Peć

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Pécs (město v Maďarsku).
Peć
Peja Kosovo 1.jpg
Peć – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Stát KosovoKosovo Kosovo
Peć
Peć
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 82 299
Správa
Oficiální web kk.rks-gov.net/peje
PSČ 30000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Peć (srbsky Пећ, albánsky Peja/Pejë) je město a stejnojmenná oblast v západní části Kosova (oficiálně vyhlášené nezávislé republiky, avšak Srbskem, Ruskem a několika dalšími státy stále považované za autonomní oblast na území Srbska).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Město leží na řece Pećka Bistrica, na jihovýchodním úpatí pohoří Rugova (nejvyšší hora Hejla, 2403 m), což je významná lyžařská a turistická oblast. V blízkosti je také romantický kaňon Rugova a oblast je i etnograficky velmi zajímavá.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město je patrně starověkého původu, římské Pescium. V letech 1180-1190 je dobyl srbský velkokníže Štěpán Nemanja a jeho nástupce je věnoval nově založenému klášteru Žiča, kde sídlil také arcibiskup. Když byl klášter koncem 13. století zničen Kumány, přesídlil arcibiskup do Peće, kde vybudoval řadu kostelů. Roku 1345 se Peć stala sídlem pećského patriarchátu Srbské pravoslavné církve a důležitým střediskem až do roku 1766, kdy byl patriarchát zrušen. Roku 1455 město dobyli Osmané, přejmenovali na Ipek a postavili řadu mešit, z nichž některé se zachovaly. Ve městě se usadilo mnoho Turků a roku 1899 zde vzniklo první sdružení pro albánskou autonomii. V První balkánské válce 1912-1913 město dobyli Černohorci a 1915 Rakušané. Po roce 1918 se stalo součástí Jugoslávie, za druhé světové války je obsadili Albánci. Napětí mezi Srby a Albánci ve městě se stupňovalo a podíl Srbů zejména od roku 1960 rychle klesal. Město utrpělo za Kosovské války 1999, mnoho lidí bylo zavražděno a polovina domů zničena, po národnostních nepokojích roku 2004 se velká část nealbánských obyvatel vystěhovala.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 žilo v celé oblasti přes 90% Albánců, asi 4% Romů a 4% Bosňáků a kolem 0,5% Srbů.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]