Laterna magika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Budovy nové scény Národního divadla, kde sídlí Laterna magika.
Možná hledáte: promítací přístroj, viz Laterna magica.

Laterna magika je multimediální divadlo v Praze, založené na kombinaci jevištního vystoupení živých herců se zvukem a filmovým obrazem. Toto ve své době jedinečné divadlo vzniklo v roce 1958 po výstavě Expo 58. Název evokuje Laternu magicu – první jednoduchý promítací přístroj.

Vznik Laterny magiky[editovat | editovat zdroj]

Laterna magika se představila s velkým mezinárodním ohlasem na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. U zrodu tohoto divadla stáli režisér Alfréd Radok a scénograf Josef Svoboda, kteří integrovali filmový obraz s výstupy živého herce nebo tanečníka. Po velkém úspěchu v Bruselu bylo pro program Laterny magiky přebudováno kino Moskva v Paláci Adria v Praze a sestaveny zájezdové soubory pro uspokojení poptávky po představení Laterny magiky ve světě. Československo získalo úspěchem LM vzácný exportní artikl, který významně reprezentoval zemi a její politický systém. Filmové zázemí bylo zajištěno originálním československým mnohaplátnovým systémem Polyekran.

Osobnosti v Laterně magice[editovat | editovat zdroj]

Po založení stálého souboru a pražské scény dále spolupracovala na rozvíjení principu spojení filmu a jevištní akce řada významných uměleckých osobností – režisérů, choreografů, dramaturgů, výtvarníků a hudebních skladatelů (např. Rudolf Rokl, Jiří Šlitr, Oldřich František Korte, Zdeněk Mahler, Evald Schorm, Miloš Forman, Jiří Trnka, Ján Kadár, Elmar Klos, Ján Roháč, Jiří Srnec, Jan Švankmajer, Juraj Jakubisko, Bohumil Svoboda a řada dalších. Za téměř 50 let fungování Laterny magiky vzniklo více než třicet představení a různých experimentálních projektů včetně polyekranu a kinoautomatu s úspěchem uváděných nejen v Praze, ale téměř po celém světě.

Princip Laterny magiky[editovat | editovat zdroj]

Laterna magika zachází se širokým spektrem prostředků, neboť každé představení je založeno na jiném principu spojení jeviště a obrazu. Tato spojení probíhají převážně ve dvou rovinách: první vede osvědčenými triky přechodů z plátna na scénu, které jsou stále znovu přijímané a žádané a tvoří tak specifický a zažitý znak tohoto divadla. Druhý způsob spojení médií vede spíše k pojetí divadla jako tvarové a obrazové syntézy jevištní imaginace.

Obdobné výrazové prostředky využívají při realizaci jevištních projektů umělci divadelních domů a souborů nejen v Čechách, ale i v zahraničí s velkou oblibou. Na principu laterny magiky jsou v současné době založena především představení nazývaná multimediálními projekty. Jejich množství se v poslední době zvyšuje nejen díky možnostem které poskytuje využití tohoto aktuálního inscenačního principu v souvislosti s konkrétní divadelní praxí ale i vzhledem ke snižujícím se nákladům na technické vybavení pro realizaci takovýchto projektů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]