Pinus amamiana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxobox Pinus amamiana
Chybí zde svobodný obrázek
Stupeň ohrožení podle IUCN
ohrožený
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďborovicovité (Pinaceae)
Rodborovice (Pinus)
PodrodStrobus
SekceQuinquefoliae
PodsekceStrobus
Binomické jméno
Pinus amamiana
Koidz., 1924
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinus amamiana je japonská pětijehličná a středně velká borovice, patřící mezi nejvzácnější borovice na světě.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený jehličnatý strom, dorůstající do výšky 30 m. Kmen dosahuje průměru 2 m. Větve jsou vodorovné. Borka je u mladých stromů hladká a šedohnědá, u starších stromů sloupávající se po tenkých šupinách a šedočerná. Letorosty jsou šedohnědé, zprvu chlupaté, a brzy hladké. Šupiny (Kataphylla) mají překrývající okraje, jsou blánovité, vejčité až široké a přímé, červenohnědé, 2-7 mm dlouhé a 1,5 mm široké a opadavé. Jehlice jsou zelené, stoupající a rovné, vyskytují se ve svazečcích (Fasciculus) po 5 ; jehlice jsou 3-8 cm dlouhé a 0,8-1 mm široké, na okrajích zubaté; s 3 pryskyřičnými kanálky, 1 spodním, 1 okrajovým a 1 horním a středovým; s řadami průduchů (Stomata) pouze na dvou vnitřních površích.

Samičí (semenné) šištice - šišky (Megastrobilus) jsou červenohnědé, vejčité, pryskyřičnaté, na krátkých stopkách, 5-7 cm dlouhé a 3-4 cm široké; vyskytují se po jedné nebo v přeslenech po 2 . Šupiny šišek jsou dřevnaté, obvejčitě kruhové, 1,5-2 cm dlouhé a 2-3 cm široké. Výrůstky (Apophysis) jsou kosočtverečné a 20-25 mm široké. Přírůstek prvního roku (Umbo) je snížený. Semena jsou elipsovitá, šedočerná, 10-12 mm dlouhá a 4-6 mm široká. Křídla semen jsou nevyvinutá a 0,5-1 mm dlouhá. Strom kvete v květnu. Šišky dozrávají v říjnu druhého roku.

Příbuznost[editovat | editovat zdroj]

Borovice Pinus amamiana je příbuzná s borovicí Pinus morrisonicola a s borovicí drobnokvětou Pinus parviflora. Dříve byla borovice Pinus amamiana popisována jako varieta borovice Pinus armandii to znamená: Pinus armandii varieta amamiana, nyní je borovice Pinus amamiana považována za samostatný druh, protože borovice Pinus amamiana má kratší jehlice a menší šišky než borovice Pinus armandii a od borovice Pinus armandii varieta mastersiana se liší tím, že borovice Pinus armandii varieta mastersiana má letorosty hladké od začátku.[2][3]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Domovinou borovice Pinus amamiana je Japonsko (ostrovy Jakušima a Tanegašima, blízko ostrova Kjúšú).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Borovice Pinus amamiana roste na nechráněných otevřených stanovištích na kamenitých svazích s řídkou vegetací. Na ostrově Jakušima v rozsahu nadmořských výšek 250-900 m a na ostrově Tanegašima 50-200 m. Strom je mrazuvzdorný do –6,6 °C. Borovice Pinus amamiana roste občas v blízkosti borovice Thunbergovy Pinus thunbergii.

Nepřátelé a nemoci[editovat | editovat zdroj]

Nechráněná stanoviště, zhoršující regeneraci populace tohoto stromu, a občasně také útoky háďátka borového Bursaphelenchus xylophilus.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

V současnosti není strom nijak využíván; v minulosti byl místně intenzivně využíván pro řezivo, používané ve stavebnictví, tesařství a na výrobu dřevěných rybářských kánoí.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Ohrožený strom, stav jeho populace je klesající. Na ostrově Jakušima se vyskytují 3 podpopulace borovice Pinus amamiana, jedna čítající 2000-3000 jedinců, druhá pod 1000 jedinců a třetí pod 100 jedinců stromu, tyto tři podpopulace mají klesající tendenci; na ostrově Tanegašima se nachází pouze jedna podpopulace s klesající tendencí a čítající okolo 300 jedinců stromu.[4] V důsledku nechráněných podmínek je regenerace populace stromu pomalá. Navíc nechtěně z USA zavlečené háďátko borové Bursaphelenchus xylophilus, i přes relativně vysokou odolnost borovice Pinus amamiana k tomuto patogenu[2], zvyšuje úmrtnost semenáčů, malých stromků a dospělých jedinců tohoto stromu. Podpopulace na ostrově Jakušima se vyskytuje v chráněné oblasti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. a b http://www.conifers.org/pi/Pinus_amamiana.php
  3. http://botany.cz/cs/pinus-amamiana/
  4. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2016-02-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-05. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]