Arboretum Vysoké Chvojno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arboretum Vysoké Chvojno
Arboretum Vysoké Chvojno

Arboretum Vysoké Chvojno se nachází u obce Vysoké Chvojno asi 15 km severovýchodně od okresního města Pardubice a asi 4 km severně od města Holice.

Historie arboreta[editovat | editovat zdroj]

Historie arboreta je spojena se záměrem tehdejšího majitele panství Vysoké Chvojno c. k. komořího, markraběte Alexandra Pallavicziniho vybudovat po roce 1884 na těchto pozemcích zámek a zároveň zámecký park.

Se zamýšlené stavby zámku však sešlo a uskutečnilo se pouze založení zámeckého parku - arboreta. Výsadbu arboreta provedl v letech 1886 – 1889 v anglickém slohu lesmistr Adolf Laufke Sandtner.

V areálu arboreta byly vysázeny stromy ze všech světadílů severní polokoule. V současné době se zde nachází celkem 62 druhů jehličnanů a 152 druhů listnatých keřů a stromů. Mezi nejvzácnější druhy patří sbíhavý smrk, jalovec kanadský a borovice Jeffreyova, jeřáb prostřední, jeřáb břek, liliovník a převládající červenolisté buky.

Areál arboreta je v současné době spravován Lesním družstvem Vysoké Chvojno a jsou zde prováděny výsadby nových stromů za již odumírající staré stromy.

Na areál arboreta navazuje přírodní rezervace U parku nazývaná někdy také rezervace Prachovská stráň.

Arboretum Vysoké Chvojno