Hudební divadlo Karlín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Divadlo Karlín
Divadlo Karlín, 1900
Sál divadla

Hudební divadlo Karlín, též Hudební divadlo v Karlíně, je od roku 1945 nejvýznamnější české hudebně zábavní divadlo. Divadlo sídlí na okraji Karlína poblíž pražské Florence v bezprostřední blízkosti stanice metra Florenc a hlavního pražského autobusového nádraží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Divadlo funguje v budově bývalého varieté, založeného rodinou Tichých již v roce 1881, tedy v témže roce, kdy bylo poprvé otevřeno i Národní divadlo. Karlínské varieté se řadilo mezi nejvyhledávanější podniky svého druhu na evropském kontinentě – divákům nabízelo vše: artistická čísla, vystoupení zvířat, břichomluvce, baletky, zpěváky, divadlo, film, revue… Údajně zde ve svých začátcích hostovali i Charlie Chaplin nebo Stan Laurel. Za druhé světové války divadlo sloužilo jako 2. scéna Národního divadla pod názvem Prozatimní divadlo.

Byly zde natáčeny i některé televizní pořady, mimo jiné též pořad Televarieté a televizní seriál Cirkus Humberto. Divadlo totiž mělo největší jevištní plochu v Praze, což bylo pro estrádní pořady varietního typu velice výhodné.

Od svého vzniku v roce 1945 uvádí Hudební divadlo Karlín operety a muzikály. Během let vystřídalo několik názvů, na jeho prknech účinkovaly desítky českých herců – Jan Werich, Jára Pospíšil, Vlasta Burian, Jaroslava Adamová, Vladimír Ráž, Ljuba Hermanová, Miloš Kopecký, Miroslav Horníček, Jiřina Steimarová, Nelly Gaierová, Laďka Kozderková, Karel Fiala, Dagmar Rosíková, Jindřich Janda, Dagmar Pecková, Pavla Břínková, Jitka Molavcová, Ladislav Županič, Tereza Duchková, Lumír Olšovský, Petr Štěpánek a mnoho dalších.

V roce 2002 byla historická budova divadla zasažena a poničena velkou povodní a musela být rekonstruována. Po dobu rekonstrukce byla jeho představení uváděna v budově Kongresového centra. Na podzim 2006 bylo zrekonstruované divadlo otevřeno premiérou amerického muzikálu Producenti. V době povodně v budově také přechodně sídlilo i Divadlo Semafor.

Současný repertoár[editovat | editovat zdroj]

Hudební divadlo Karlín i nadále uvádí muzikály i operety, i když se počet nových premiér v posledních letech snižuje. Veškeré inscenace živě doprovází orchestr, obvykle účinkuje i sbor a balet (company). Od znovuotevření v roce 2006 mělo na programu vedle již zmíněných Producentů muzikály West Side Story, Jekyll a Hyde, Zpívání v dešti, Noc na Karštejně a Limonádový Joe, operety Čardášová princezna a Netopýr. V říjnu 2008 divadlo uvedlo světovou premiéru amerického muzikálu Carmen s Lucií Bílou.

Na podzim 2010 připravilo Hudební divadlo Karlín dvě premiéry: operetu Polská krev Oskara Nedbala a v listopadu Jesus Christ Superstar i s několika účinkujícími z prvního českého uvádění ve Spirále včetně Kamila Střihavky a Báry Basikové.

V září 2011 uvedlo divadlo další z broadwayských inscenací – detektivní muzikálovou komedii Vražda za oponou (Curtains) v režii Antonína Procházky.

Novinkou na repertoáru pro rok 2012 je muzikál autorů Eltona Johna a Tima Rice Aida (premiéra 4. října 2012). Na rok 2013 divadlo připravuje francouzskou operetu Mam'zelle Nitouche (plánovaná premíéra 31. ledna 2013).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu