Zeleninová zahrada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zelenina v zeleninové zahradě

Zeleninová zahrada je soukromá zahrada nebo její část, která obvykle slouží k pěstování zeleniny k spotřebě. Často se tu nacházejí skleníky, ve kterých se nacházejí plodiny jako např. rajče jedlé nebo okurka setá. Mohou zde někdy být druhy využívané jako okrasné nebo ovocné a celá zahrada může mít okrasný účel.[1][2][3]

Agrotechnika[editovat | editovat zdroj]

Pro snazší zajištění střídání plodin na stanovišti, je doporučeno rozdělení plochy na díly které slouží pro pěstování v tratích. V na stanovišti první trati tak budou pěstovány rostliny náročné na živiny (brambory, zelí, mangold nebo tykve) a ve čtvrté nejméně náročné na základní živiny a především dusík. Tedy například luštěniny. Rozdělení na záhony může být užitečné. K dosažení dostatečných výnosů nebo vůbec nějaké sklizně je obvykle třeba závlahy a pravidelné péče, například odplevelování. Většina druhů zeleniny je pěstována jeden rok, na podzim (někdy na jaře) se pozemek zryje, nebo zoře a přihnojí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gemüsegarten na německé Wikipedii.

  1. Okrasná zeleninová zahrádka [online]. [cit. 2015-04-07]. Dostupné online. 
  2. Zámecké zahrady [online]. [cit. 2015-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-13. 
  3. Okrasná zelenina: nechejte se inspirovat šarmem francouzských zahrad [online]. [cit. 2015-04-07]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (německy) Joachim Breschke: Der Gemüsegarten. Kreative Planung, Pflanzung und Pflege, Stedtfeld Verlag GmbH, Münster 1991, ISBN 3-927624-12-8.
  • (německy) Geoff Hamilton: Der kerngesunde Garten. Das große Buch für Biogärtner, BLV Verlagsgesellschaft, München Wien Zürich 1989, ISBN 3-405-13490-0.
  • (německy) Renate Zeltner: Der Intensivgarten. Der Zier- und Nutzgarten im Jahreslauf, Verlag Martin Greil GmbH, Grünwald 1990, ISBN 3-89430-103-1.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]