Přeskočit na obsah

Borovice šupinatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBorovice šupinatá
Chybí zde svobodný obrázek
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďborovicovité (Pinaceae)
Rodborovice (Pinus)
PodrodStrobus
SekceQuinquefoliae
PodsekceGerardianae
Binomické jméno
Pinus squamata
X.W.Li, 1992
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Borovice šupinatá (Pinus squamata) je čínská čtyř- a pětijehličná borovice, považovaná za nejvzácnější a nejohroženější borovici světa.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to stálezelený, jehličnatý, rychle rostoucí strom, dorůstající do dosud neznámé výšky, protože nebyli objeveni žádní dospělí jedinci. Stávající, ještě plně nedorostlí jedinci měří přibližně 15-20 m.[4][5][6] Kmen je přímý. Větve jsou světle šedé a hladké. Koruna je kuželovitá. Borka je u mladých stromů hladká a šedozelená, u starších stromů odloupávající se a tmavohnědá, vnitřní borka je světlá. Letorosty jsou červenohnědozelené, hladké nebo hustě pokryté žlutošedohnědými jemnými chlupy. Zimní pupeny jsou červenohnědé, vejčité, pryskyřičnaté, s trojúhelníkově kopinatými šupinami.

Jehlice jsou štíhlé, pokleslé, rozmístěné na okrajích větví, na horních površích leskle zelené, na všech třech površích s bílými proužky průduchů. Vyrůstají ve svazečcích po 4-5, jsou 9-17 cm dlouhé a 0,8 mm široké, na okrajích nepatrně vroubkované, s 3-5 pryskyřičnými kanálky a s jedním cévním svazkem. Svazečkové pochvy jsou většinou opadavé, pouze nejmenší šupiny pochev někdy přetrvávají.

Samičí (semenné) šištice – šišky (Megastrobilus) jsou kuželovitě vejčité, na 1,5-2 cm dlouhých stopkách, 9 cm dlouhé a 6 cm široké, ve zralosti rozevíravé. Zprvu jsou zelené, dozráváním se mění na červenohnědé. Šupiny šišek jsou obdélníkově eliptické, 2,7 cm dlouhé a 1,8 cm široké. Výrůstky (Apophysis) jsou zesílené, ploché či mírně vyvýšené, s příčným hřebenem, matně hnědočerné. Přírůstek prvního roku (Umbo) je horní, snížený, s 1 mm velkým ostrým trnem. Semena jsou černá, podélně rýhovaná, obdélníková či obvejčitá a 4-5 mm dlouhá. Křídla semen jsou ohebná, černě rýhovaná a 16 mm dlouhá. K opylení dochází v dubnu až květnu. Semena dozrávají v září až říjnu druhého roku.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Strom se vyskytuje endemicky v Číně (v okresu Qiaojia, v prefektuře Čao-tchung, v provincii Jün-nan).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Populace borovice šupinaté roste v nadmořské výšce 2200 m na odlesňováním narušeném horském svahu, v půdách břidlicového původu, ve smíšeném lese s borovicí Pinus yunnanensis a také s borovicí Pinus armandii a s dalšími rostlinami.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

Podle zdroje[3] byla borovice šupinatá místně využívána pro řezivo a jako zdroj palivového dříví, podle IUCN nikoliv.[2] Mimo Čínu není strom pěstován.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Kriticky ohrožený strom, tendence jeho populace není známá. Celá populace borovice šupinaté je tvořena 29 jedinci,[7] z toho 18 stromů plodí šišky. Strom byl objeven v dubnu 1991. Ve velmi silné zimě v roce 2008 zahynuli 3 dospělí jedinci tohoto stromu v důsledku velkého množství sněhu. Přírodní regenerace borovice šupinaté je velmi omezená a procento přežití semenáčů stromu je nízké. Celá populace je velmi malá, je proto extrémně ohrožena nahodilými jevy jako například lesními požáry, velkým množstvím sněhu a dalšími vlivy, navíc proměnlivost populace stromu je nízká a dochází zde ke genetickému ohrožení inbreedingem. Též existují obavy z křížení s Pinus yunnanensis. Borovice šupinatá je přísně chráněna, pro záchranu je strom místně rozmnožován, oblast jeho výskytu byla prohlášena za přírodní rezervaci a je zde přísný zákaz kácení.[3] Probíhají také programy ex situ a je plánováno budoucí znovuvysazování tohoto stromu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02].
  2. a b Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2016-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-02. 
  3. a b c Archivovaná kopie. threatenedconifers.rbge.org.uk [online]. [cit. 2016-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-08. 
  4. http://www.conifers.org/pi/Pinus_squamata.php
  5. PINUS SQUAMATA X. W. Li – borovice šupinatá / borovica šupinatá | BOTANY.cz [online]. [cit. 2019-10-22]. Dostupné online. 
  6. Qiaojia pine. Global Trees [online]. [cit. 2019-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2016-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]