Vlasta Chramostová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vlasta Chramostová
Vlasta Chramostová
Vlasta Chramostová
Narození 17. listopadu 1926 (87 let)
Brno, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příbuzenstvo
manžel Stanislav Milota

Vlasta Chramostová (* 17. listopadu 1926 Brno) je česká divadelní a filmová herečka.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstala v obci Skryje u Rouchovan (obec zanikla v roce 1976 při stavbě jaderné elektrárny Dukovany). Je vdaná, jejím manželem je kameraman Stanislav Milota. Zahrála si ve filmech jako Spalovač mrtvol, Bílá paní nebo Je třeba zabít Sekala. Byla dvakrát nominována na Českého lva.

V letech 19411945 studovala u profesorů Rudolfa Waltra a Zdeňky Gräfové na Státní konzervatoři v Brně. Za komunistické diktatury hrála v mnoha filmech i v Národním divadle, ale po podepsání Charty 77 jí bylo hraní zakázáno, a tak hrála doma ve svém bytě pro přátele.

Po druhé světové válce byla u zrodu brněnského Svobodného divadla, poté působila v Městském divadle v Olomouci. Následovaly 4 sezony v Národním divadle (dnes Státní divadlo) v Brně. Na dalších dvacet let (19501970) spojila svůj umělecký život s pražským Divadlem na Vinohradech [1]. Dostala zde řadu velkých rolí, např. byla titulní Marii Stuartovnou, Annou Kareninou, Roxanou atd. V roce 2007 se podílela na televizním seriálu Hraběnky.

Prezident Václav Havel jí v roce 1998 udělil Řád T. G. Masaryka III. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. V těchto letech obdržela, jako čestná a zakládající členka Masarykova demokratického hnutí, rovněž Čestnou medaili T.G.Masaryka, za věrnost jeho odkazu. Roku 2007 si zahrála se svým manželem hlavní roli ve videoklipu k singlu „Plán“ kapely Kryštof, což bylo ze strany kapely vyjádření obdivu k této dvojici (samotná píseň popisuje vztah mezi mužem a ženou a frontman kapely jej napsal pro svoji přítelkyni).[2]

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Z. Sílová, R. Hrdinová, A. Kožíková, V. Mohylová : Divadlo na Vinohradech 19072007 – Vinohradský ansámbl, vydalo Divadlo na Vinohradech, Praha, 2007, str. 192, ISBN 978-80-239-9604-3
  2. –mor–. Romantik Krajčo režíruje Vlastu Chramostovou [online]. Tyden.cz, 2007-10-17, [cit. 2009-06-10]. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]