na jevišti mnoho dalších postav hrají např. Ivana Uhlířová, Michal Novotný, Luboš Veselý, Václav Svoboda, Marek Holý, Daniel Bambas, Josefína Voverková j. h. v alternaci s Danou Markovou a členové Mimického souboru.

V prostoru nové zkušebny uvádí Divadlo na Vinohradech tyto inscenace:

 • Kočka na kolejích
 • Hodinový hoteliér

Připravované inscenace[editovat | editovat zdroj]

Již neuváděné inscenace (po roce 1995)[editovat | editovat zdroj]

 • Huncleder (28. 4. 2000 – 2. 4. 2001)
 • Hostina u Petronia (31. 10. 1997 – 14. 6. 2001)
 • Trojhvězdí (25. 5. 2000 – 19. 6. 2001)
 • Zpívající Benátky (17. 12. 1999 – 25. 6. 2001)
 • Podzimní zahrada (24. 6. 1999 – 28. 9. 2001)
 • Jak je důležité míti Filipa (10. 4. 1998 – 23. 10. 2001)
 • Návštěva staré dámy (13. 9. 1996 – 9. 2. 2002)
 • Divadelní komedie (21. 5. 1999 – 13. 6. 2002)
 • Dáma není k pálení (14. 12. 2001 – 20. 6. 2002)
 • Drobečky z perníku (15. 6. 2001 – 24. 2. 2003)
 • Hrátky s čertem (3. 11. 2000 – 20. 3. 2003)
 • Lysistrata (28. 5. 2002 – 29. 4. 2003)
 • Don Juan (7. 2. 2003 – 31. 5. 2003)
 • Sto roků samoty (15. 12. 2000 – 4. 6. 2003)
 • Král Krysa (6. 4. 2002 – 17. 12. 2003)
 • Král Jan (26. 10. 2001 – 18. 12. 2003)
 • Kdo se bojí Virginie Woolfové? (26. 9. 2002 – 3. 3. 2004)
 • Talisman (13. 2. 2002 – 1. 5. 2004)
 • Král jelenem (15. 9. 2003 – 1. 6. 2004)
 • Othello (23. 5. 2003 – 10. 6. 2004)
 • Dáma od Maxima (23. 3. 2001 – 27. 10. 2004)
 • Howard Katz (29. 11. 2002 – 2. 11. 2004)
 • Tomáš Becket (19. 12. 2003 – 30. 3. 2005)
 • Cesta Karla IV. do Francie (21. 3. 2003 – 10. 5. 2005)
 • Pobřeží (27. 5. 2004 – 10. 6. 2005)
 • Lásky paní Katty (13. 2. 2004 – 22. 6. 2005)
 • Krejčovský salon (5. 12. 2003 – 13. 12. 2005)
 • Pokorný Felix (21. 12. 2004 – 17. 2. 2006)
 • Lo Stupendo (9. 4. 2004 – 6. 3. 2006)
 • Macbeth (12. 11. 2004 – 7. 3. 2006)
 • To pravé (18. 2. 2005 – 15. 3. 2006)
 • Tango Sólo (3. 6. 2005 – 9. 5. 2006)
 • Král se baví (7. 10. 2005 – 19. 10. 2006)
 • Bláznivá ze Chaillot (16. 3. 2007 – 15. 12. 2007)
 • Herkules a Augiášův chlív (25. 5. 2007 – 15. 1. 2008)
 • Richard II. (9. 11. 2006 – 19. 2. 2008)
 • Shakespeare v Hollywoodu (16. 6. 2006 – 21. 3. 2008)
 • Vrátila se jednou v noci (25. 3. 2005 – 19. 5. 2008)
 • Chvíle pravdy (10. 3. 2006 – 27. 6. 2008)
 • Adina (15. 11. 2007 – 15. 5. 2009)
 • Na krásné vyhlídce (29. 2. 2008 – 24. 6. 2009)
 • Figarova svatba (18. 4. 2008 – 23. 2. 2010)
 • Višňový sad (25. 1. 2008 – 2. 3. 2010)
 • Ošklivec (13. 3. 2009 – 4. 3. 2010)
 • Obchodník s deštěm (19. 12. 2008 – 8. 3. 2010)
 • Věc Makropulos (23. 10. 2008 – 8. 4. 2010)
 • Vojcek (27. 3 2009 – 26. 4. 2010)
 • Mumraj (29. 5. 2009 – 14. 6. 2010)
 • Transit (16. 1. 2009 – 28. 2. 2011)
 • Famílie aneb Dědictví otců zachovej nám (19. 1. 2007 – 2. 3. 2011)
 • Zámek (1. 10. 2010 – 19. 5. 2011)
 • Fidlovačka aneb Kde domov můj? (6. 9. 2010 – 21. 5. 2011)
 • Na flámu (10. 12. 2010 – 17. 6. 2011)
 • Albertina (18. 3. 2011 – 13. 12. 2011)
 • Naprosto neuvěřitelná událost: Ženitba (26. 2. 2010 – 2. 1. 2012)
 • Caesar (4. 3. 2011 – 8. 2. 2012)
 • Tartuffe (27. 9. 2011 – 2. 5. 2012)
 • Donaha! (25. 11. 2005 – 26. 5. 2012)
 • Tvá ruka v mé dlani (21. 10. 2011 – 11. 6. 2012)
 • Zkouška orchestru (16. 10. 2009 – 13. 6. 2012)
 • Tanec smrti (14. 1. 2011 – 14. 6. 2012)
 • Apartmá v hotelu Plaza (11. 11. 2011 – 23. 1. 2013)
 • Marie Stuartovna (18. 12. 2009 – 7. 2. 2013)
 • Mocná Afrodité (20. 1. 2012 – 3. 4. 2013)
 • Byl jsem při tom (16. 3. 2012 – 13. 5. 2013)
 • Cyrano!! Cyrano!! Cyrano!! (20. 5. 2011 – 11. 1. 2014)
 • Andorra (13. 9. 2013 - 18. 3. 2014)
 • Jak udělat kariéru snadno a rychle (5. 10. 2012 - 26. 3. 2014)
 • Dva (23. 9. 2013 - 19. 5. 2014)
 • Měsíc pro smolaře (11. 5. 2012 - 21. 5. 2014)
 • Les (31. 5. 2013 - 30. 5. 2014)
 • Jistě, pane ministře (3. 2. 2006 - 7. 6. 2014)
 • Nesnesitelné svatby (25. 10. 2013 - 19. 6. 2014)
 • Rebeka (22. 2. 2013 - 10. 10. 2014)

Umělecký soubor a vedení[editovat | editovat zdroj]

Současný herecký soubor[editovat | editovat zdroj]

Bývalí členové hereckého souboru[editovat | editovat zdroj]

K významným hercům působícím v činohře patřili (v abecedním pořadí) např. :[2]

Režiséři[editovat | editovat zdroj]

K významným režisérům meziválečného období patřil např. Jaroslav Kvapil[3], působící ve Vinohradském divadle v letech 19211928, za jehož působení pracoval v letech 19211923 jako dramaturg Karel Čapek.

K dalším významným režisérům v historii Vinohradského divadla patřili (v abecedním pořadí) např. [4]:

Ředitelé[editovat | editovat zdroj]

Současným ředitelem divadla je herec, režisér a bývalý senátor Tomáš Töpfer, bývalý ředitel Divadla Na Fidlovačce, působící v Divadle na Vinohradech již v letech 19871998. Uměleckým šéfem je Juraj Deák a šéfdramaturgem Jan Vedral.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. František Kovářík: Kudy všudy za divadlem, Odeon, Praha, 1982, str. 190
 2. Z. Sílová, R. Hrdinová, A. Kožíková, V. Mohylová: Divadlo na Vinohradech 1907 - 2007, Vinohradský ansámbl, vyd. Divadlo na Vinohradech, Praha 2007, str. 192 - 194
 3. Městské divadlo na Král. Vinohradech: Ročenka "Kruhu solistů" 1924, str. 86–7, 139–142, 147, vyd. Městské divadlo na Král. Vinohradech, Praha, 1923
 4. Z. Sílová, R. Hrdinová, A. Kožíková, V. Mohylová: Divadlo na Vinohradech 19072007 - Vinohradský ansámbl, vyd. Divadlo na Vinohradech, Praha, 2007, str. 192–4

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Divadlo na Vinohradech. In Česká divadla : encyklopedie divadelních souborů. Praha : Divadelní ústav, 2000. 615 s. ISBN 80-7008-107-4. S. 111–119.
 • JAHN, Bedřich. Pět let ředitelem Městských divadel pražských. Praha: Melantrich, 1940
 • Městské divadlo na Král. Vinohradech: Ročenka "Kruhu solistů" 1924, vyd. Městské divadlo na Král.Vinohradech, Praha, 1923
 • V. Müller a kol.: Padesát let Městských divadel pražských 19071957, vyd. Ústřední národní výbor hl. m. Prahy, Praha, 1958
 • Redakce umělecké správy divadla: Čtvrtstoletí Městského divadla na Král. Vinohradech, jubilejní sborník, vyd. Městské divadlo na Král. Vinohradech, Praha, 1932
 • Redakční rada: Jubilejní ročenka Kruhu solistů 1946, Městské divadlo na Král.Vinohradech, Praha, 1946
 • Z. Sílová, R. Hrdinová, A. Kožíková, V. Mohylová: Divadlo na Vinohradech 19072007 – Vinohradský ansámbl, vydalo Divadlo na Vinohradech, Praha, 2007
 • Václav Štech: Vinohradský případ, vyd. J. Otto, Praha, 1922
 • Jiří Žák a kol: Divadlo na Vinohradech 19072007 – Vinohradský příběh, vydalo Divadlo na Vinohradech, Praha, 2007
 • HORÁČEK, Jaroslav. Zvrácené poměry v Městském divadle Vinohradském. s. l. : vl. n., 1909. Polemická stať Jaroslava Horáčka z roku 1909 reaguje na proměnu poměrů v Městském divadle na Vinohradech po odchodu ředitele F. A. Šuberta, změny v repertoáru a divadelním souboru. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 50°4′35″ s. š., 14°26′14″ v. d.