Arboretum Řícmanice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Památník stromů, který je umístěn v jižní části arboreta
Palouk s významnými stromy v arboretu

Arboretum Řícmanice je druhé nejstarší arboretum Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Rozkládá se na ploše 4,31 ha mezi obcemi Řícmanice a Babice nad Svitavou v oblasti Moravského krasu, v katastru Babic nad Svitavou.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Arboretum bylo založeno v 60. letech 20. století úsilím českého dendrologa Jindřicha Chmelaře z Mendelovy univerzity. Na jeho území se nachází jedna z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v České republice, která představuje více než 100 taxonů, nebo jeden z největších exemplářů blahočetu chilského (Araucaria araucana) na území ČR.[1]

Zajímavostí arboreta je rovněž 6 (podle jiných zdrojů 7[2][3]) metrů vysoký památník Stromy s vypsanými rčeními a lidovými moudrostmi o lese od bezmála 20 národů světa v originálním jazyce i českém překladu, který představuje estetické a myšlenkové vyvrcholení tzv. Lesnického Slavína. Na jeho jižním průčelí je i notová partitura zhudebněné básně Jaroslava Vrchlického „Stromy“. V nedalekém údolí pak lze najít studánku Prosba lesa.

Arboretum Řícmanice je veřejnosti přístupné jednou v roce při dnech otevřených dveří nebo po předchozí domluvě. Jeho areálem vede naučná stezka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]