Pinus pinceana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPinus pinceana
alternativní popis obrázku chybí
Šišky Pinus pinceana
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďborovicovité (Pinaceae)
Rodborovice (Pinus)
PodrodStrobus
SekceParrya
PodsekceRzedowskianae
Binomické jméno
Pinus pinceana
Gordon, 1858
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinus pinceana či Pinus latisquama je malá mexická tříjehličná borovice, velmi odolná vůči suchu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený a jehličnatý strom, dorůstající do výšky 10 m. Kmen je krátký, někdy nerovný nebo rozvětvený a dosahuje průměru 0,25 m. Větve jsou nepravidelné. Koruna je oblá, hustá a později nepravidelná. Borka je u mladých stromů hladká a bledě šedá, u starších tenká, šupinovitá a šedohnědá. Letorosty jsou hladké, šedé a visící. Jehlice jsou klesající, světle zelené, lesklé; jehlice se vyskytují ve svazečcích (Fasciculus) po 3 (vzácně též po 4); jehlice jsou 6-12 cm dlouhé a 0,8 mm široké; jehlice jsou celokrajné, s ostrou špičkou; s nepatrnými řadami průduchů (Stomata) na všech třech površích; svazečkové pochvy z většiny opadávající, pouze nejmenší základnové šupiny pochev často vytrvávají.

Samičí (semenné) šištice – šišky (Megastrobilus) jsou visící, na tenkých, 1-3 cm dlouhých a 3 mm tlustých stopkách; nezralé šišky jsou zelené, zralé jsou světle oranžové; šišky jsou válcovité, 6-11 cm dlouhé, uzavřené 4-5 cm široké a rozevřené 5-7 cm široké; vyskytují se po jedné nebo v přeslenech po 2 . Šupiny šišek jsou velké, hladké, mnohoúhelníkové a 20-25 mm široké. Výrůstky (Apophysis) jsou ploché až mírně vyvýšené, s příčným kýlem, nepravidelně kosočtverečné a 25 mm široké. Přírůstek prvního roku (Umbo) je horní, plochý až snížený, 7 mm široký, a s malým, zpětně zahnutým, trnem. Semena jsou obvejčitá, oranžová, 11-13 mm dlouhá; s 1 mm tlustým osemením. Křídla semen jsou nevyvinutá, 1-2 mm dlouhá a po vypadnutí semen obvykle zůstávají přichycena k šupině. Semena nevypadávají ze šišek samovolně, ale jsou roznášena ptáky; po odebrání semen ptáky šiška opadává se stopkou nebo beze stopky. Semenáče mají nedospělé, stříbrnomodrošedozelené, jednotlivé a 3 cm dlouhé jehlice po dobu několika let a bílé, dolů zahnuté, letorosty. Šišky dozrávají v listopadu, 18-19 měsíců po opylení.

Příbuznost[editovat | editovat zdroj]

Borovice Pinus pinceana je nejblíže příbuzná borovici Pinus maximartinezii a méně blízce příbuzná borovici Pinus rzedowskii

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Domovinou borovice Pinus pinceana je Mexiko (státy Coahuila, Durango, Hidalgo, Nuevo León, Querétaro, San Luis Potosí a Zacatecas).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Strom, rostoucí v nadmořských výškách 1100–2600 m v suchých oblastech, roční srážkové úhrny se pohybují v rozmezí 350-600 mm. Borovice Pinus pinceana se obvykle vyskytuje roztroušeně mezi borovicí Pinus cembroides a jalovcem Juniperus flaccida; z dalších rostlin zde rostou například agáve Agave garciae-mendozae, dále se zde objevují kaktusy z rodů Cylindropuntia a Ferocactus, trávovník Dasylirion glaucophyllum a mnoho dalších rostlin. Strom je mrazuvzdorný do –6,6 °C.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

Strom není pro svůj malý vzrůst příliš využíván pro řezivo. Semena borovice Pinus pinceana jsou jedlá[2], ale strom plodí vzácně. Pěstována je velmi málo.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Strom není organizací IUCN považován za ohrožený a stav jeho populace je stabilní. Populace stromu je značně roztříštěna, obzvláště v jižní části areálu výskytu stromu. Severní část populace stromu je výrazně geneticky odlišná od zbytku populace. Regenerace populace borovice Pinus pinceana byla v roce 1991 v důsledku nadměrného spásání v některých oblastech shledána špatnou, další výzkum z roku 2011 odhalil, že je regenerace populace stromu v celé oblasti výskytu již dostačující.[2] Potenciální ohrožení představuje sběr velkých větví stromu pro palivové dříví. Borovice Pinus pinceana je uvedena v Mexickém Národním Červeném Seznamu a v Červeném Seznamu státu Nuevo León jako druh vyžadující zvláštní ochranu. Borovice Pinus pinceana se málokdy vyskytuje v mexických chráněných oblastech, pouze méně než 8% celkové populace stromu je chráněno in situ v chráněných oblastech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. a b Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2016-02-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-22. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]