August Bayer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
August Bayer
Narození 6. března 1882
Jičín
Úmrtí 23. února 1942 (ve věku 59 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

August Bayer (6. března 1882, Jičín23. února 1942, Mauthausen) byl český profesor dendrologie, fytopatologiebakteriologie, působící na Vysoké škole zemědělské (dnes Mendelova univerzita) v Brně.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě na gymnáziu v Jičíně vystudoval přírodovědný obor na Filozofické fakultě české univerzity v Praze, v roce 1905 složil rigorózum z botaniky a filozofie.

Krátce působil jako profesor učitelského ústavu v Jičíně a Příbrami, posléze se přesunul do Brna, kde vyučoval od r. 1922 jako docent, 1927 mimořádný profesor a 1936 řádný profesor dendrologie, fytopatologie a lesnické bakteriologie na lesnickém odboru Vysoké školy zemědělské. Podnikl celou řadu botanicko-sběratelských cest, kromě jiného byl i předsedou Svazu pro ochranu přírody a domoviny na Moravě.

Za druhé světové války se zapojil do odboje vysokoškolských pedagogů. Dne 23. prosince 1941 byl zatčen, pak vězněn v Brně v Kounicových kolejích a posléze převezen do koncentračního tábora v Mauthausenu, kde zemřel.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Prof. Bayer se zasloužil o zřízení řady přírodních rezervací v okolí Brna, založil také arboretum ve Křtinách.

Jeho jméno je uvedeno na pomníku padlých, popravených a umučených lesníků v době německé okupace v lesích u Adamova v rámci tzv. Lesnického Slavína. Dále mu byl odhalen pomník při oslavách padesátého výročí vzniku Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, a to ve křtinském arboretu, o jehož založení se zasloužil.

Roku 1995 byl založen Nadační fond Augusta Bayera při Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně, jehož cílem je mj. podpora zvyšování vědomostí veřejnosti o dřevinách, zvelebování arboret a přírodních rezervací na území ŠLP Masarykův les Křtiny či podpora lokálních dendrologicky a botanicky zaměřených projektů na zachování přírodních, kulturních a estetických hodnot krajiny.[1]

Od roku 1946 nese jeho jméno ulice v brněnské čtvrti Veveří.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

  • August Bayer, Botanika speciální a Velký ilustrovaný přírodopis všech tří říší, Díl III., Praha, Zemský ústřední spolek jednot učitelských v Kr. českém, 1916
  • August Bayer, Monografická studie středoevropských druhů čeledi Sordariacea: Se zvláštním zřetelem k floristické oblasti státu Československého, Mor. Přírodovědecká Společnost, 1924

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nadační fond profesora Bayera [online].[cit. 2015-11-29]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam odborných publikací prof. Augusta Bayera, Sborník klubu přírodovědeckého v Brně, roč. 27, 1946, str. 580.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]