Borovice větromilná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxobox Borovice větromilná 
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďborovicovité (Pinaceae)
Rodborovice (Pinus)
PodrodStrobus
SekceQuinquefoliae
PodsekceStrobus
Binomické jméno
Pinus anemophila
Businský, 2010
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Borovice větromilná (Pinus anemophila) je laoská pětijehličná borovice.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený jehličnatý strom, dorůstající do výšky 25 m. Kmen dosahuje průměru 1,2 m. Větve jsou tuhé. Koruna je u starších stromů seshora rovná. Borka je s podélnými brázdami, šupinatá a loupající se. Letorosty jsou tenké a ojíněné. Jehlice jsou měkké a vzpřímené, seshora světle zelené a vyskytují se ve svazečcích (Fasciculus) po 5 ; jehlice jsou 3-8 cm dlouhé a 0,75-1,1 mm široké, na okrajích pilovité; na vnitřních stranách s řadami průduchů (Stomata); s brzy opadávajícími svazečkovými pochvami.

Samičí (semenné) šištice - šišky (Megastrobilus) jsou vejčité až elipsovité a na 2 cm dlouhých stopkách; šišky jsou 4,5-10,5 cm dlouhé a rozevřené 4,5-6,5 cm široké a vyskytují se u základen letorostů po jedné nebo v přeslenech po 2-3 . Největší šupiny šišek jsou 2,5-3 cm dlouhé a 2 cm široké. Výrůstky (Apophysis) jsou klínovité až okrouhlé a pevné, se zvednutými nebo přímými předními okraji. Přírůstek prvního roku (Umbo) je plochý, na konci šupiny a 5-7 mm široký. Semena jsou 7-9,5 mm dlouhá. Křídla semen jsou přirostlá a 8-19 mm dlouhá.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Borovice větromilná se vyskytuje endemicky v Laosu (plošina Phou Ak v provincii Khammouan).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Strom rostoucí v nadmořských výškách 800-1100 m na skalnaté plošině pískovcového původu. Strom zde tvoří smíšené porosty například s ketelerkou Keteleeria evelyniana, pazeravem Calocedrus macrolepis, dakrydiem Dacrydium elatum a dalšími.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Borovice větromilná byla objevena v roce 2006  a vyskytuje se v jedné populaci čítající kolem 300 dospělých jedinců. Populace stromu se vyskytuje v chráněné a málo osídlené oblasti. Žádná konkrétní ohrožení pro strom nejsou známa. [1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]