Pinus rzedowskii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPinus rzedowskii
Chybí zde svobodný obrázek
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Pinophyta)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád borovicotvaré (Pinales)
Čeleď borovicovité (Pinaceae)
Rod borovice (Pinus)
Podrod Strobus
Sekce Parrya
Podsekce Rzedowskianae
Binomické jméno
Pinus rzedowskii
Madrigal & M.Caball., 1969
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinus rzedowskii je velmi vzácná a evolučně jedinečná velká mexická borovice, extrémně zranitelná lesními požáry.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, jehličnatý strom, dorůstající do výšky 15-50 m. Kmen je přímý nebo zahnutý, často odspodu zavětvený a dosahuje průměru 0,3-1,2 m. Koruna je u mladých stromů jehlanovitá a s větvemi rozmístěnými v pravidelných přeslenech, u starších stromů otevřená a nepravidelně zavětvená. Borka je u mladých stromů tenká, hladká a šedozelená, později šupinatí, loupe se, a u starších stromů je červenohnědá, tlustá 3-6 cm a drsná, s hlubokými vodorovnými a podélnými prasklinami, rozdělujícími borku na obdélníkové, drsné, šupinovité a tmavohnědé desky. Letorosty jsou štíhlé, hladké a šedé, základny listenů nejsou ohnuté dolů a jehlice rostou podél celého letorostu. Jehlice jsou štíhlé a ohebné, světle šedozelené; jehlice se vyskytují ve svazečcích (Fasciculus) po 3, 4 a 5; jehlice jsou 6-10 cm dlouhé a 0,6-0,8 mm široké; jehlice jsou na okrajích jemně zubaté; s 2-3-4 pryskyřičnými kanálky, vnějšími na horním povrchu a příležitostně s jedním vnějším na spodním povrchu; s 1 cévním svazkem; s řadami průduchů (Stomata) pouze na dvou vnitřních površích; svazečkové pochvy tvoří růžice ze zahnutých šupin a později opadávají; jehlice zůstávají na stromě 2-3 roky.

Samičí (semenné) šištice – šišky (Megastrobilus) jsou nezralé vzpřímené a na 1,5-2 cm dlouhých stopkách a s tlustými, širokými a zahnutými šupinami; zralé šišky jsou obdélníkové, mírně kuželovité, souměrné, dolů visící, 10-15 cm dlouhé, rozevřené 6-9 cm široké; zprvu nažloutle hnědé, dozráváním leskle bledě žluté; stopky zralých šišek jsou tenké, zahnuté, 1,5-3 cm dlouhé a opadávají se šiškou; šišky dozrávají na podzim třetího roku a brzy opadávají; šišky se vyskytují po jedné nebo v přeslenech po 2-4. Šupin šišek je 80-120 a jsou 15-22 mm široké. Výrůstky (Apophysis) jsou téměř jehlanovité, s vyčnívajícím vodorovným kýlem a s ostře hranatým vrcholem. Přírůstek prvního roku (Umbo) je horní, malý, tmavohnědý, snížený a s malým a dolů zahnutým trnem; výrůstky a přírůstek prvního roku obvykle roní malé kapky čiré jantarové pryskyřice. Semena jsou tmavohnědá, 6-10 mm dlouhá a 4-6 mm široká. Křídla semen jsou členitá, 20-35 mm dlouhá a 8-13 mm široká. Semenáče mají 9-14 děložních lístků (Cotyledons).

Příbuznost[editovat | editovat zdroj]

Borovice Pinus rzedowskii je evolučně jedinečná borovice, neboť má některé znaky borovic z podrodu Pinus a některé znaky z podrodu Strobus.[2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Borovice Pinus rzedowskii se vyskytuje endemicky v Mexiku (stát Michoacán).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Strom, rostoucí v rozsahu nadmořských výšek 1714–2480 m. Roční srážkové úhrny se zde pohybují kolem 1500 mm a k hlavním srážkám dochází v období od července do října. Minimální teploty v prosinci dosahují –5 °C a maximální v dubnu 30 °C. Dvě menší podpopulace borovice Pinus rzedowskii Cerro de Chiqueritos a Cerro Ocotoso rostou na strmých osypech z mohutných narušených vápencových bloků, blízko vrcholů malých hor v převážně vulkanickém pohoří Sierra Madre del Sur. Některé podpopulace stromu rostou na více rovných terénech, také tvořených vápencovými balvany, ale prokládanými jinými kamenitými podklady. Strom roste v rozsáhlých smíšených borovicových lesích dohromady s dalšími druhy borovic: Pinus herrerae, Pinus oocarpa a Pinus pseudostrobus a dalšími; tyto ostatní druhy borovic nicméně nerostou na vápencových osypech a zde je proto borovice Pinus rzedowskii doprovázena rostlinami z rodů agáve Agave, dub Quercus, rostlinou Clusia salvinii a dalšími.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

Strom není pro nepřístupnost své populace na odlehlých místech a pro dřevorubce neatraktivní vlastnosti dřeva využíván. Borovice Pinus rzedowskii představuje botanickou vzácnost, vyskytující se pouze v několika málo botanických zahradách a soukromých sbírkách.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Borovice Pinus rzedowskii je považována organizací IUCN za zranitelnou a stav její populace za stabilní. Populace stromu je malá, vyskytuje se ve 12 lokalitách, v každé lokalitě je 1-3500 jedinců, celkový počet jedinců borovice Pinus rzedowskii je ve všech populacích 6000-6500 a z toho je kolem 1000 dospělých stromů.[3][4] V některých lokalitách dochází k hojné regeneraci a celá populace stromu oplývá značnými genetickými rozdíly, což ukazuje na větší populaci v minulosti.[5] V Mexickém Národním Červeném Seznamu z roku 2010 je tento strom považován za ohrožený. Největší nebezpečí pro borovici Pinus rzedowskii představují lesní požáry, neboť tato borovice není přizpůsobena ohni.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]
  2. http://www.conifers.org/pi/Pinus_rzedowskii.php
  3. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2016-02-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 
  4. http://www.conifers.org/pi/Pinus_rzedowskii.php
  5. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2016-02-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]