Prokuplje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prokuplje
Prokuplje – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška273 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Prokuplje
Prokuplje
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha759 km²
Správa
Oficiální webwww.prokuplje.org.rs
Telefonní předvolba027
PSČ18400
Označení vozidelPK
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prokuplje (v srbské cyrilici Прокупље) je hlavní město Toplického okruhu v jižní části Centrálního Srbska poblíž hranice s Kosovem. Patří k menším městům; v roce 2011 mělo 27 163 obyvatel. Protéká ním řeka Toplica. V roce 2018 získalo Prokuplje statut města.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Budova starého gymnázia.

V tureckých záznamech bylo evidováno pod poturčeným názvem Ürgüp. Turci jej oblehli a dobyli roku 1474. Nejprve bylo připojeno ke Kruševackému sandžaku (Aladža-hisar) a později k bylo připojeno k nišskému.

Součástí srbského království se město stalo v roce 1878 po připojení okolí Niše a okolí k Srbsku. Od 20. let 20. století má vlastní železnici (1925), kanalizaci i nemocnici. V roce 1929 se stalo z administrativního hlediska součástí Moravské bánoviny. Postaven byl také nový most přes řeku Toplici a také Sokolský dům.

Za druhé světové války bylo město okupováno nejprve německým vojskem (10. dubna 1941 po prohrané dubnové válce) a o rok později jej okupovala bulharská armáda. Z Prokuplje byli původem bojovníci tzv. toplického oddílu partyzánské armády. Dne 3. září 1944 bylo osvobozeno. Předtím ale bylo bombardováno spojeneckým letectvem.

Během bomabardování Jugoslávie v roce 1999 letectvem NATO byly zasaženy místní kasárny (kasárna Ratka Pavloviće Ćićka).

Doprava a ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Nachází se na silničním tahu spojujícím města Niš a Podujevo a prochází tudy železniční trať Doljevac–Kosovo Polje. Část trati prochází pod městem tunelem. V Prokuplji stojí jediné nádraží.

Městem prochází silnice celostátního významu č. 35 západo-východním směrem. Vede samotným středem města. Výhledově ji doplní tzv. dálnice míru, která povede přes Prokuplje do Kosova.

Prokuplje se nachází v jedné z ekonomicky nejslabších částí Srbska.

Památky[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti Prokuplje se nachází pevnost Hisar a v samotném městu tzv. Latinský kostel (srbsky Латинска црква) a kostel svatého Prokopa z 10. století.

Místní pobočka srbského národního muzea se jmenuje Národní muzeum Toplice (srbsky Народни музеј Топлице) a je věnováno svému regionu. Místní knihovna nese jméno Rade Drainace.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Místní fotbalový název nese název FK Topličanin a byl založen v roce 1919.

Známé osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]