Mrkonjić Grad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mrkonjić Grad
Mrkonjić Grad – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška572 m n. m.
StátBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
EntitaRepublika srbská
Mrkonjić Grad na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel7 915 (2013)
Správa
Oficiální webwww.mrkonjic-grad.rs.ba
PSČ70 260
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mrkonjić Grad (srbsky Мркоњић Град) je město a sídlo stejnojmenné opštiny v regionu Banja Luka v Bosně a Hercegovině.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město se rozkládá v nadmořské výšce než 600 m a spolu s opštinou tu žije 18 200 obyvatel (v roce 1991 přes 27 000). Velká většina z nich jsou Srbové; vzhledem k demografickým změnám během války v Bosně a Hercegovině se podíl srbského obyvatelstva ve srovnání se stavem před rokem 1992 navýšil. V okolí města se dnes nachází různé hrady, např. (Prizrenac, Sokol a Bočac). Okolní krajina je hornatá, řeka Vrbas, která teče nedaleko od Mrkonjić Gradu, se zařezává do hlubokého kaňonu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast současného města je osídlena již od středověku, v osmanských časech často měnilo názvy (Gornje Kloke, Novo Jajce (Jenidži Jajce), Varcarev Vakuf, Varcar Vakuf), současný název pak město získalo roku 1924 podle pseudonymu srbského a jugoslávského krále Petra Karađorđeviće (Petar Mrkonjić), zesnulého v roce 1921. Od roku 1857 má první školu, od roku 1900 i vlastní knihovnu.

Za druhé světové války bylo město součástí Nezávislého státu Chorvatsko (NDH). Mrkonjić Grad osvobodili jugoslávští partyzáni již 28. srpna 1941, udrželi jej však pouze několik dní. O město probíhaly boje během konfliktu poměrně často a často do něj vstupovala různá vojska. V prosinci 1943 se zde konalo zasedání ZAVNOBiH.

Mrkonjić Grad byl během války v 90. letech několikrát ostřelován minometnými granáty, což vedlo ke ztrátám na civilním obyvatelstvu. Přesto ve městě neprobíhaly podstatnější boje, a to až do operace Južni potez, ve které 10. října 1995 město obsadila chorvatská vojska. Město bylo opuštěno a uprchlíci se uchýlili do Srby kontrolované Banja Luky. Mnozí, kteří však zůstali, byli během operací zabiti či raněni a rozšířili tak již velmi početné řady válečných obětí. Samotné domy a infrastruktura byly rovněž těžce poškozené, počet takových objektů dosahoval několik stovek až tisíců. Město Mrkonjić Grad bylo po uzavření Daytonské mírové smlouvy přiděleno republice Srbské (které původně patřilo na počátku konfliktu), oficiálně 4. února 1996. I přesto se však jedná o sídlo pohraniční, neboť nedaleké Jajce je již součástí Federace BiH a převažuje chorvatské obyvatelstvo. Toto datum se oficiálně oslavuje jako Den opštiny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]