Franz Büchner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování
Další významy jsou uvedeny na stránce Franz Büchner (rozcestník).
Franz Büchner
Narození 2. ledna 1898
Lipsko
Úmrtí 18. března 1920 (ve věku 22 let)
Lipsko
Příčina úmrtí zabit v boji
Ocenění Pour le Mérite
Řád Albrechtův
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Franz Büchner (2. ledna 189818. března 1920) byl německý úspěšný stíhací pilot – letecké eso v období první světové války.

Narodil se v Lipsku v obchodnické rodině. Do armády dobrovolně vstoupil v 16 letech na začátku války. Bojoval nejprve na východní frontě až do roku 1915, kdy byl poslán do Francie. Přes svůj nízký věk byl o rok později povýšen do důstojnické hodnosti. Po vyléčení zranění z boje byl převelen k letectvu, kde působil jako létající pozorovatel. V březnu 1917 se stal stíhacím pilotem u Jagdstaffel 9. Prvního vzdušného vítězství dosáhl v srpnu. Po přeřazení k Jastě 13 působil pod R. Bertholdem, jedním z nehorlivějších německých pilotů. Zde také dostal nový letoun Fokker D.VII. V červnu 1918 sestřelil tři, v červenci sedm, v srpnu osm a v září 17 letadel nepřítele. Jeho nejznámějším soupeřem byl irský pilot Joseph Callaghan – 2. června, kdy Büchner sestřelil jeho Sopwith Dolphin. O pět dní později sestřelil jiné letecké eso – kanaďana Merrila Taylora na letounu Sopwith Camel.

V říjnu 1918, s dosažením celkového počtu 40 sestřelených nepřátelských letadel obdržel poručík Büchner vyznamenání Pour le Mérite, jako jeden z posledních před císařovou abdikací. S použitím padáku přežil také 10. října srážku s jiným letadlem své jednotky.

V bouřlivých poválečných letech létal v bojích proti komunistickým revolučním jednotkám. Byl zabit v akci u Lipska 18. března 1920, pouhé tři dni poté, co byl Berthold zabit v Hamburku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]