Pančevo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pančevo
Панчево
Pančevo – znak
znak
Pančevo – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 80 m n. m.
Stát Srbsko Srbsko
autonomní oblast Vojvodina
okruh Jihobanátský okruh
Pančevo
Red pog.svg
Pančevo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 150 km²
Počet obyvatel 76,203 (2011)
Hustota zalidnění 0,5 obyv./km²
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pančevo (maďarsky Pancsova) je srbské město 15 km severovýchodně od Bělehradu, které je správním centrem Jihobanátského okruhu. Podle údajů z roku 2002 zde žije 77 087 obyvatel. Nejvýznamnější minoritou jsou Maďaři, jež tvoří více než 4% zdejší populace.

Pančevo je klíčovým městem na řece Tamiš. V dřívějších dobách bylo město známé jako působiště srbského malíře Konstantina Danila. V moderní době ale vzrostl význam spíše průmyslu; v dobách Jugoslávie zde byly budovány mnohé závody, za prací se sem stěhovali mnozí lidé jak z Vojvodiny, tak i Bělehradu. Díky dobré dopravní dostupnosti nedaleko svazové metropole a Dunaje bylo Pančevo velmi vhodným místem pro vybudování rafinerií, petrochemických závodů a závodů zpracovávajících ropné výrobky. Právě kvůli tomu také na přelomu jara a léta 1999 bylo město bombardováno jednotkami NATO, aby byly eliminovány jugoslávské průmyslové kapacity.

Dnes je Pančevo poměrně chudé a nijak významně se neliší od ostatních menších měst. Protéká jím řeka Tamiš, na kterou chodí denně lovit ryby stovky rybařů.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]