Pinus dalatensis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxobox Pinus dalatensis
Chybí zde svobodný obrázek
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Pinophyta)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád borovicotvaré (Pinales)
Čeleď borovicovité (Pinaceae)
Rod borovice (Pinus)
Podrod Strobus
Sekce Quinquefoliae
Podsekce Strobus
Binomické jméno
Pinus dalatensis
Ferré
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinus dalatensis je velká asijská tropická pětijehličná borovice.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

  • Pinus wallichiana varieta dalatensis.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, jehličnatý, větrosprašný a jednodomý strom, dorůstající do výšky 15-45 m. Kmen dosahuje průměru 2,5 m. Větve jsou vodorovné a silné. Koruna je kuželovitá a trochu otevřená či deštníkovitá. Borka je u mladých stromů pryskyřičnatá a podélně rozpraskaná. Letorosty jsou tenké, chlupaté nebo bez chlupů a lesklé. Jehlice jsou měkké, tenké, stoupající, na horních stranách světle zelené. Vyskytují se ve svazečcích (Fasciculus) po 5; jsou 3-14 cm dlouhé a 0,5-1,25 mm široké, na okrajích pilovité, s průduchy (Stomata) na vnitřních površích. Svazečkové pochvy brzy opadávají.

Samičí (semenné) šištice – šišky (Megastrobilus) jsou úzce elipsoidní až válcovité či srpovitě zahnuté, zprvu žlutohnědé a později dozráváním tmavošedé a visící na 4,5 cm dlouhých stopkách; šišky jsou 5,5-23 cm dlouhé a rozevřené 5-9 cm široké; vyskytují se po jedné nebo v přeslenech po 2-3 . Šupin šišek je 20-30 , největší šupiny jsou 3,3-4,4 cm dlouhé a 3 cm široké. Výrůstky (Apophysis) jsou pevné, tlusté nebo tenké, vpředu tupě klínovité až zaoblené a s přímými až zpětně zahnutými předními okraji. Přírůstek prvního roku (Umbo) je koncový, plochý a 4-10 mm široký. Semena jsou vejčitá, hnědá a 6,7-10,5 mm dlouhá. Křídla semen jsou přirostlá, 15-27 mm dlouhá a 5,5-11 mm široká .

Příbuznost[editovat | editovat zdroj]

Borovice Pinus dalatensis se vyskytuje ve 2 poddruzích a 1 varietěː[2][3]

  • Pinus dalatensis poddruh dalatensis. Letorosty jsou 0,5-0,95 mm široké a chlupaté nebo bez chlupů; šišky jsou 5,5-17 cm dlouhé.
  • Pinus dalatensis poddruh procera: Letorosty jsou chlupaté; jehlice jsou 0,7-1,25 mm široké; šišky jsou 9-23 cm dlouhé.
  • Pinus dalatensis varieta bidoupensis: Letorosty jsou bez chlupů; výrůstky (Apophysis) jsou tlusté a pevné; základnové šupiny šišek jsou často zpětně zahnuté ke stopce.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Domovinou borovice Pinus dalatensis je Laos a Vietnam.

Z toho se vyskytuje:

  • Pinus dalatensis poddruh dalatensis: v jižní části oblasti výskytu, na Dalatské vysočině.
  • Pinus dalatensis poddruh procera: v severní části oblasti výskytu, v pohoří Ngoc Linh.
  • Pinus dalatensis varieta bidoupensis: v Dalatské vysočině kolem hory Bi Doup.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Podhorskýhorský strom, rostoucí v rozsahu nadmořských výšek 550-2600 m, roční srážkové úhrny se zde pohybují kolem 1800 mm. Půdy jílovité. Strom roste na skalnatých horských hřebenech v oblastech, kde převládají stálezelené rostliny z čeledi bukovitých (Fagaceae), a někdy roste spolu s borovicemi Pinus kesiya a Pinus krempfii a také s Chamaecyparis hodginsii a dalšími. Strom je mrazuvzdorný pouze do –1 °C.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

Strom není pro svou vzácnost nijak využíván ani není nikde pěstován.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Borovice Pinus dalatensis je hodnocena organizací IUCN jako téměř ohrožená. Tendence stavu populace tohoto stromu není známa a jednotlivé podpopulace jsou velmi malé a značně izolované, s velmi nízkou regenerační schopností. V jižní části oblasti výskytu tohoto stromu a v nižších nadmořských výškách je strom ohrožován odlesňováním, odlesňováním pro zemědělské účely a budováním infrastruktury, zatímco ve zbývajících oblastech výskytu jsou stanoviště borovice Pinus dalatensis občasně poškozována při kácení Chamaecyparis hodginsii. Borovice Pinus dalatensis se vyskytuje v několika chráněných oblastech ve Vietnamu například v národních parcích Bidoup Núi Bà National Park, Chư Yang Sin National Park, Kon Ka Kinh National Park, v pohoří Ngoc Linh a dalších, a v Laosu v chráněné oblasti Nakai–Nam Theun.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]
  2. http://botany.cz/cs/pinus-dalatensis/
  3. https://web.archive.org/web/http://www.iucnredlist.org/details/32803/0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]