Rugovská soutěska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soutěska na podzim.
Most přes řeku v soutěsce.

Rugovská soutěska (albánsky Gryka e Rugovës, srbsky Руговска клисура/Rugovska klisura) se nachází na západě Kosova, u hranice s Černou Horou. Soutěsku vyhloubila řeka Pećka Bistrica při ústupu ledovce z pohoří Prokletije, které soutěsku obklopuje. Její hloubka se pohybuje až okolo 1000 m a délka soutěsky činí 25 kilometrů. Údolím řeky vede silnice, která spojuje města Peć a Plav. Silnice prochází v blízkosti vesnice Kućište horským průsmyskem a na černohorskou silniční síť se napojuje u obce Murino v údolí řeky Lim.

Kaňon začíná asi 3 kilometry západně od města Peć; úzce sevřený začíná být šest kilometrů od uvedeného města. V jeho údolí se nacházejí v létě osídlené chaty a několik vesnic (Mali Štupelj, Malevići, Drelje, Pepići, Kućište, Hađovići, Jošanica, Boge, Škrelje Dugonjiva a Košutane).

Údolí na svém východním konci dosahuje hloubky cca 650-1000 m. Na šestém kilometru z východní strany se nachází 25 metrů vysoký vodopád. Okolo něj se nachází nemalé množství jeskyň, které do dnešní doby nebyly úplně prozkoumány.[zdroj?] V jeskyních Karmakazit a Kallabes byly nalezeny pozůstatky prehistorických lidí. Jeskyně jsou vzájemně propojené.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Soutěskou postupovala srbská armáda během svého ústupu v první světové válce. Děla tehdy vojáci svrhli do řeky, aby se k nim nedostali bulharští vojáci, kteří postupovali přes Kosovo od východu.

Na přelomu 20. a 30. let 20. století existoval plán jugoslávské vlády vybudovat soutěskou železniční trať, nicméně z důvodu velké hospodářské krize nikdy nebyl realizován.

V roce 1985 byl vyhlášen v okolí soutěsky národní park.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]