Libický luh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuNárodní přírodní rezervace
Libický luh
Datum vyhlášení 1. června 1985[1]
Kód ÚSOP 902
Lokalita okres Nymburk, okres Kolín
Výška 190[1] m n. m.
Výměra 446 ha[1]
Seznam CHÚ v okrese Kolín
Seznam CHÚ v okrese Nymburk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Libický luh
Green pog.svg
Libický luh
Libicky luh cedule 01b.jpg

Libický luh je národní přírodní rezervace v okresech Kolín a Nymburk ležící na soutoku řek Cidliny a Labe.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rezervace obsahuje nejrozsáhlejší souvislou oblast lužních lesů v Čechách. Bezprostředně souvisí s bývalým slavníkovským hradištěm v Libici nad Cidlinou jemuž poskytovala přirozenou ochranu. V roce 1985 bylo území zařazeno do kategorie chráněných přírodních výtvorů; na seznam národních přírodních rezervací bylo převedeno roku 1992. Ekosystém rezervace nepříznivě ovlivnila výstavba dálnice D11 která k Libici byla přivedena také roku 1992 a v bezprostřední blízkosti rezervace také končila až do prodloužení trasy koncem roku 2006. Nejnověji byla rezervace zařazena do evropské sítě Natura 2000 jako evropsky významná lokalita Libické luhy. Její rozloha činí asi 446 hektarů, ochranné pásmo má plochu 46 ha. Je ve správě CHKO Kokořínsko. Část lužního lesa zvaná Havrany o rozloze 31,3 hektarů byla roku 2008 prohlášena bezzásahovým územím.

Od 90. let 20. století až do současnosti probíhá v rezervaci katastrofální lesní hospodaření, zničena byla rovněž cenná vodní vegetace některých tůní a velká plocha druhově bohatých luk. Lokalita by mohla sloužit jako modelový příklad nekompetentnosti orgánů ochrany přírody.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Rezervace je tvořena spletí tůní, mrtvých a slepých ramen Labe na jeho pravém břehu mezi Libicí nad Cidlinou a Velkým Osekem.

Flora[editovat | editovat zdroj]

Většinu území pokrývá les. Břehy proudící vody lemuje často olše lepkavá (Alnus glutinosa). V nejvlhčích partiích, tzv. měkkém luhu, převažuje vrba bílá (Salix alba) s příměsí topolu černého (Populus nigra) a vrby křehké (Salix fragilis). Dále leží vodou zaplavované doubravy (z dřevin je zastoupen javor babyka (Acer campestre), dub letní (Quercus robur), jilm vaz (Ulmus laevis), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior)) a z hlediska ochrany přírody cenný tvrdý luh přecházející do sušších porostů s podílem habru (Carpinus betulus).

V tůních se vyskytují plovoucí vodní rostliny - okřehek, růžkatec ostnitý (Ceratophyllum demersum), žebratka bahenní (Hottonia palustris) a další. Dále od řek leží mokřadní louky s ostřicí i sušší louky s xerofilními druhy jako je rozrazil dlouholistý (Pseudolysimachion maritimum), jarva žilnatá (Cnidium dubium), srpice barvířská (Serratula tinctoria) a žluťucha žlutá (Thalictrum flavum). Celkem přes dvě desítky rostlinných druhů jsou na Červeném seznamu ohrožených druhů ČR. Roku 1978 zde byl popsán nový endemitní druh - kruštík polabský (Epipactis albensis).

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Velkou rozmanitostí se vyznačuje i fauna: bylo zde popsáno asi 700 druhů velkých motýlů, mimo jiných zde byl roku 1994 naposledy v Čechách pozorován jasoň dymnivkový (Parnassius mnemosyne). Ve vodě žijí četní ohrožení vodní korýši, měkkýši a obojživelníci, hnízdí zde také řada ptáků.

Rezervace je přístupná po červené turistické značce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Národní přírodní rezervace Libický luh [online]. Cittadella.cz, [cit. 2010-10-16]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]