Přeskočit na obsah

Semenáč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Semenáče slunečnice

Semenáč je označení pro rostlinu, která vznikla generativním způsobem; ze semene (v kontrastu s roubovanými nebo řízkovanými rostlinami, tedy klony matečné rostliny). Generativně vzniklé rostliny se takto vymezují bez ohledu na jejich věk.

Využití semenáčů v ovocnictví

[editovat | editovat zdroj]

U mnoha ovocných stromů, např. u jabloní, se semenáče (hovorově také pláňky) používají jako podnože, na které jsou roubovány či očkovány různé ušlechtilé odrůdy téhož nebo příbuzného druhu [1].

Semenáček

[editovat | editovat zdroj]
Rašící semenáčky buku lesního nijak nepřípomínají dospělou rostlinu

Zdrobnělé slovo semenáček je synonymem pro klíční rostlinu, jedná se tedy o užší vymezení slova semenáč na juvenilní stádia rostlin. Převážně se tak označují pouze rostliny od vyklíčení do opadu typických děložních lístků. Klíční rostlina je často díky odlišným děložním a primárním listům pro laiky obtížně určitelná. Důvodem je právě zmíněná odlišnost děložních a "normálních" listů. Znalost podoby semenáčků plevelů a kulturních rostlin má pro zemědělce, zahradníky nebo lesníky zásadní význam (správná determinace druhu již v raném věku).

Slova semenáček nebo semenáč bývají často nesprávně používána jako synonyma ke slovu sazenice. Ve školkařských provozech (lesních a okrasných školkách) jsou jako semenáčky označovány zpravidla maximálně jednoleté rostlinky vzešlé ze semene před školkováním nebo podřezáváním. Po těchto operacích bývají školkováním nebo podřezáváním zesílené rostliny označované již jako sazenice[2].

  1. Archivovaná kopie. leccos.com [online]. [cit. 2010-06-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-12-19. 
  2. Archivovaná kopie. obnova-lesa.euweb.cz [online]. [cit. 2010-06-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]