Přeskočit na obsah

Pinus discolor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPinus discolor
alternativní popis obrázku chybí
Borovice Pinus discolor v horském pásmu Santa Catalina Mountains, Arizona, Spojené státy americké
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďborovicovité (Pinaceae)
Rodborovice (Pinus)
PodrodStrobus
SekceParrya
PodsekceCembroides
Binomické jméno
Pinus discolor
(D.K.Bailey) D.K.Bailey & F.G.Hawksw., 1979
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pinus discolor je malá severoamerická tříjehličná borovice, velmi podobná borovici Pinus johannis.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stálezelený, jehličnatý, jednodomý, větrosprašný a pomalu rostoucí strom, dorůstající do výšky 15 m. Kmen je většinou vícenásobný a jen vzácně jednotlivý. Koruna je nízká, hustá, kulatá, rozprostřená, s o 3-4 m vně prodlouženými větvemi. Borka je u mladých stromů hladká a šedá, u starších stromů drsná a šupinovitá, pouze mělce rozbrázděná a hřebenitá. Letorosty jsou tmavošedé a drsné, s mírně dolů směřujícími základnami listenů. Jehlice jsou ohebné a vyskytují se ve svazečcích (Fasciculus) po 3 (vzácně též po 2 a 4); jehlice jsou 3-5 cm dlouhé a 0,9-1,2 mm tlusté, se 2 vnějšími pryskyřičnými kanálky na horních površích; s jedním cévním svazkem; s průduchy (Stomata) pouze na spodních površích, s typickým různobarevným vzhledem, protože horní povrchy jsou tmavozelené a spodní povrchy jsou stříbrnomodrošedozelenobílé; okraje jehlic jsou celé; svazečkové pochvy jsou zprvu oranžovohnědé, později šedé, stočené dozadu do růžice, později někdy opadávající, 3 mm dlouhé.

Samičí (semenné) šištice – šišky (Megastrobilus) jsou nezralé hnědé, 9-11 mm dlouhé a 5-7 mm široké a rostou po jedné či po dvou na krátkých tenkých stopkách; zralé šišky jsou oranžovohnědé, pryskyřičnaté, obdélníkové, zavřené, 3,5 cm dlouhé a 2-3 cm široké a po rozevření 4-5,5 cm dlouhé; šišky se rozevírají při zralosti a brzy potom opadávají dohromady s 3-4 mm dlouhými stopkami. Šupiny šišek se mírně lesknou, jsou tenké a tuhé; semena plodí pouze 3-15 středních šupin, zatímco šupiny u základny a vrcholu šišky jsou malé a neplodné. Výrůstky (Apophysis) jsou nepravidelně kosodélníkové, malé, tenké, ploché, 10-15 mm široké, se slabým příčným hřebenem. Přírůstek prvního roku (Umbo) je horní, snížený a s nepatrným a brzy opadávajícím trnem. Semena jsou tmavooranžovohnědá, 10-12 mm dlouhá a 10 mm široká; s tvrdým, 0,5-1 mm silným osemením a bílým endospermem; semena jsou jedlá.[1][2] Křídla semen jsou nevyvinutá a 0,5-1 mm dlouhá a po vypadnutí semen zůstávají v šišce. Děložních lístků (Cotyledon) je 6-11. Semena dozrávají v říjnu.

Příbuznost[editovat | editovat zdroj]

Borovice Pinus discolor je blízce příbuzná borovici Pinus johannis. Obě tyto borovice jsou si velmi podobné. Několik rozdílů ve vzrůstu a ve velikosti šišek a semen je založeno na vzorcích malých rozměrů a dalším průzkumem se mohou stát neprůkaznými. Též byly zjištěny rozdíly ve složení pryskyřice, ale platnost tohoto výzkumu byla taktéž zpochybněna.[1]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Domovinou stromu je Mexiko (státy Durango, Chihuahua a Sonora) a Spojené státy americké (státy Arizona a Nové Mexiko, především v horském pásmu Santa Catalina Mountains, též kolem národní observatoře Kitt Peak a také v jižní části náhorní plošiny Koloradská plošina).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Strom tvoří lesní krajiny často s jalovci Juniperus, dalšími druhy borovic, například s Pinus edulis, Pinus monophylla varieta fallax, Pinus reflexa, borovicí těžkou Pinus ponderosa, dále například se smrkem Engelmannovým Picea engelmannii, smrkem pichlavým Picea pungens a také s cypřišem arizonským Cupressus arizonica na hornatinách, stolových horách a náhorních plošinách v nadmořských výškách 700–2400 m. Strom je mrazuvzdorný do – 12 °C a potřebuje plné slunce.

Nepřátelé a nemoci[editovat | editovat zdroj]

Strom patří mezi hlavní hostitele trpasličího jmelí Arceuthobium pendens.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

Dřevo stromu je používáno jako palivo. Málokdy bývá borovice Pinus discolor pěstována jako okrasa.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]