Hermann Göring: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 2 bajty ,  před 2 lety
m
oprava typografie data
(→‎Odkazy: https://en.wikipedia.org/wiki/Emmy_G%C3%B6ring)
m (oprava typografie data)
Rok [[1923]] byl pro něj a celou [[Národně socialistická německá dělnická strana|NSDAP]] zlomový. V lednu 1923 vstoupila francouzská a belgická vojska do Porúří, kvůli opoždění s placením reparací. Občané této spolkové země byli vyzváni k pasivnímu odporu, k zastavení výroby. Zaměstnanci tak ale přišli o mzdy. Dělníky a podnikatele pak vláda musela podpořit a tak se začalo s nadměrným tiskem [[Bankovka|bankovek]]. To vyvolalo hyperinflaci astronomických rozměrů. Koncem roku [[1923]] stál jeden [[americký dolar]] 4,2 biliony marek. Země se řítila do politické krize. Situace pak donutila vládu k jednání s vítěznými mocnostmi a ukončením pasivního odporu.
 
V Bavorsku se pak [[Druhá vláda Gustava Stresemanna|Stresemannova vláda]] stala terčem pravicového odporu. Ráno 7. listopadu se vedení SA a NSDAP sešli k Hitlerovi, aby se dojednaly poslední detaily puče. Ten měl být proveden již následujícího dne, 8. listopadu. Na svoji stranu chtěli nacisté získat také generálního komisaře Gustava von Kahra, velitele vojenského okruhu VII generála Otty von Lossowa a šéfa zemské policie plukovníka von Seissera, kteří společně měli v [[Bavorsko|Bavorsku]] takřka neomezenou moc. Proto vzbouřenci poslali večer 7. listopadu von Kahrovi dopis, ve kterém ho pozvali na sjezd vlasteneckých svazů 8. listopadu večer. O skutečných motivech svých hostitelů neměl ani tušení. Dne 8. listopadu ve 20.34 hodin společně a Hitlerlem vtrhl do zcela zaplněného měšťanského pivovaru Burgerbraukeller, kde mezitím von Kahr zahájil svou řeč. Ve 2.50 hodin ráno bylo všem rozhlasovým stanicím vydáno prohlášení, že von Kahr, von Lossow a von Seisser odmítají Hitlerův puč. Reichswehr a zemská policie pak obsadili nejdůležitější budovy ve městě, aby je chránila před pučisty. Jakmile pučistům došlo, že jsou v tom sami, vyrazili na pochod městem. Postupně se k nim přidávali další stoupenci a počet lidí narostl na 3000. Když se čelo průvodu blížilo k památníku Feldherrnhalle, padly výstřely. Pozice zde totiž obsadil kordon zemské policie s obrněnými vozy. Na místě zahynulo 14 demonstrantů a 4 policisté. Během nepovedeného puče byl zasažen několika vystřelenými kulkami do boku a stehna. Příslušníci [[Sturmabteilung|SA]] ho odtáhli do domu [[Židé|židovské]] rodiny Ballinů, kteří jej, zraněného, ukryli, starali se o něj a přivolali k němu lékaře, čímž mu zřejmě zachránili život <ref>Ženy nacistů, Anna Maria Sigmundová, nakladatelství Brána spol. s.r.o., str. 27</ref>. Poté za značně dramatických okolností uprchl i se svou manželkou do [[Rakousko|Rakouska]], kde byl v [[Innsbruck]]u bouřlivě přivítán stoupenci [[Sturmabteilung|SA]]. Jeho zdravotní stav se ale značně zhoršil, rána v boku a noze se zanítila a on dlouhodobě trpěl bolestmi a horečkou. K utišení nesnesitelných bolestí mu lékaři podávali dlouhodobě [[morfium]], což u něj zapříčinilo následnou doživotní závislost na této droze.
 
V Rakouském vyhnanství žili manželé do roku [[1924]], kdy odešli do [[Švédsko|Švédska]]. Veškerý jejich majetek v Německu byl mezitím zkonfiskován, účty obstaveny a na oba byl vydán zatykač. Zdravotní stav obou manželů byl navíc velmi špatný, on sám byl silně závislý na morfiu a trpěl [[Deprese (psychologie)|depresemi]], u Carin se stále zhoršovala [[angina pectoris]], silný [[revmatismus]] a často také upadala do [[bezvědomí]]. V té době u ní také lékaři diagnostikovali nevyléčitelnou srdeční chorobu bez vyhlídek na delší život. Kvůli své závislosti na morfiu byl [[1. září]] [[1925]] hospitalizován v nervovém sanatoriu pro nebezpečné pacienty v [[Långbrö]] u Stockholmu. Propuštěn byl [[7. říjen|7. října]] 1925. Dne [[12. listopad]]u 1925 byl zrušen [[zatykač]] na něj a v květnu [[1926]] bylo zastaveno i řízení pro [[Velezrada|velezradu]]. V roce [[1927]] se tak konečně vrátil do Německa a usadil se v [[Berlín]]ě, kde pracoval jako zástupce švédské firmy na výrobu padáků Thornblad, [[Carin Göringová|Carin]] zůstala kvůli špatnému zdravotnímu stavu ve Švédsku. V září téhož roku byl opět [[Hospitalizace|hospitalizován]] v sanatoriu Långbrö pro opětovně se zhoršující se závislost.
124 684

editací

Navigační menu