Pančevo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pančevo
Панчево
Znamenitosti Pančeva.jpg
Pančevo – znak
znak
Pančevo – vlajka
vlajka
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 80 m n. m.
stát: Srbsko Srbsko
autonomní oblast: Vojvodina
okruh: Jihobanátský okruh
Pančevo
Red pog.png
Pančevo
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 150 km²
počet obyvatel: 76.203 (2011)
správa

Pančevo (maďarsky Pancsova) je srbské město 15 km severovýchodně od Bělehradu, které je správním centrem Jihobanátského okruhu. Podle údajů z roku 2002 zde žije 77 087 obyvatel. Nejvýznamnější minoritou jsou Maďaři, jež tvoří více než 4% zdejší populace.

Pančevo je klíčovým městem na řece Tamiš. V dřívějších dobách bylo město známé jako působiště srbského malíře Konstantina Danila. V moderní době ale vzrostl význam spíše průmyslu; v dobách Jugoslávie zde byly budovány mnohé závody, za prací se sem stěhovali mnozí lidé jak z Vojvodiny, tak i Bělehradu. Díky dobré dopravní dostupnosti nedaleko svazové metropole a Dunaje bylo Pančevo velmi vhodným místem pro vybudování rafinerií, petrochemických závodů a závodů zpracovávajících ropné výrobky. Právě díky tomu také na přelomu jara a léta 1999 bylo město bombardováno jednotkami NATO, aby byly eliminovány jugoslávské průmyslové kapacity.

Dnes je Pančevo poměrně chudé a nijak významně se neliší od ostatních menších měst. Protéká jím řeka Tamiš, na kterou chodí denně lovit ryby stovky rybařů.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]