Divadlo Na Fidlovačce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hlavní vchod do divadla.

Divadlo Na Fidlovačce je divadelní scéna v Praze - Nuslích v "širším" Nuselském údolí u Botiče, proti Nuselskému pivovaru. Před divadlem se nachází park Na Fidlovačce a na jeho východní straně pak stejnojmenná ulice. V těchto místech se v 18. a 19. století konaly oblíbené slavnosti pražských ševců Fidlovačka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stavba budovy byla zahájena v roce 1921, divadlo bylo slavnostně otevřeno pod názvem Tylovo divadlo v Nuslích 5. listopadu 1921. V repertoáru divadla byly především operety. V průběhu své existence několikrát změnilo název, naposledy v letech 19631978 bylo v provozu jako Hudební divadlo v Nuslích.

Divadelní budova poté chátrala až do roku 1995, kdy byla pro její obnovu založena Nadace Fidlovačka. S jejím přispěním bylo divadlo znovuobnoveno – provoz byl slavnostně zahájen 28. října 1998 Fidlovačkou Josefa Kajetána Tyla. Herci divadla nejsou ve stálém angažmá, ale uzavírají smlouvy na jednotlivá představení. Nejobsazovanějšími herci souboru jsou zakladatelé Tomáš Töpfer a Eliška Balzerová. Při obnovení divadla do Divadla Na Fidlovačce přešel téměř celý ročník tehdejších absolventů Pražské konzervatoře, z nichž doposud nejvíce prostoru dostali Zuzana Vejvodová a Ondřej Brousek. Nejúspěšnější inscenací divadla zůstává americký muzikál Šumař na střeše, který je na repertoáru více než deset let.

Před divadlem byla zbudována nová kašna, osvěžující přilehlý nuselský park několika vodotrysky.

Komorní Fidlovačka[editovat | editovat zdroj]

V bývalém kině Morava (za první republiky Světovid) v Boleslavově ulici v Nuslích nedaleko od náměstí Bratří Synků byla zřízena 2. scéna divadla s názvem Komorní Fidlovačka [1].

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 divadlo obdrželo cenu Thálie jako zvláštní cenu kolegia, jako první umělecký kolektiv oceněný cenou Thálie vůbec.

Herecký soubor[editovat | editovat zdroj]

Divadlo Na Fidlovačce nemá žádného herce ve stálém angažmá. Z toho vyplývá, že každý tvůrce uzavírá na každou inscenaci smlouvu o dílo. Soubor se postupně utvářel. V současné době působí na této scéně: [2]

Tramvajová zastávka[editovat | editovat zdroj]

Od 1. ledna 2000 byla tramvajová zastávka před divadlem přejmenována z: Divadlo v Nuslích na: Divadlo Na Fidlovačce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.fidlovacka.cz/komorni/
  2. http://www.fidlovacka.cz/umelecky-soubor

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]