Pinus yunnanensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPinus yunnanensis
alternativní popis obrázku chybí
Pinus yunnanensis, Shilin (Kamenný Les), blízko hlavního města provincie Jün-nan, Kchun-ming, provincie Jün-nan, Čína
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďborovicovité (Pinaceae)
Rodborovice (Pinus)
PodrodPinus
SekcePinus
PodsekcePinus
Binomické jméno
Pinus yunnanensis
Franch., 1899
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinus yunnanensis je čínská borovice, dorůstající ve své stromové formě kolem 30 metrů, s velmi dlouhými jehlicemi a vysokou odolností vůči erozi.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

 • Pinus yunnanensis varieta tenuifolia
 • Pinus tabulaeformis varieta yunnanensis
 • Pinus insularis varieta yunnanensis
 • Pinus insularis varieta tenuifolia.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, jehličnatý, pomalu rostoucí, strom, dorůstající do výšky 30 m; v místech s častými požáry také keř, nepřesahující 2 m. Kmen je přímý, dosahuje průměru 1 m. Větve bývají kratší, s jehlicemi hlavně na koncích. Koruna je zpočátku hustá a široce kuželovitá, později zaoblená (zploštělá) a řidší. Borka je zpočátku hladká a červenohnědá, seshora se loupající, později tmavošedá a rozdělená brázdami do podélných, šupinovitých plátů. Letorosty jsou drsné a bez chlupů, červenohnědé. Pupeny jsou 2-3 cm dlouhé a bez pryskyřice.

Jehlice jsou ve svazečcích (Fasciculus) po 2-3 ; jehlice jsou 7-30 cm dlouhé, 1-1,2 mm široké, v průřezu polokruhově trojhranné až polookrouhlé, s průduchy v řadách na všech površích, se 4-5 středovými a okrajovými pryskyřičnými kanálky, na základně s přetrvávajícími, svazečkovými, 10-15 mm dlouhými, pochvami; světle zelené jehlice jsou ohebné či mírně tuhé, pokleslé a přetrvávají na stromě 2-3 roky.

Samčí šištice jsou 15-30 mm dlouhé a žlutohnědé. Samičí šištice – šišky jsou zpočátku zelené, později hnědnoucí, kuželovitě vejčité a na 10 mm stopkách; šišky jsou 5-11 cm dlouhé, ve zralosti otevíravé nebo neotevíravé. Šupiny šišky jsou obdélníkově elipsoidní, 3 cm dlouhé a 1,5 cm široké, se zvětšenými výrůstky, s vyčnívajícím či zanořeným přírůstkem prvního roku, končícím malým trnem. Semena jsou hnědá, téměř vejčitá či obvejčitá, 4-5 mm dlouhá, s 12-14 mm dlouhým křídlem. Strom kvete v dubnu-květnu, semena dozrávají v říjnu.

Příbuznost[editovat | editovat zdroj]

Borovice Pinus yunnanensis má 3 variety:

 • Pinus yunnanensis varieta yunnanensis: Strom, vysoký do 30 m, má jehlice nevisící či mírně visící; jehlice 10-30 cm dlouhé a 1,2 mm široké. Šišky jsou ve zralosti otevíravé.
 • Pinus yunnanensis varieta pygmaea: Keř, vysoký do 2 metrů, odspodu zavětvený. Jehlice jsou dlouhé 7-13 cm, tuhé, se 2 pryskyřičnými kanálky, oba jsou okrajové či 1 z nich středový. Šišky se vyskytují ve svazcích, jsou 4-5 cm dlouhé a zůstávají na stromě, ve zralosti neotevíravé.
 • Pinus yunnanensis varieta tenuifolia[2],[3]: Strom, vysoký do 30 m, s visícími jehlicemi; jehlice jsou 20-30 cm dlouhé a pod 1 mm široké. Šišky jsou u této variety otevíravé. Tato varieta není, pro malé rozdíly, některými botaniky uznávaná[4], a je jimi považována pouze za synonymum pro Pinus yunnanensis varieta yunnanensis.

A jednoho přirozeně vzniklého křížence:

 • Pinus × densata (hybrid mezi Pinus yunnanensis a Pinus tabuliformis).

Borovice Pinus yunnanensis je blízce příbuzná s borovicí deskovitou Pinus tabuliformis (roste více směrem na sever), borovicí Pinus kesiya (roste více směrem na jih), borovicí hwangšanskou Pinus hwangshanensis, borovicí tchajwanskou Pinus taiwanensis a borovicí Thunbergovou Pinus thunbergii. Někteří botanici považují Pinus yunnanensis za poddruh borovice Pinus kesyia[4], to znamená: Pinus kesyia poddruh yunnanensis.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Domovinou stromu je: Čína (autonomní oblast Kuang-si, provincie Kuej-čou, provincie S’-čchuan, provincie Jün-nan):

 • Pinus yunnanensis varieta yunnanensis: autonomní oblast Kuang-si, provincie Kuej-čou, provincie Jün-nan a severovýchod Tibetské autonomní oblasti.
 • Pinus yunnanensis varieta pygmaea: jihozápad provincie S’-čchuan, provincie Jün-nan.
 • Pinus yunnanensis varieta tenuifolia: autonomní oblast Kuang-si a provincie Kuej-čou.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Strom rostoucí od nadmořských výšek 400 m až do 3100 m, na (vysokých) horách, v povodích řek, na suchých a slunečných svazích, podle variety stromu:

 • Pinus yunnanensis varieta yunnanensis: roste v horách a v povodích řek, v nadmořských výškách 600-3100 m.
 • Pinus yunnanensis varieta pygmaea: roste ve vysokohorských polohách, na suchých a slunečných svazích, v nadmořských výškách 2200-3100 m.
 • Pinus yunnanensis varieta tenuifolia: roste v povodích řek, v nadmořských výškách 400–1200 m.

Pinus yunnanensis je strom přizpůsobený pro růst v neúrodných, kamenitých a mělkých půdách, vystavených erozi. Ve vysokých nadmořských výškách je schopný odolat silným mrazům. Má rád přímé slunce a propustnou půdu a pH půdy kyselé, neutrální i zásadité. Mrazuvzdorný je do –12 °C. Pinus yunnanensis roste nejčastěji v monokulturních porostech, občas také roste s jinými druhy borovic: Pinus armandii, čínskou červenou borovicí / deskovitou Pinus tabuliformis, Pinus kesiya, a též s ketelerkou Keteleeria evelyniana a též s různými krytosemennými keři a stromy.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

Značně v Číně ekonomicky významný strom, jeho dřevo je používáno jako palivo, na přenosové sloupy, ve stavebnictví v exteriérech i interiérech, na brány a ploty, palety, krabice, dózy, bedny, kádě, nábytek, dýhu, různé druhy překližky a prken, rukojeti k nářadí, k výrobě dřevoviny a jiného. Z borky se získávají třísloviny. Jehlice se používají jako krmivo pro některá zvířata a destiluje se z nich olej a léčivé výrobky. Strom je značně vysazován jako větrolam a jako opatření proti erozi. V Číně je běžně pěstován jako okrasný strom, v ostatních zemích bývá pěstován většinou v arboretech a jiných sbírkách. Tento druh má sklon se stát invazním, protože se jedná o agresivní, průkopnický druh.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Hojný strom, není ohrožen, části jeho populace se navíc vyskytují v chráněných oblastech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
 2. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=200005374
 3. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=200005372
 4. a b Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2015-03-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]