Divadlo Na Fidlovačce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hlavní vchod do divadla.

Divadlo Na Fidlovačce je divadelní scéna v Praze - Nuslích v "širším" Nuselském údolí u Botiče, proti Nuselskému pivovaru. Před divadlem se nachází park Na Fidlovačce a na jeho východní straně pak stejnojmenná ulice. V těchto místech se v 18. a 19. století konaly oblíbené slavnosti pražských ševců Fidlovačka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavba budovy byla zahájena v roce 1921, divadlo bylo slavnostně otevřeno pod názvem Tylovo divadlo v Nuslích 5. listopadu 1921. V repertoáru divadla byly především operety. V průběhu své existence několikrát změnilo název, naposledy v letech 19631978 bylo v provozu jako Hudební divadlo v Nuslích.

Divadelní budova poté chátrala až do roku 1995, kdy byla pro její obnovu založena Nadace Fidlovačka. S jejím přispěním bylo divadlo znovuobnoveno – provoz byl slavnostně zahájen 28. října 1998 Fidlovačkou Josefa Kajetána Tyla. Herci divadla nejsou ve stálém angažmá, ale uzavírají smlouvy na jednotlivá představení. Nejobsazovanějšími herci souboru jsou zakladatelé Tomáš Töpfer a Eliška Balzerová. Při obnovení divadla do Divadla Na Fidlovačce přešel téměř celý ročník tehdejších absolventů Pražské konzervatoře, z nichž doposud nejvíce prostoru dostali Zuzana Vejvodová a Ondřej Brousek. Nejúspěšnější inscenací divadla zůstává americký muzikál Šumař na střeše, který je na repertoáru více než deset let.

Před divadlem byla zbudována nová kašna, osvěžující přilehlý nuselský park s několika vodotrysky.

Komorní Fidlovačka[editovat | editovat zdroj]

V bývalém kině Morava (za první republiky Světovid) v Boleslavově ulici v Nuslích nedaleko od náměstí Bratří Synků byla zřízena 2. scéna divadla s názvem Komorní Fidlovačka [1].

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 divadlo obdrželo cenu Thálie jako zvláštní cenu kolegia, jako první umělecký kolektiv oceněný cenou Thálie vůbec.

Herecký soubor[editovat | editovat zdroj]

Divadlo Na Fidlovačce nemá žádného herce ve stálém angažmá. Z toho vyplývá, že každý tvůrce uzavírá na každou inscenaci smlouvu o dílo. Soubor se postupně utvářel. V současné době působí na této scéně: [2]

Tramvajová zastávka[editovat | editovat zdroj]

Od 1. ledna 2000 byla tramvajová zastávka před divadlem přejmenována z: Divadlo v Nuslích na: Divadlo Na Fidlovačce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.fidlovacka.cz/komorni/
  2. http://www.fidlovacka.cz/umelecky-soubor

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]