Mrkonjić Grad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mrkonjić Grad
Mrkonjić Grad.jpg
Mrkonjić Grad – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 572 m n. m.
Stát Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Mrkonjić Grad na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 7 915 (2013)
Správa
Oficiální web www.mrkonjic-grad.rs.ba
PSČ 70 260
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mrkonjić Grad (srbsky Мркоњић Град) je město a opština v regionu Banja Luka v Bosně a Hercegovině.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město se rozkládá v nadmořské výšce než 600 m a spolu s opštinou tu žije 18 200 obyvatel (v roce 1991 přes 27 000). Velká většina z nich jsou Srbové; jejich počet se významně navýšil po roce 1995 a zařazení města do Republiky srbské.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast města je osídlena již od středověku, v osmanských časech často měnilo názvy (Gornje Kloke, Novo Jajce (Jenidži Jajce), Varcarev Vakuf, pa Varcar Vakuf), současný název pak město získalo roku 1924 podle pseudonymu tehdejšího krále Petara Karađorđeviće (Petar Mrkonjić). Za druhé světové války město osvobodili partyzáni již 28. srpna 1941. V prosinci 1943 se zde konalo jejich první zasedání.

Mrkonjić Grad byl během války v 90. letech několikrát ostřelován minometnými granáty, což vedlo ke ztrátám na civilním obyvatelstvu. Přesto ve městě neprobíhaly podstatnější boje, a to až do operace Južni potez, ve které 10. října 1995 město obsadila chorvatská vojska. Město bylo opuštěno a uprchlíci se uchýlili do Srby kontrolované Banja Luky. Mnozí, kteří však zůstali, byli během operací zabiti či raněni a rozšířily tak již velmi početné řady válečných obětí. Samotné domy a infrastruktura byly rovněž těžce poškozené, počet takových objektů dosahoval několik stovek až tisíců. Město Mrkonjić Grad bylo po uzavření Daytonské mírové smlouvy přiděleno republice Srbské (které původně patřilo na počátku konfliktu), oficiálně 4. února 1996. I přesto se však jedná o sídlo pohraniční, neboť nedaleké Jajce je již součástí Federace BiH a převažuje chorvatské obyvatelstvo. Toto datum se oficiálně oslavuje jako Den opštiny.

V okolí města se dnes nachází různé hrady (Prizrenac, Sokol a Bočac). Okolní krajina je hornatá, řeka Vrbas, která teče nedaleko od Mrkonjić Gradu, se zařezává do hlubokého kaňonu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]