Jiří Vala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jiří Vala (27. listopadu 1926 Poprad15. listopadu 2003 Praha) byl český herec.

Vala už jako student začínal v pražské Uranii, později opustil gymnázium a dal přednost Divadlu pražských předměstí, kde nejen hrál, ale stavěl i kulisy. Teprve na Konzervatoři v Praze v letech 19431947 získal základy profesionálního herectví.

Po škole působil postupně v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze (v sezóně 1947/1948), krátce ve Státním divadle v Ostravě. Během vojenské služby byl členem Armádního uměleckého souboru (AUS)[1] a v roce 1951 byl převelen do Prahy do Divadla československé armády (nyní Divadlo na Vinohradech), kde zůstal i po ukončení základní vojenské služby. Teprve po patnácti letech přešel na čtyři roky do Divadla E. F. Buriana a poté se konečně dostal do činohry Národního divadla a zde působil v letech 19721999.

Filmaři mu dali příležitosti hrát většinou energické chlapíky ve filmech Synové hor, Král Šumavy, Žižkovská romance, Dům na Ořechovce, Noční host, Smyk, Poklad byzantského kupce.

Televize mu nabídla několik rolí v seriálech, z nichž byl nejvýraznější podnikatel Nedobyl v seriálech Sňatky z rozumu a Zlá krev.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 543

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]