Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně
Arboretum Brno 3.jpg
Lokalita Brno, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Expozice lomikamenů

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně se rozkládá na ploše 10,96 ha na jihovýchodě katastrálního území Ponava (na internetu jsou však často chybně uváděna Černá Pole) v blízkosti hranice s městskou částí Brno-sever, při ulici Drobného a třídy Generála Píky. Od roku 1990 územně náleží k městské části Brno-Královo Pole. V areálu se nachází významná sbírka stromů, keřů, květin a jiných rostlin včetně exotických, dovezených sem mj. i z Japonska. Botanická zahrada a arboretum je výukové a účelové zařízení Mendelovy Univerzity v Brně, které bylo založeno Prof. ing. A. Bayerem v roce 1938 na ploše 2 ha. V zahradě je možné realizovat svatební obřady. Několikrát do roka se zde konají výstavy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik původní botanické zahrady, která patřila k tehdejší Vysoké škole zemědělské a nacházela se v areálu dnešního arboreta, se datuje do roku 1926. Roku 1938 založil Prof. Dr. August Bayer v tomto areálu ve vzdálenosti asi 500 metrů od objektu školy na ploše asi 2 ha sbírku dřevin–arboretum. V 60. letech 20. století musela původní botanická zahrada ustoupila z důvodu potřeby rozšířit objekt školy, čímž vyvstala nutnost založit zahradu novou. Roku 1967 pak bylo rozhodnuto o vybudování nové botanické zahrady a arboreta v návaznosti na stávající sbírku dřevin. Nová zahrada a arboretum byly založeny roku 1968 podle návrhu profesora Ivara Otruby. K rozšíření plochy areálu došlo v roce 1967 na stávajících 11 hektarů. Areál je rozčleněn do pěti tematických částí.

Rozkvetlý zimolez obecný v arboretu.

Popis arboreta a význačné dřeviny[editovat | editovat zdroj]

Dle informační tabule je průměrná nadmořská výška areálu botanické zahrady a arboreta 230 metrů, průměrná roční teplota je zde 8,4°C a průměrný úhrn srážek 531 mm. Podloží je tvořeno slinitým jílem, povrch sprašové hlíny s vysokým obsahem CaO, částečně jsou rostliny vysázeny na umělé navážce vzniklé po těžbě jílu. Sbírky arboreta zahrnují na 4 000 taxonů orchidejí, 300 tillandsií, 2 000 trvalek, 350 kultivarů velkokvětých kosatců, 500 skalniček a 4 000 dřevin.

Poznámka[editovat | editovat zdroj]

Pod Mendelovu univerzitu spadá i arboretum ve Křtinách, nejstarší a největší arboretum Školního lesního podniku "Masarykův les" Křtiny, které se rozkládá zhruba na polovině cesty mezi městysi Křtiny a Jedovnice.

Organizační struktura[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CHYTRÁ, Magdalena; HANZELKA, Petr; KACEROVSKÝ, Radoslav. Botanické zahrady a arboreta České republiky. Praha: Academia a Unie botanických zahrad České republiky, 2010. , strany 20 – 31

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]