Prokuplje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prokuplje
PK sa Savicevca1.jpg
Prokuplje – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška273 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Prokuplje
Prokuplje
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha759 km²
Správa
Oficiální webwww.prokuplje.org.rs
Telefonní předvolba027
PSČ18400
Označení vozidelPK
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prokuplje (v srbské cyrilici Прокупље) je hlavní město Toplického okruhu v jižní části Centrálního Srbska poblíž hranice s Kosovem. Patří k menším městům; v roce 2011 mělo 27 163 obyvatel. V roce 2018 získalo Prokuplje statut města.

Nachází se na silničním tahu spojujícím města Niš a Podujevo a prochází tudy železniční trať Doljevac–Kosovo Polje v jedné z ekonomicky nejslabších částí Srbska.

V tureckých záznamech bylo evidováno pod poturčeným názvem Ürgüp. Turci jej oblehli a dobyli roku 1474. Později bylo připojeno k Nišskému sandžaku. Součástí srbského království se město stalo v roce 1878 po připojení okolí Niše a okolí k Srbsku. Od 20. let 20. století má vlastní železnici (1925), kanalizaci i nemocnici. V roce 1929 se stalo z administrativního hlediska součástí Moravské bánoviny. Za druhé světové války bylo město okupováno nejprve německým vojskem (10. dubna 1941 po prohrané dubnové válce) a o rok později jej okupovala bulharská armáda. Z Prokuplje byli původem bojovníci tzv. toplického oddílu partyzánské armády. Dne 3. září 1944 bylo osvobozeno. Během bomabardování Jugoslávie v roce 1999 letectvem NATO byly zasaženy místní kasárny.

V blízkosti Prokuplje se nachází pevnost Hisar a v samotném městu tzv. Latinský kostel (srbsky Латинска црква) a kostel sv. Prokopije z 10. století. Místní pobočka srbského národního muzea se jmenuje Národní muzeum Toplice (srbsky Народни музеј Топлице) a je věnováno svému regionu.

Místní fotbalový název nese název FK Topličanin a byl založen v roce 1919.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]