Pinus yunnanensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPinus yunnanensis
alternativní popis obrázku chybí
Pinus yunnanensis, Shilin (Kamenný Les), blízko hlavního města provincie Jün-nan, Kchun-ming, provincie Jün-nan, Čína
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Pinophyta)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád borovicotvaré (Pinales)
Čeleď borovicovité (Pinaceae)
Rod borovice (Pinus)
Podrod Pinus
Sekce Pinus
Podsekce Pinus
Binomické jméno
Pinus yunnanensis
Franch., 1899
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinus yunnanensis je čínská borovice, dorůstající ve své stromové formě kolem 30 metrů, s velmi dlouhými jehlicemi a vysokou odolností vůči erozi.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

 • Pinus yunnanensis varieta tenuifolia
 • Pinus tabulaeformis varieta yunnanensis
 • Pinus insularis varieta yunnanensis
 • Pinus insularis varieta tenuifolia.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, jehličnatý, pomalu rostoucí, strom, dorůstající do výšky 30 m; v místech s častými požáry také keř, nepřesahující 2 m. Kmen je přímý, dosahuje průměru 1 m. Větve bývají kratší, s jehlicemi hlavně na koncích. Koruna je zpočátku hustá a široce kuželovitá, později zaoblená (zploštělá) a řidší. Borka je zpočátku hladká a červenohnědá, seshora se loupající, později tmavošedá a rozdělená brázdami do podélných, šupinovitých plátů. Letorosty jsou drsné a bez chlupů, červenohnědé. Pupeny jsou 2-3 cm dlouhé a bez pryskyřice.

Jehlice jsou ve svazečcích (Fasciculus) po 2-3 ; jehlice jsou 7-30 cm dlouhé, 1-1,2 mm široké, v průřezu polokruhově trojhranné až polookrouhlé, s průduchy v řadách na všech površích, se 4-5 středovými a okrajovými pryskyřičnými kanálky, na základně s přetrvávajícími, svazečkovými, 10-15 mm dlouhými, pochvami; světle zelené jehlice jsou ohebné či mírně tuhé, pokleslé a přetrvávají na stromě 2-3 roky.

Samčí šištice jsou 15-30 mm dlouhé a žlutohnědé. Samičí šištice – šišky jsou zpočátku zelené, později hnědnoucí, kuželovitě vejčité a na 10 mm stopkách; šišky jsou 5-11 cm dlouhé, ve zralosti otevíravé nebo neotevíravé. Šupiny šišky jsou obdélníkově elipsoidní, 3 cm dlouhé a 1,5 cm široké, se zvětšenými výrůstky, s vyčnívajícím či zanořeným přírůstkem prvního roku, končícím malým trnem. Semena jsou hnědá, téměř vejčitá či obvejčitá, 4-5 mm dlouhá, s 12-14 mm dlouhým křídlem. Strom kvete v dubnu-květnu, semena dozrávají v říjnu.

Příbuznost[editovat | editovat zdroj]

Borovice Pinus yunnanensis má 3 variety:

 • Pinus yunnanensis varieta yunnanensis: Strom, vysoký do 30 m, má jehlice nevisící či mírně visící; jehlice 10-30 cm dlouhé a 1,2 mm široké. Šišky jsou ve zralosti otevíravé.
 • Pinus yunnanensis varieta pygmaea: Keř, vysoký do 2 metrů, odspodu zavětvený. Jehlice jsou dlouhé 7-13 cm, tuhé, se 2 pryskyřičnými kanálky, oba jsou okrajové či 1 z nich středový. Šišky se vyskytují ve svazcích, jsou 4-5 cm dlouhé a zůstávají na stromě, ve zralosti neotevíravé.
 • Pinus yunnanensis varieta tenuifolia[2],[3]: Strom, vysoký do 30 m, s visícími jehlicemi; jehlice jsou 20-30 cm dlouhé a pod 1 mm široké. Šišky jsou u této variety otevíravé. Tato varieta není, pro malé rozdíly, některými botaniky uznávaná[4], a je jimi považována pouze za synonymum pro Pinus yunnanensis varieta yunnanensis.

A jednoho přirozeně vzniklého křížence:

 • Pinus × densata (hybrid mezi Pinus yunnanensis a Pinus tabuliformis).

Borovice Pinus yunnanensis je blízce příbuzná s borovicí deskovitou Pinus tabuliformis (roste více směrem na sever), borovicí Pinus kesiya (roste více směrem na jih), borovicí hwangšanskou Pinus hwangshanensis, borovicí tchajwanskou Pinus taiwanensis a borovicí Thunbergovou Pinus thunbergii. Někteří botanici považují Pinus yunnanensis za poddruh borovice Pinus kesyia[5], to znamená: Pinus kesyia poddruh yunnanensis.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Domovinou stromu je: Čína (autonomní oblast Kuang-si, provincie Kuej-čou, provincie S’-čchuan, provincie Jün-nan):

 • Pinus yunnanensis varieta yunnanensis: autonomní oblast Kuang-si, provincie Kuej-čou, provincie Jün-nan a severovýchod Tibetské autonomní oblasti.
 • Pinus yunnanensis varieta pygmaea: jihozápad provincie S’-čchuan, provincie Jün-nan.
 • Pinus yunnanensis varieta tenuifolia: autonomní oblast Kuang-si a provincie Kuej-čou.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Strom rostoucí od nadmořských výšek 400 m až do 3100 m, na (vysokých) horách, v povodích řek, na suchých a slunečných svazích, podle variety stromu:

 • Pinus yunnanensis varieta yunnanensis: roste v horách a v povodích řek, v nadmořských výškách 600-3100 m.
 • Pinus yunnanensis varieta pygmaea: roste ve vysokohorských polohách, na suchých a slunečných svazích, v nadmořských výškách 2200-3100 m.
 • Pinus yunnanensis varieta tenuifolia: roste v povodích řek, v nadmořských výškách 400–1200 m.

Pinus yunnanensis je strom přizpůsobený pro růst v neúrodných, kamenitých a mělkých půdách, vystavených erozi. Ve vysokých nadmořských výškách je schopný odolat silným mrazům. Má rád přímé slunce a propustnou půdu a pH půdy kyselé, neutrální i zásadité. Mrazuvzdorný je do –12 °C. Pinus yunnanensis roste nejčastěji v monokulturních porostech, občas také roste s jinými druhy borovic: Pinus armandii, čínskou červenou borovicí / deskovitou Pinus tabuliformis, Pinus kesiya, a též s ketelerkou Keteleeria evelyniana a též s různými krytosemennými keři a stromy.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

Značně v Číně ekonomicky významný strom, jeho dřevo je používáno jako palivo, na přenosové sloupy, ve stavebnictví v exteriérech i interiérech, na brány a ploty, palety, krabice, dózy, bedny, kádě, nábytek, dýhu, různé druhy překližky a prken, rukojeti k nářadí, k výrobě dřevoviny a jiného. Z borky se získávají třísloviny. Jehlice se používají jako krmivo pro některá zvířata a destiluje se z nich olej a léčivé výrobky. Strom je značně vysazován jako větrolam a jako opatření proti erozi. V Číně je běžně pěstován jako okrasný strom, v ostatních zemích bývá pěstován většinou v arboretech a jiných sbírkách. Tento druh má sklon se stát invazním, protože se jedná o agresivní, průkopnický druh.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Hojný strom, není ohrožen, části jeho populace se navíc vyskytují v chráněných oblastech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-29]
 2. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=200005374
 3. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=200005372
 4. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2015-03-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02. 
 5. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2015-03-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]