Franz Büchner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Další významy jsou uvedeny na stránce Franz Büchner (rozcestník).
Franz Büchner
Narození 2. ledna 1898
Lipsko
Úmrtí 18. března 1920 (ve věku 22 let)
Lipsko
Ocenění Pour le Mérite
Řád Albrechtův
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Franz Büchner (2. ledna 189818. března 1920) byl německý úspěšný stíhací pilot – letecké eso v období první světové války.

Narodil se v Lipsku v obchodnické rodině. Do armády dobrovolně vstoupil v 16 letech na začátku války. Bojoval nejprve na východní frontě až do roku 1915, kdy byl poslán do Francie. Přes svůj nízký věk byl o rok později povýšen do důstojnické hodnosti. Po vyléčení zranění z boje byl převelen k letectvu, kde působil jako létající pozorovatel. V březnu 1917 se stal stíhacím pilotem u Jagdstaffel 9. Prvního vzdušného vítězství dosáhl v srpnu. Po přeřazení k Jastě 13 působil pod R. Bertholdem, jedním z nehorlivějších německých pilotů. Zde také dostal nový letoun Fokker D.VII. V červnu 1918 sestřelil tři, v červenci sedm, v srpnu osm a v září 17 letadel nepřítele. Jeho nejznámějším soupeřem byl irský pilot Joseph Callaghan – 2. června, kdy Büchner sestřelil jeho Sopwith Dolphin. O pět dní později sestřelil jiné letecké eso – kanaďana Merrila Taylora na letounu Sopwith Camel.

V říjnu 1918, s dosažením celkového počtu 40 sestřelených nepřátelských letadel obdržel poručík Büchner vyznamenání Pour le Mérite, jako jeden z posledních před císařovou abdikací. S použitím padáku přežil také 10. října srážku s jiným letadlem své jednotky.

V bouřlivých poválečných letech létal v bojích proti komunistickým revolučním jednotkám. Byl zabit v akci u Lipska 18. března 1920, pouhé tři dni poté, co byl Berthold zabit v Hamburku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]