Arboretum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arboretum Burgholz

Arboretum (lat. arbor = strom) je sbírka živých dřevindendrologická zahrada, resp. zvláštní botanická zahrada specializující se na výzkum a pěstění dřevin. Mívá buď parkovou úpravu, nebo může být výsadba prováděna podobně, jako je tomu u zakládaných lesních porostů, např. u arboret sloužících k výzkumným lesnickým účelům. Arboretum může být specializované na jednotlivé rody (čeledi apod.), na dřeviny určitého území nebo může být všeobecné, zaměřené na všechny dřeviny bez rozdílu. Arboreta vědeckovýzkumná kladou důraz především na přesný původ rostlin, jejich dokonalou evidenci, pravidelné sledování a vyhodnocování. Arboreta okrasného typu kladou důraz především na zahradní architekturu a jsou odborně méně náročná. Velmi rozšířená jsou arboreta při různých odborných školách: zde slouží jako didaktická pomůcka při výuce a poznávání cizích druhů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Termín arboretum byl poprvé použit Johnem Claudiem Loudonem v anglické publikaci Gardener's Magazine[zdroj?], ale samotná koncepce existovala již dávno předtím. Prvním arboretem bylo arboretum Trsteno blízko Dubrovníku v Chorvatsku.[zdroj?] Datum jeho založení není známo, ale ví se, že existovalo již v roce 1492, kdy byl pro jeho zavlažování vybudován akvadukt, který se dosud používá.[zdroj?]

Tradice zakládání arboret spadá asi do období renesance. Tou dobou se začaly v zámeckých parcích objevovat první exotické druhy dřevin a jejich sbírky se postupně rychle rozšiřovaly. Z těchto sbírek se však jen málokteré dochovaly do dnešních dob. Většina současných arboret vznikla v 19. nebo 20. století.

Seznam významných českých arboret[editovat | editovat zdroj]

(V závorce je uveden okres.)

Arboreta v zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Westonbirt Arboretum v podzimních barvách

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.volny.cz/arboretum/
  2. Archivovaná kopie. www.smelcovna.cz [online]. [cit. 2007-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-21. 
  3. http://www.arboretum.wz.cz
  4. FALTYS, Vladimír; HADAČ, Emil. Průvodce Arboretem v Pardubicích. Pardubice: Magistrát města Pardubic, 1998. 24 s. 
  5. http://www.asu.cas.cz/cesky/prohlidk.html
  6. http://www.szmo.cz/pracoviste/arboretum/arbframe.htm
  7. http://www.uspza.cz/arboretum

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]